Czym północ zachwyciła Polaków?
Ten styl wnętrzarski wywodzi się z Europy Północnej. Chłód i surowość tamtego klimatu stały się jego inspiracją. Styl skandynawski trafia do osób o różnym guście. Wnętrza są jasne, proste i przede wszystkim funkcjonalne. Ważną cechą jest silny związek z naturą.
Główne cechy stylu
Aranżacja pomieszczenia w stylu skandynawskim jest na tyle niecodzienna, że trudno ją zaklasyfikować do stylów bardziej nowoczesnych, czy do bardziej klasycznych, ponieważ ma ona swój osobisty wyraz, którego inne style nie mają. Dobieranie formy jest tu dość swobodne, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka podstawowych zasad. Przy jasnych meblach i stonowanej palecie barw, można niemal dowolnie wzbogacać wnętrze o ciekawe czy wręcz zabawne dodatki.
Kolorystyka pomieszczeń – bazą są jasne naturalne kolory głownie biel, beże i jasne odcienie szarości
Do najważniejszych materiałów wykończeniowych należy drewno. Istotna rolę uzupełniającą pełni kamień.
Komfort i wygoda są podstawą urządzania. Praktyczne meble, ergonomiczne kształty sprawiają, że w domu panuje harmonia. Najlepiej sprawdzają się meble białe z drewnianymi wstawkami. Miękkie sofy i fotele, często posiadają dodatki w postaci drewnianych nóżek. Dobieramy je w wyrazistych barwach ożywiających jasne pomieszczenia.
W dodatkach dowolność wyrazistych wzorów, często geometrycznych, graficznych i związanych z obrazami natury (rośliny, zwierzęta). Kolorystyka raczej pastelowa.
Tkaniny odgrywają tu bardzo ważną rolę. Stosujemy naturalne bawełny, len, jutę oraz wełny o grubym splocie.
Ważnym elementem stylu skandynawskiego jest oświetlenie, które spełnia funkcję praktyczną i dekoracyjną. Lampy wyróżniają miękkie linie i okrągłe formy. Elementy wykonane z tkanin łączy z metalem i drewnem. Lampy podłogowe i stołowe najczęściej posiadają białe abażury dające czyste światło.
Naturalne materiały
Skandynawowie w swoich domach stawiają na drewno, nietoksyczne farby, bawełnę, wełnę i elementy biodegradowalne. Otaczanie się naturalnymi surowcami świadczy nie tylko o ekologicznym trybie życia, lecz ma udowodniony wpływ na zdrowie. Nietoksyczne przedmioty ograniczają ryzyko uczuleń i podrażnień. Co ważne nie stwarzają zagrożenia promieniowaniem, czego niestety nie można powiedzieć o nowych mieszankach tworzyw sztucznych. Dom w stylu skandynawskim ma mało zakamarków, w których gromadzi się „szpargały” i kurz. Łatwo w nim utrzymać porządek. Ekologiczne surowce są dobrym materiałem do czyszczenia i nie wymagają stosowania specjalistycznych detergentów.