Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Styl skandynawski w mieszkaniu

  Kategoria: Projekty
  Przypnij
  Jeśli lubicie być na bieżąco z nowinkami związanymi ze stylami wnętrzarskimi dziś proponuję przyjrzeć się bliżej trendom skandynawskim. Styl ten nie okazała się kolejną chwilową modą, lecz na dobre zagościł w naszych mieszkaniach. Estetyka ta nie nastręcza problemów i sprawdza się w każdym wnętrzu – zarówno w niewielkim mieszkaniu w centrum miasta jak i w domu na wsi. Prostota i uniwersalność.

  Czym północ zachwyciła Polaków?


  Ten styl wnętrzarski wywodzi się z Europy Północnej. Chłód i surowość tamtego klimatu stały się jego inspiracją. Styl skandynawski trafia do osób o różnym guście. Wnętrza są jasne, proste i przede wszystkim funkcjonalne. Ważną cechą jest silny związek z naturą.
  salon

  Główne cechy stylu


  Aranżacja pomieszczenia w stylu skandynawskim jest na tyle niecodzienna, że trudno ją zaklasyfikować do stylów bardziej nowoczesnych, czy do bardziej klasycznych, ponieważ ma ona swój osobisty wyraz, którego inne style nie mają. Dobieranie formy jest tu dość swobodne, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka podstawowych zasad. Przy jasnych meblach i stonowanej palecie barw, można niemal dowolnie wzbogacać wnętrze o ciekawe czy wręcz zabawne dodatki.
  Kolorystyka pomieszczeń – bazą są jasne naturalne kolory głownie biel, beże i jasne odcienie szarości
  Do najważniejszych materiałów wykończeniowych należy drewno. Istotna rolę uzupełniającą pełni kamień.
  Komfort i wygoda są podstawą urządzania. Praktyczne meble, ergonomiczne kształty sprawiają, że w domu panuje harmonia. Najlepiej sprawdzają się meble białe z drewnianymi wstawkami. Miękkie sofy i fotele, często posiadają dodatki w postaci drewnianych nóżek.  Dobieramy je w wyrazistych barwach ożywiających jasne pomieszczenia.
  W dodatkach dowolność wyrazistych wzorów, często geometrycznych, graficznych i związanych z obrazami natury (rośliny, zwierzęta). Kolorystyka raczej pastelowa.
  Tkaniny odgrywają tu bardzo ważną rolę. Stosujemy naturalne bawełny, len, jutę oraz wełny o grubym splocie.
  Ważnym elementem stylu skandynawskiego jest oświetlenie, które spełnia funkcję praktyczną i dekoracyjną. Lampy wyróżniają miękkie linie i okrągłe formy. Elementy wykonane z tkanin łączy z metalem i drewnem. Lampy podłogowe i stołowe najczęściej posiadają białe abażury dające czyste światło.
  sypialnia2

  Naturalne materiały


  Skandynawowie w swoich domach stawiają na drewno, nietoksyczne farby, bawełnę, wełnę i elementy biodegradowalne. Otaczanie się naturalnymi surowcami świadczy nie tylko o ekologicznym trybie życia, lecz ma udowodniony wpływ na zdrowie. Nietoksyczne przedmioty ograniczają ryzyko uczuleń i podrażnień. Co ważne nie stwarzają zagrożenia promieniowaniem, czego niestety nie można powiedzieć o nowych mieszankach tworzyw sztucznych. Dom w stylu skandynawskim ma mało zakamarków, w których gromadzi się „szpargały” i kurz. Łatwo w nim utrzymać porządek. Ekologiczne surowce są dobrym materiałem do czyszczenia i nie wymagają stosowania specjalistycznych detergentów.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Styl skandynawski w mieszkaniu

  Komentarze
  Mój ulubiony! W takich jasnych, prostych wnętrzach, z ciepłymi drewnianymi dodatkami od razu czuję się bardziej hygge! :)
  2018-09-28 16:03:02
  Martyna

  Dla mnie ten styl jest zbyt nowoczesny, może to nawet taka chwilowa moda, która wkrótce przeminie. Wnętrza skandynawskie wydają się takie zimne i puste. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie styl rustykalny, choć pewne cechy oba te style mają wspólne, jak na przykład zamiłowanie do drewna, czy do naturalnych tkanin i barw.
  2018-09-28 16:03:02
  Ala48


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati