Co wiemy o korku ?
Korek uzyskuje się z dębów korkowych (Quercus suberL.). To wiecznie zielone drzewa występujące w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Dąb korkowy ma duży pojedynczy pień dochodzący do 12-15 m wysokości i żyje ok. 150 lat. Najcenniejszy surowiec, kora, pozyskiwana jest co 9-10 lat z żyjących drzew, nie czyniąc im jakiejkolwiek szkody. Zerwaną korę przez kilkadziesiąt dni składuje się w ułożonych na wolnym powietrzu stosach. Po tym czasie płaty kory gotuje się nad parą lub w wodzie w celu usunięcia z korka pozostałości flory i fauny leśnej. Proces ten dodatkowo czyni ją bardziej miękkią i giętką, co pozwala korę prostować. Formuje się korkowe panele, które trafiają do sprzedaży.
Właściwości korka
- lekkość - powietrze stanowi 90% objętości korka i ok. 50% jego masy. Jest materiałem pięciokrotnie lżejszym od wody, nie nasiąka wodą, jest praktycznie niezatapialny.
- higroskopijność - korek ma najniższy współczynnik przepuszczalności pary wodnej spośród materiałów używanych tradycyjnie do budowania ścian. Jest mało prawdopodobne, że na korku wystąpią brudne zacieki wilgoci i kurzu. Nie zasiedli się na nim grzyb i pleśń.
- obojętność chemiczna - masa korkowa nie przepuszcza cieczy i gazów, nie wchodzi z nimi w reakcje chemiczne, nie ma zapachu i smaku. Korek jest nieszkodliwy dla zdrowia.
- elastyczność, ściśliwość - korek jest bardzo giętki i elastyczny. Po ustaniu nacisku powraca do poprzedniego kształtu i nie ma śladów deformacji.
- słaba przewodność cieplna - korek to idealny izolator termiczny ponieważ ma bardzo mały ciężar właściwy i dodatkowo porowatą strukturę. Dodatkowo dużą zaletą korka jest jego duże ciepło właściwe. Jest zawsze ciepły w dotyku i sprawia wrażenie jakby ogrzewał.
- zdolność pochłaniania drgań - korek amortyzuje drgania, dlatego jest świetnym materiałem pochłaniającym fale dźwiękowe i wibracje.
- antystatyczność - na jego powierzchni nie gromadzą się ładunki elektryczne, korek nie elektryzuje się. Dlatego nie przyciąga, nie pochłania kurzu.
- trwałość - mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości
Korek jako dekoracja na ścianie
Korek, materiał całkowicie naturalny i ekologiczny utrzymuje we wnętrzu korzystny mikroklimat. Jego zalety – ciepło, odporność na wilgoć, tłumienie hałasów, nieprzyciąganie kurzu (polecany dla alergików) doceniają coraz bardziej architekci wnętrz i inwestorzy. Nie musi kojarzyć się z beżowo-brązowymi boazeriami z lat 80. Obecnie korek zachwyca różnorodnością wzorów, kolorów i faktur. Może być barwiony w całości lub pokryty efektownymi nadrukami.
Korek na ścianę nadaje się do wszystkich pomieszczeń: sypialni, salonu, pokoju dziecinnego, kuchni a nawet łazienki. Do okładania ścian służą dwa rodzaje okładzin korkowych -płyty ścienne i tapeta z korka. Pierwsze wykonane są z dwóch warstw, podkładowej (drobno mielony korek) i wierzchniej (gruby korek dekoracyjny). Tapety robi się naklejając na podkład papierowy cienką warstwę korka.
Korkowe podłogi również występują w dwóch rodzajach – paneli do montażu tzw. podłogi pływającej i płyt do przyklejania na wylewce samopoziomującej.
Dodatkowo w ofercie specjalistycznej dostępne są korkowe listwy dekoracyjne, narożnikowe i przypodłogowe oraz ścienny korek samoprzylepny.
Prosty montaż
Okładziny korkowe są proste w montażu, instrukcja najczęściej znajduje się na opakowaniu. Zaleca się wyjęcie korka z opakowania i aklimatyzowanie go przez minimum 48 godzin w pomieszczeniu gdzie będzie prowadzona instalacja. Na początek dobrze przygotowujemy powierzchnię ściany, wyrównujemy ubytki, osuszamy. Za pomocą pędzla lub wałka pokrywamy ścianę oraz wewnętrzną stronę płyty korkowej cienką warstwą kleju (zaleca się ekologiczny klej wodny). Klej na ścianie i na korku musi wyschnąć (czekamy ok. 60 minut) . Przykładamy równo korek, który dociskamy za pomocą gumowego młotka.
Kto nie podejmie się samodzielnej pracy zawsze może skorzystać z pomocy fachowca.
Utrzymanie korka w czystości
Powierzchnie okładziny korkowej są fabrycznie zabezpieczone warstwą wosku, która ochrania korek przed zabrudzeniami, wodą, tłuszczem. Po zamontowaniu jest gotowy do użytkowania, nie wymaga żadnej dodatkowej impregnacji ani lakierowania. Korek jest wytrzymały na codzienne użytkowanie, do okresowej pielęgnacji wystarczy stosować ciepłą wodę z delikatnym detergentem.