Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Parkiet znowu w modzie

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    W zależności od gustów i preferencji w naszych mieszkaniach zastosowanie mają różne materiały na wykończenie podłóg. Parkiet jest popularny i lubiany za swoją trwałość. Właściwie użytkowany i konserwowany może służyć przynajmniej kilkadziesiąt lat. Teraz przeżywa swój renesans. To klasyk, który jest piękny, solidny i ponadczasowy. Jest doskonały szczególnie do reprezentacyjnych pomieszczeń.

    Parkiet to lite deszczułki z drewna, zwane popularnie klepkami, z wyprofilowanym fryzem połączenia wypust-wpust. Wielkość deszczułek może być różna i zależy od rodzaju parkietu.  Klepki z drewna rodzimego mają długość 25-50 cm, szerokość 5-7 cm. Klepki z drewna egzotycznego mogą mieć długość do 120 cm i szerokość do 9 cm. Parkiety występują również, jako płyt oklejane, w których warstwą wierzchnią jest odporne na ścieranie drewno. Pod nim jest sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego lub drewnopodobna. Wyróżniamy parkiet klasyczny z drewna litego o grubości 22 mm łączony na pióro i wpust. Parkiet lamelowy (polecany przy ogrzewaniu podłogowym) bez pióra i wpustu z litego drewna o grubości do 10 mm. Parkiet przemysłowy z pionowym układem lameli, z litego drewna o gr 22 mm. Parkiet mozaikowy wykonany z małych elementów z litego drewna o grubości 8 mm naklejanych na papier lub siatkę. Niewątpliwa zaletą jest fakt, że parkiet można wielokrotnie odnawiać przez cyklinowanie. Jest również podłogą „cichą”.
    francuski

    Klasa drewna


    Parkiet wykonywany jest z twardych gatunków drewna (buk, dąb, klon, jesion gatunki egzotyczne). Wybrany materiał wpływa na charakter i kolorystykę podłogi. Dostępne są kolory od bardzo jasnych po niezwykle ciemne niemal czarne. Na wygląd posadzki wpływ będzie miała również klasa drewna. Opis klasy (od I do V) nie jest oznaczeniem jakości ani właściwości technicznych. Charakteryzuje jednolitość barwy i usłojenie.
    klasa I – równomierne prostoliniowe usłojenie, brak sęków, jednolita barwa.
    klasa II – dopuszcza występowanie niewielkich sęków, lekko zakrzywione słoje,  oraz nieznaczną różnicę barwy na poszczególnych klepkach.
    klasa III-V - w tej klasyfikacji występują sęki o średnicy powyżej 6mm,  różne usłojenie i barwa na każdym elemencie może być odmienna.
    cegiełka

    Układanie parkietu


    Drewno ma większe wymagania niż inne materiały posadzkowe, dlatego podkład podłogowy musi być dobrze wykonany. Powinien być twardy i równy, tylko wtedy deszczułki będą idealnie przylegały. Wybrane klepki powinny kilka tygodni poleżeć rozpakowane w pomieszczeniu gdzie będą układane, aby wyrównać wilgotność. Układanie parkietu to zadanie dla dobrych fachowców, dokładnych i cierpliwych. Dzeszczułki mocuje się partiami. Na podłożu rozprowadza się klej, każdą klepkę układa się na właściwym miejscu i łączy z drugą, a następnie dobija gumowym młotkiem. Gdy cały parkiet jest ułożony podłogę cyklinuje się, aby ją wyrównać i uzyskać jednolitą powierzchnię. Następnie dokładnie odkurza się i zabezpiecza, na zakończenie wykonuje się lakierowanie lub olejowanie. Gdy stosujemy parkiet zabezpieczony fabrycznie nie musimy wykonywać tych czynności.
    wzory

    Wybór wzoru


    Deszczułki powinno układać się prostopadle lub ukośnie w stosunku do linii okna. Wtedy ewentualnie występujące odkształcenia spowodowane zmiana wilgotności są mniej widoczne. Od stylu wnętrza zależy, jaki wzór wybierzemy. Obecnie parkiet wygląda trochę inaczej niż kiedyś. Moda na jednolite podłogi sprawiła, że popularne są parkiety bez wyraźnego rysunku słojów. Jednym z ostatnio  wybieranych wzorów jest nieregularna cegiełka (parkiet okrętowy), tworzona z elementów takiej samej lub różnej długości. Wtedy poinformujmy parkieciarza, że celowo zależy nam na takim „nieporządku”.  Tradycyjnie klepki układa się regularnie – styki przesunięte są o połowę długości klepki albo nieregularnie z przesunięciem 1/3 lub 1/4 długości. Obok prostych wzorów coraz częściej pojawia się swojska jodełka pojedyncza lub podwójna, która wyjątkowo prezentuje się we wnętrzach vintage. Jodełka lepiej wygląda z klepek dłuższych i węższych niż krótkich i szerokich. Wzory ozdobne to kompozycje różnych gatunków drewna, które stosuje się na dużych powierzchniach w rezydencjach i salonach. Firmy specjalizujące się w układaniu takich parkietów wykonują projekty z gotowych szablonów lub według indywidualnego zamówienia.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush