Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Parkiet znowu w modzie

  Kategoria: Remont
  Przypnij
  W zależności od gustów i preferencji w naszych mieszkaniach zastosowanie mają różne materiały na wykończenie podłóg. Parkiet jest popularny i lubiany za swoją trwałość. Właściwie użytkowany i konserwowany może służyć przynajmniej kilkadziesiąt lat. Teraz przeżywa swój renesans. To klasyk, który jest piękny, solidny i ponadczasowy. Jest doskonały szczególnie do reprezentacyjnych pomieszczeń.

  Parkiet to lite deszczułki z drewna, zwane popularnie klepkami, z wyprofilowanym fryzem połączenia wypust-wpust. Wielkość deszczułek może być różna i zależy od rodzaju parkietu.  Klepki z drewna rodzimego mają długość 25-50 cm, szerokość 5-7 cm. Klepki z drewna egzotycznego mogą mieć długość do 120 cm i szerokość do 9 cm. Parkiety występują również, jako płyt oklejane, w których warstwą wierzchnią jest odporne na ścieranie drewno. Pod nim jest sklejona z kilku warstw płyta z drewna iglastego lub drewnopodobna. Wyróżniamy parkiet klasyczny z drewna litego o grubości 22 mm łączony na pióro i wpust. Parkiet lamelowy (polecany przy ogrzewaniu podłogowym) bez pióra i wpustu z litego drewna o grubości do 10 mm. Parkiet przemysłowy z pionowym układem lameli, z litego drewna o gr 22 mm. Parkiet mozaikowy wykonany z małych elementów z litego drewna o grubości 8 mm naklejanych na papier lub siatkę. Niewątpliwa zaletą jest fakt, że parkiet można wielokrotnie odnawiać przez cyklinowanie. Jest również podłogą „cichą”.
  francuski

  Klasa drewna


  Parkiet wykonywany jest z twardych gatunków drewna (buk, dąb, klon, jesion gatunki egzotyczne). Wybrany materiał wpływa na charakter i kolorystykę podłogi. Dostępne są kolory od bardzo jasnych po niezwykle ciemne niemal czarne. Na wygląd posadzki wpływ będzie miała również klasa drewna. Opis klasy (od I do V) nie jest oznaczeniem jakości ani właściwości technicznych. Charakteryzuje jednolitość barwy i usłojenie.
  klasa I – równomierne prostoliniowe usłojenie, brak sęków, jednolita barwa.
  klasa II – dopuszcza występowanie niewielkich sęków, lekko zakrzywione słoje,  oraz nieznaczną różnicę barwy na poszczególnych klepkach.
  klasa III-V - w tej klasyfikacji występują sęki o średnicy powyżej 6mm,  różne usłojenie i barwa na każdym elemencie może być odmienna.
  cegiełka

  Układanie parkietu


  Drewno ma większe wymagania niż inne materiały posadzkowe, dlatego podkład podłogowy musi być dobrze wykonany. Powinien być twardy i równy, tylko wtedy deszczułki będą idealnie przylegały. Wybrane klepki powinny kilka tygodni poleżeć rozpakowane w pomieszczeniu gdzie będą układane, aby wyrównać wilgotność. Układanie parkietu to zadanie dla dobrych fachowców, dokładnych i cierpliwych. Dzeszczułki mocuje się partiami. Na podłożu rozprowadza się klej, każdą klepkę układa się na właściwym miejscu i łączy z drugą, a następnie dobija gumowym młotkiem. Gdy cały parkiet jest ułożony podłogę cyklinuje się, aby ją wyrównać i uzyskać jednolitą powierzchnię. Następnie dokładnie odkurza się i zabezpiecza, na zakończenie wykonuje się lakierowanie lub olejowanie. Gdy stosujemy parkiet zabezpieczony fabrycznie nie musimy wykonywać tych czynności.
  wzory

  Wybór wzoru


  Deszczułki powinno układać się prostopadle lub ukośnie w stosunku do linii okna. Wtedy ewentualnie występujące odkształcenia spowodowane zmiana wilgotności są mniej widoczne. Od stylu wnętrza zależy, jaki wzór wybierzemy. Obecnie parkiet wygląda trochę inaczej niż kiedyś. Moda na jednolite podłogi sprawiła, że popularne są parkiety bez wyraźnego rysunku słojów. Jednym z ostatnio  wybieranych wzorów jest nieregularna cegiełka (parkiet okrętowy), tworzona z elementów takiej samej lub różnej długości. Wtedy poinformujmy parkieciarza, że celowo zależy nam na takim „nieporządku”.  Tradycyjnie klepki układa się regularnie – styki przesunięte są o połowę długości klepki albo nieregularnie z przesunięciem 1/3 lub 1/4 długości. Obok prostych wzorów coraz częściej pojawia się swojska jodełka pojedyncza lub podwójna, która wyjątkowo prezentuje się we wnętrzach vintage. Jodełka lepiej wygląda z klepek dłuższych i węższych niż krótkich i szerokich. Wzory ozdobne to kompozycje różnych gatunków drewna, które stosuje się na dużych powierzchniach w rezydencjach i salonach. Firmy specjalizujące się w układaniu takich parkietów wykonują projekty z gotowych szablonów lub według indywidualnego zamówienia.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Jak zmniejszyć koszty za ogrzewanie?
  A co, jeśli nie da się ustawić grzejnika na zero? Wynajmujemy mieszkanie i pokrętła są ustawione tak, że jest gwiazdka, jako zero i potem liczby od 1 do 5. NIe da się zakręcić grzejnika bardziej niż na 1. W ten sposób przy otwartym oknie, grzejnik zawsze się nagrzewa. Jak to jest..kantują nas na ogrzewaniu?
  Zobacz Wpis
  2018-12-04 10:15:02
  Zmartwiona

  Przytulny salon
  Margot, sama jestem posiadaczką małego salonu i wierz mi, da się stworzyć z niego przytulne wnętrze. U mnie stoi mała, dwuosobowa, szara, kanapa, maleńki stolik kawowy w kolorze czarnym, wiklinowy fotel, na który narzuciłam białą, futrzaną narzutę, na podłodze mam miękki, dywan w kolorze niebieski petrol, a na kanapie mnóstwo poduch - białe, niebieskie i dla przełamania taki intensywny róż, jedna poducha na wiklinowym fotelu, do tego stojąca lampa dająća ciepłę światło, świeczki na stole i obraz nad kanapą. Salon to moje ulubione miejsce w domu. Da się :) Jesli chcesz, to podaj adres mailowy, podeślę CI fotki :)
  Zobacz Wpis
  2018-12-04 10:08:02
  Agnieszka

  Umywalki nablatowe
  Kurczę, ta płyta laminowana i drewno to kiepskie rozwiązania, zbyt duże ryzyko, ze woda uszkodzi blat, a przecież, jak już urządzać łazienkę to na lata. Może blat szklany albo ceramiczny byłby dobrym rozwiązaniem?
  Zobacz Wpis
  2018-12-04 10:04:01
  Kamil