„Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: u.p.b.) roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31.
Przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 7 u.p.b.).
Przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.
W orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje pogląd, że wyburzenie ściany działowej, niebędącej elementem konstrukcyjnym budowli, której wyburzenie nie wpływa na statykę budynku, nie stanowi robót budowlanych w rozumieniu art. 3 pkt 7 u.p.b. Nie jest to bowiem przebudowa ani remont w powyższym rozumieniu. Tym samym prowadzenie takich prac nie podlega zgłoszeniu, ani też nie wymaga pozwolenia na budowę.
W jednym z orzeczeń sąd przyjął, że remontem jest wymiana istniejących ścian działowych poprzez zastąpienie dotychczasowych ścian, wykonanych z dyli gipsowych, nowymi ścianami – wykonanymi z płyt gipsowo-kartonowych.
W poprzednim stanie prawnym (do 1 stycznia 2017 r.) taka kwalifikacja sprawiłaby, iż konieczne byłoby zgłoszenie remontu.
Jednak według nowych przepisów remont wymaga zgłoszenia tylko w dwóch przypadkach:
– remont budowli, których budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę
– przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych budynków, których budowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę
Mając powyższe na uwadze, moim zdaniem, nie ma w obecnym stanie prawnym obowiązku zgłaszania opisanych prac do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej"
Jedno jest pewne, musimy to robić w porozumieniu z konstruktorem. Wyburzanie wiąże się często z przeróbką instalacji. W takich przypadkach bezwzględnie potrzebna jest usługa fachowca z uprawnieniami, by zmiany w elektryce czy hydraulice nie wpłynęły na bezpieczne korzystanie z tych obwodów.

Zabezpieczenie domu
Zanim młoty pójdą w ruch musimy pamiętać o zabezpieczeniu mieszkania. To działanie powoduje powstanie dużej ilości pyłu, który wnika wszędzie. Z tego powodu solidnie uszczelniamy drzwi sąsiadujących pomieszczeń, a prace staramy się wykonywać przy otwartym oknie. Jeżeli nie planujemy wymiany posadzki, trzeba ją również dobrze osłonić przed spadającymi odłamkami.
Rozbiórka
Najłatwiej rozbierać ścianę o konstrukcji szkieletowej. Usuwamy okładziny, wyjmujemy izolację i odkręcamy szkielet nośny. Ściany murowane z cegieł, bloczków czy pustaków, łatwo demontujemy nacinając jedynie same spoiny. Rozbiórkę zaczyna się od góry, najtrudniej wyjąc pierwsze elementy. By to ułatwić warto otwornica do muru nawiercić rząd dużych otworów. Przegrody z betonu komórkowego dają się łatwo ciąć np. piłą. Do wyburzeń lepiej nie stosować młotów pneumatycznych, gdyż na skutek drgań mogą wystąpić uszkodzenia tynku na pozostałych ścianach lub suficie. Gdy planujemy tylko otwór, najpierw wykuwa się szczelinę, w której robi się nadproże. Dopiero potem można wycinać lub wykuwać otwór.
Usuwanie gruzu
Musimy zadbać o bieżące usuwanie gruzu, unikniemy składowania i obciążenia stropu. Zwykła śmieciarka nie zabiera śmieci porozbiórkowych. Najprościej zamówić kontener, który po napełnieniu wywieziony jest przez firmę usługową na składowisko.