Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Ściany z płyt g-k

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Ściany z płyt gipsowo-kartonowych możemy postawić niemal w każdym pomieszczeniu. Są tanie, lekkie i stosunkowo proste w montażu. Na ich zastosowanie decydujemy się najczęściej przy zmianie aranżacji pomieszczeń. Zanim podejmiemy decyzję o montażu ściany z g-k warto zapoznać się z rodzajami płyt i odpowiednią konstrukcją stelażu. Jakie błędy w zabudowie zdarzają się i co zrobić, aby ich uniknąć.
    Złe zaprojektowanie i montaż ściany z płyty g-k jest przyczyną problemów podczas jej użytkowania. Pierwszym etapem jest wznoszenie szkieletu (drewnianego lub stalowego). Ściana jest pełnowartościową przegrodą dopiero po wypełnieniu jej izolacją, dopiero po tym przychodzi moment na ułożenie okładziny z płyt. Szkielet, wypełnienie i płyty tworzą współpracującą ze sobą całość.

    Podłoże


    Ścianka musi powstać na stabilnym podłożu, nie można jej zatem montować na parkiecie czy panelach, bo te podłogi „pracują”, zatem wszelkie drgania przenoszone byłyby na ścianę. W tym przypadku wzdłuż przebiegu ścianki należy wyciąć bruzdę o szerokości większej ok.2 cm niż planowana grubość wykończonej ścianki, bądź rozebrać pokrycie posadzki do warstwy jastrychu. Na podłodze wykończonej ceramiką, kamieniem lub wykładziną PCV ściankę można oprzeć bezpośrednio na niej.

    Wybór płyty


    Częstym błędem jest źle dobrany typ płyty. Wybór odpowiedniej zależy od pomieszczenia i warunków w nim panujących. W przypadku pomieszczeń narażonych na okresowe działanie wilgoci (łazienka, kuchnia) polecane jest stosowanie płyt wodoodpornych. W miejscach narażonych na zwiększone uszkodzenia mechaniczne (hol, pomieszczenia gospodarcze) najlepiej sprawdzą się płyty odporne na uderzenia. Tam gdzie potrzebna jest dodatkowa ochrona przed działaniem ognia (np. strefa kominka) zalecane stosowanie płyt ognioodpornych. Płyty g-k dostępne są w wielu wymiarach, warto wybierać większe kiedy mamy do wykończenia dużą powierzchnię, a mniejsze, analogicznie kiedy powierzchnia montażu jest mała. Wówczas nie tracimy mniej czasu (i materiału) na docinkę.
    Stelaż obudowuje się 1-2 warstwami płyt. Ich grubość standardowo wynosi 12,5 mm. Cieńsze zbrojone włóknami szklanymi przeznaczone są|
     do gięcia, grubsze stosuje się pod okładziny ceramiczne.
    gk

    Materiały wyciszające


    Jako izolację stosuje się wełnę mineralną. Dobrze tłumi hałas, jest miękka i ściśle przylega do boków słupków. Do zestawu konieczna jest taśma akustyczna (piankowa lub filcowa). Nakleja się ją na płaszczyznę profilu w miejscu jego przylegania do stropu i muru. Zapobiega to przedostawanie się dźwięku przez szczeliny.

    Profile do g-k


    Budując ścianki z płyt wykorzystać można zarówno profile drewniane jak i stalowe. Powszechne zastosowanie mają obecnie profile metalowe CW np. CW50, CW75 (cyfra oznacza szerokość elementu w milimetrach literka C kształt). Dopasowuje się do nich odpowiednią wielkość profili mocowanych do podłogi i stropu oznaczonych UW50, UW75. Profile wykonuje się z blachy stalowej ocynkowanej. Profile z blachy cienkiej (grubość 05,5 mm) są mało stabilne, standardowo stosuje się profile o grubości 0,6 mm.  Najbardziej wytrzymałe są profile UA przeznaczone do osadzania drzwi oraz wykonywania wzmocnień rusztu w nietypowych rozwiązaniach. Dostępne są również profile z blachy ryflowanej, które są bardziej wytrzymałe niż te podobnej szerokości z blachy gładkiej. Przy montażu dopilnujmy prawidłowego rozstawu profili i docinania właściwym narzędziem. Cięcie szlifierką powoduje wypalenie warstwy antykorozyjnej, więc przycinanie profili może odbywać się tylko za pomocą ręcznych lub elektrycznych nożyc do cięcia blachy.

    Kołki mocujące


    Poważniejszym błędem, jaki popełnić można już na początku montażu ścianki jest niewłaściwy rozstaw kołków, za pomocą których profile UW mocowane są do podłogi i stropu, a CW do ścian bocznych. Zbyt duży rozstaw znacząco pogarsza stabilność i wytrzymałość ściany. Odległość między kołkami nie może być większa niż 1 m. Niewłaściwe jest również stosowanie zbyt krótkich kołków mocujących. Kołkiem o wymiarach 6/40 mm można zamocować element o grubości maksymalnej 10 mm. Jeśli na ścianie znajdzie się warstwa tynku o grubości 15 mm, należy zastosować kołek 6/60 mm, bo warstwę tynku wliczamy do grubości elementu mocowanego. W przypadku montażu płyt ognioodpornych nie wolno stosować kołków z koszulką z tworzywa sztucznego, korzystamy wyłącznie z kotew metalowych.
    gk2

    Montaż płyt


    Płyty g-k łatwo docina się nożem. W przypadku cięcia kształtowego przydaje się piła płatnica a do wycinania otworów piła otwornica. Płyty przytwierdza się do profili wkrętami dobranymi odpowiednio do szkieletu drewnianego lub metalowego. Ich prawidłowy rozstaw w ściance z poszyciem jednowarstwowym wynosi 25 cm. Nie należy stosować zbyt małych fragmentów płyt, paski węższe niż 50 cm osłabiają konstrukcję. Najczęściej płyty mocuje się dłuższym bokiem w pionie, ustawienie w poziomie również jest możliwe. Poziome krawędzie płyt g-k powinny być odsunięte od siebie co najmniej o 40 cm.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush