Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Tynk dekoracyjny we wnętrzu

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    W poprzednim blogu przekazałam Wam kilka ważnych informacji o tynkach wewnętrznych (podstawowych), które stanowią przygotowanie powierzchni ścian do dalszych kroków w kierunku dekoracji. Farba, tapety, obrazy? a może tynki ozdobne? Różnorodność faktur, kolorów i efektów, może nieźle oszołomić. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tynków dekoracyjnych.
    Postęp technologii sprawia, że tynki spełniają coraz więcej funkcji we wnętrzu. Te, o charakterze dekoracyjnym, nadają odpowiedni kolor i fakturę powierzchni, podnoszą walory estetyczne, wyrównują wszelkie mankamenty. Są trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć, więc świetnie prezentują się przez wiele lat. Tynki można malować, lecz dostępne są również produkty w szerokiej gamie barw. Dla zwolenników mocnych akcentów osiągalne są materiały zawierające ozdobne kamyki, brokat, włókna tkanin lub drewna. Koniec z nudnymi ścianami, ozdabiajmy nietuzinkowo nasze mieszkania.

    Tynk japoński (zwany bawełnianym)


    Zaliczany do najefektowniejszych tynków ozdobnych. Łączy w sobie zalety tapety i tynku tradycyjnego. W skład jego wchodzi: bawełna, włókna celulozowe, jedwab, włókna mineralne, barwnik i ewentualne dodatki ozdobne. Dostępny w postaci suchego proszku, który wyrabiamy z odpowiednią ilością wody. Jego nakładanie nie wymaga specjalnych umiejętności. Możemy uzyskać jednolitą gładką powłokę, ale ciekawe wzory otrzymamy przy użyciu stempli i wałka ze średnim włosiem.  W przypadku pomieszczeń wilgotnych (łazienka, kuchnia) zabezpieczamy tynk warstwą bezbarwnego lakieru akrylowego.

    Tynk zacierany


    Jego użycie podkreśla styl domu, możemy uzyskać efekt wnętrza wyłożonego marmurem, kamieniem, piaskowcem czy betonem. Specjalna technika zacierania i barwienia daje takie możliwości. Pierwszym podłożem na ścianie powinien być tynk cementowo-wapienny lub gipsowy. Potem nakładamy warstwę dekoracyjną, czyli zaprawę, do której dodano wosk, pył marmurowy lub spoiwo akrylowe. W reprezentacyjnych, klasycznych pomieszczeniach, szczególnie prezentuje się stiuk wenecki, dający wrażenie gładkiego marmuru z widocznymi charakterystycznymi żyłkami.

    Tynk strukturalny


    To najbardziej uniwersalny rodzaj tynku dekoracyjnego. Możemy stosować go na każdej powierzchni, otrzymując oryginalną fakturę (baranek, kornik, natrysk itd.), pokrywając całe ściany, bądź tylko wyeksponowany fragment. Najlepiej prezentuje się w dużych, dobrze doświetlonych przestrzeniach. Strukturę możemy układać na powierzchniach z betonu, gipsu oraz drewna. Możemy ją zastosować zarówno na nowych jak i na starych ścianach. Tynk strukturalny bardzo dobrze maskuje nierówności i jest bardzo odporny na uszkodzenia i wilgoć. Świetnie sprawdza się w holach, przedpokojach, werandach w kuchniach i łazienkach.  Nakładanie tynku wymaga pewnej wprawy, ważne jest tu dobre zabezpieczenie okien, podłogi, drzwi przed przystąpieniem do prac. Ta masa tynkarska może pozostawić trwały ślad, bo jest trudna do usunięcia. Odpowiednią fakturę nadajemy za pomocą wałków, pacy, gąbki, stempli, grzebieni itd.- trzeba ją uzyskać zanim masa zacznie twardnieć. Tynk może być barwiony przez producenta, albo przeznaczony do samodzielnego malowania. Nałożenie jednego koloru nie jest kłopotliwe. Gdy chcemy uzyskać efekt dwubarwny, pierwszą warstwę koloru nanosimy pędzlem lub gąbką, aby pokryć wszystkie wgłębienia i wypukłości. Czekamy do całkowitego wyschnięcia i drugi kolor nanosimy wałkiem z cienkim włosiem. Mniejsza ilość farby na wałku to mniejsze ryzyko powstania zacieków.
    tynk dekor

    Tynk mozaikowy (kamyczkowy)


    To nowoczesna powłoka składająca się z drobnego barwnego kruszywa zatopionego w masie żywicznej. Często stosowany jest, jako zamiennik drogiego kamienia. Nie stosujemy go na ściany kruche i nieoczyszczone, wiąże się to z szybkim powstawaniem trudnych do usunięcia pęknięć. Tynk jest elastyczny, odporny na uszkodzenia, zmywalny. Najlepiej współgra z ceramiką i kamieniem, więc bardzo dobrze sprawdza się w kuchniach i łazienkach.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Tynk dekoracyjny we wnętrzu

    Komentarze
    Kiedyś opcją były jedynie gładkie ściany, można było ewentualnie poszaleć z kolorami. A teraz? Tynki dekoracyjne, beton dekoracyjny - swoją drogą chyba bardziej mi się podoba efekt zaprezentowany w artykule o betonie właśnie, ale co kto lubi. Jedno jest pewne - można poszaleć, a ogranicza nas tylko fantazja i niestety fundusze.
    2018-09-28 16:03:02
    AdaŚ


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush