Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Różne sposoby na podłogę w garażu

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Gdy garaż jest w bryle domu, jego posadzkę wykonuje się podobnie jak w całym budynku. Są jednak pewne różnice wynikające z odmiennych wymagań cieplnych i wytrzymałościowych w części garażowej. W garażu obciążenia podłogi są większe. Zróżnicowanie układu i grubości warstw w garażu i części mieszkalnej, żeby osiągnąć inne wartości parametrów podłogi następuje zazwyczaj po zamknięciu stanu surowego.
  Ustalając parametry wytrzymałościowe podłogi, uwzględnia się wszystkie jej warstwy: od gruntu rodzimego, do podkładu pod posadzkę. Wzmocnienie posadzki w garażu polega głównie na ułożeniu grubszej warstwy betonowego podkładu podłogowego oraz zastosowaniu do termoizolacji płyt z twardego styropianu.
  Różnice dotyczą również wymaganej izolacyjności podłogi w garażu. Wynika to z faktu, że garaż nie musi być ogrzewany, a jeśli już się go ogrzewa, to utrzymuje się w nim niższą temperaturę niż w części mieszkalnej. W garażach w domach bez podpiwniczenia często planuje się podłogę ocieploną do prawie takiego samego poziomu jak w mieszkaniu. Chodzi też o to, że jeśli garaż jest w bryle domu, należy ograniczać ucieczkę ciepła z niego – między innymi ocieplając podłogę.

  Wytrzymałość


  Obciążenia posadzki w garażu przejmuje bezpośrednio podkład podłogowy. Warstwa betonu w garażu wynosi co najmniej 8-10 cm, gdy w części mieszkalnej wystarczy warstwa 5-6 cm. Wylewka podłogowa powinna być zbrojona. Do warstwy termoizolacyjnej stosuje się tak zwany twardy styropian. Można też wykorzystać polistyren ekstrudowany XPS lub polistyren ekspandowany EPS typu Dach-Podłoga lub Parking.

  Docieplenie


  Płyty ociepleniowe właściwe do zastosowania w garażu mogą mieć różne parametry izolacyjności.  Żeby osiągnąć wymaganą izolacyjność tej przegrody, wystarczy położyć 2 cm polistyrenu (w garażu nieogrzewanym można w ogóle z tego zrezygnować). Zazwyczaj jednak podłoga w garażu sąsiadującym z pomieszczeniami mieszkalnymi ma znacznie lepsze parametry termoizolacyjne, niż wymagają tego przepisy, bo układa się tam nawet ponad 10 cm styropianu. Może on mieć zastosowanie do ochrony przed zamarznięciem przewodów instalacji wodnej.

  Odwodnienie


  Podkład w garażu powinien być przygotowany ze spadkiem 1-2%, tak żeby woda ściekająca z auta nie zalegała na podłodze. Najwygodniej jest zrobić spadek w kierunku wjazdu. Dawniej raczej odprowadzało się wodę poza garaż. Obecnie, jeśli garaż jest ogrzewany, a brama garażowa szczelna, pojawia się potrzeba wykonania odwodnienia wewnątrz. Wtedy kilkanaście centymetrów przed bramą stosuje się odwodnienie liniowe. Korytko układa się ze spadkiem w kierunku odpływu (są też takie, z wyprofilowanym spadkiem). Na niższym końcu mocuje się odpływ z wyprowadzeniem rury do kanalizacji deszczowej. Jeśli na posesji jest grunt przepuszczalny, można także rozsączyć wodę w gruncie.
  podlogag

  Typowa podłoga na gruncie


  To standardowe rozwiązanie podłogi na gruncie w budynku niepodpiwniczonym postawionym na ławach fundamentowych. Podbudowa jest wykonana na zagęszczonej grubej warstwie podsypki z piasku. Konstrukcja składa się z płyty betonowej standardowo o grubości 10-12 cm, z hydroizolacją i ociepleniem oddzielonym warstwą folii budowlanej od podkładu podłogowego. Różnica pomiędzy poziomem posadzki między garażem a częścią mieszkalną jest niewielka. Wynika z zastosowania innej grubości termoizolacji i wylewki pod posadzkę. W garażu wylewka jest grubsza, bo będzie przenosić ciężar samochodu. Za to termoizolacji może być mniej, ponieważ tu podłoga na gruncie nie musi być tak dobrze ocieplona.

  Wejście do garażu ze schodkiem


  W takim projekcie posadzka w garażu jest wyraźnie niżej niż w części mieszkalnej. Poszczególne warstwy podłogi na gruncie są wykonywane na innym poziomie. W przejściu powstanie jeden schodek o wysokości kilkunastu centymetrów. To rozwiązanie będzie praktyczne, gdy nie chcemy robić podwyższonego wjazdu do garażu. Jednak wymaga staranności podczas wykonywania hydroizolacji. Układając ją na ścianach fundamentowych, trzeba zostawić duży zakład wystający na zewnątrz muru, żeby móc później dobrze połączyć ją z hydroizolacją układaną na płycie betonowej. Tu także w garażu podkład podłogowy jest grubszy, a termoizolacja cieńsza niż w mieszkaniu.

  Podsypka z tłucznia


  Zastosowanie tłucznia jako podstawy sprawia, że podłoga na gruncie może być cieńsza niż w standardowych rozwiązaniach. Na podsypce z piasku układa się warstwę tłucznia ( grubości 15-30 cm), którą ubija się mechanicznie. Tłuczeń tworzy mocną podbudowę, ponieważ w czasie ubijania ostre krawędzie poszczególnych kamieni zazębiają się wzajemnie i stabilizują. Pełni on również funkcję warstwy odsączającej, ponieważ przerywa podciąganie kapilarne. Na tłuczniu trzeba położyć warstwę chudego betonu, która będzie podłożem dla hydroizolacji , nie można jej wykonać bezpośrednio na tłuczniu.

  Podsypka z keramzytu


  Zastosowanie keramzytu pozwala zmniejszyć liczbę warstw podłogi na gruncie i przyspieszyć jej wykonanie. Keramzyt pełni funkcje podbudowy i ocieplenia. Jest materiałem o dobrej wytrzymałości na miażdżenie. Jednocześnie ma dobre właściwości termoizolacyjne. Jako podłoże wskazane jest stosowanie keramzytu impregnowanego, który nie podciąga kapilarnie wilgoci z gruntu..

  Płyta fundamentowa


  Pod częścią mieszkalną i garażem konstrukcja płyty ma taką samą grubość, ale pozostałe warstwy można zróżnicować.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas