Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Kominy stalowe

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Jeszcze nie tak dawno kominy budowano ze zwykłych cegieł ceramicznych, szamotowych lub klinkierowych. Nie wymagało to zastosowania wkładów. Dziś w wielu nowych i starych kominach murowanych montuje się wkłady ze stali szlachetnej, odporne na działanie wilgoć i kwasów. Są również i takie stalowe przewody kominowe, które nie wymagają żadnej obudowy; można je umieszczać na zewnątrz domu.
    Spaliny, wydzielane przez kotły gazowe lub olejowe, zawierają parę wodną oraz związki azotu i siarki. Skropliny tych chemikaliów mają odczyn kwaśny i są groźne dla wielu materiałów budowlanych.  Z tego powodu na kanały nowoczesnych kominów wykorzystuje się między innymi stal kwasoodporną. Często jest ona wzbogacona domieszką tytanu, chromu, niklu lub molibdenu. Rozmieszczenie przewodów kominowych w domu powinno być uwzględnione w projekcie architektonicznym. Rodzaj przewodu oraz jego długość i średnicę powinien do konkretnego modelu kotła dobrać doradca techniczny lub instalator.
    Kominy stalowe są produkowane jako jedno- i dwuwarstwowe.

    Kominy jednowarstwowe


    Kominy jednowarstwowe stosowane są do kotłów olejowych i gazowych oraz do urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Występują są w postaci pojedynczych elementów lub jako cały system, obejmujący wszystko, co jest potrzebne do poprawnego funkcjonowania komina. Umieszcza się je w obudowie – tradycyjnej, murowanej z cegieł lub z pustaków keramzytobetonowych.
    Kominy sztywne zbudowane są ze stali kwasoodpornej. Poszczególne elementy są spawane plazmowo lub walcowane na zimno z jednego kawałka blachy. Elementy podstawowe przewodu (rury) mają około 1 m długości. Są tak wyprofilowane, by można je było łączyć kielichowo, wsuwając element górny w kielich elementu dolnego.
     W kominach giętkich rury mają budowę harmonijkową. Dzięki temu można je dowolnie wyginać. Przewody takie łatwo się dostosowują do kształtu komina, dlatego są polecane do renowacji starych kominów, które często mają załamania lub odchylenia od pionu. Giętkie przewody produkowane są jako jedno- i dwuścienne, z blachy cieńszej niż przewody sztywne. Kominy giętkie  polecane są do kotłów opalanych drewnem i węglem, gazowych oraz do kominków – otwartych i wkładów.
    Stalowe kominy jednowarstwowe mają zastosowanie nie tylko w nowych budynkach. Z powodzeniem można je stosować do renowacji starych kominów. Wtedy wystarczy umieścić wkład w istniejącej obudowie i podłączyć do kotła. W przypadku wymiany starego pieca węglowego na nowy olejowy lub gazowy, zamontowanie w kominie wkładu jest wręcz konieczne. Kominy murowane nie są bowiem przystosowane do nowoczesnych urządzeń grzewczych.
    komin

    Kominy dwuwarstwowe


    Wewnętrzną część tych kominów tworzy przewód spalinowy wykonany ze stali kwasoodpornej. Jest on otulony izolacją termiczną, którą stanowi wełna mineralna Wełnę osłania od zewnątrz szczelny płaszcz ze stalowej blachy szlachetnej, odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne.  Poszczególne części łączy się kielichowo, czasem z użyciem obejm zaciskowych. Kominy dwuwarstwowe stosuje się do kotłów na paliwo stałe, płynne i gazowe. Ich zaletą jest to, że nie wymagają robienia obudowy – stanowi ją zewnętrzny płaszcz stalowy. Są jednak dużo droższe od kominów jednowarstwowych. Kominy stalowe dwuwarstwowe można montować wewnątrz pomieszczeń – stosuje się je wówczas przede wszystkim do odprowadzania dymu z kominków. Na zewnątrz– jednak to rozwiązanie nie jest szczególnie popularne w domach jednorodzinnych, gdyż kominy stalowe tego typu nie zawsze pasują do architektury budynku.
    komin2

    Kominy typu LAS


    Kominy typu LAS (niem. Luft-Abgas- System) nazywane kominami powietrzno—spalinowymi. Mają specyficzną budowę. Składają się z dwóch przewodów, gdzie  jeden może się znajdować wewnątrz drugiego. Przewód wewnętrzny odprowadza na zewnątrz spaliny, a zewnętrzny doprowadza do pieca powietrze. Niekiedy przewody są poprowadzone oddzielnie – jeden obok drugiego. Te kominy stalowe są przeznaczone do kotłów z zamkniętą komorą spalania, które muszą pobierać powietrze z zewnątrz. Używa się je także do kotłów kondensacyjnych, wydzielających spaliny chłodniejsze niż te z tradycyjnych kotłów niskotemperaturowych.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush