Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Szalunki kartonowe - łatwy sposób na słupy i kolumny

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Kolumny architektoniczne są nieodłącznym elementem domów jednorodzinnych w stylu dworkowym. Stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale też pozwalają zachować właściwe proporcje bryły. Poznajmy dziś szalunki kartonowe z użyciem których wznoszenie kolumn architektonicznych stało się prostym, szybkim i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż użycie prefabrykatów betonowych lub gotowych elementów.
    Dzięki szalunkom kartonowym budowa kolumn i słupów stała się niebywale prosta. Należy przygotować fundament, wyprowadzić i powiązać pręty zbrojeniowe, a potem nałożyć teksturowy szalunek i wypełnić go mieszanką betonową. Szalunki kartonowe służą do wykonywania podpór, kolumn i słupów betonowych lub żelbetowych o przekroju kołowym. Stosuje się je zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i  przemysłowym. To gotowe do użycia wyroby, proste w montażu, demontażu i utylizacji. Są lekkie, mają zaimpregnowaną powierzchnię zewnętrzną, a wewnętrzną pokrytą środkiem antyadhezyjnym, który zapobiega przywieraniu betonu do powierzchni kartonu. Pozwalają też na wykonanie kolumn stylizowanych.
    Pojawienie się szalunków kartonowych w sprzedaży sprawiło, że nie ma już kłopotu z budową słupa o przekroju kołowym. Tuleje szalunkowe wykonane są ze spiralnie zwijanej tektury, którą po stężeniu betonu ręcznie usuwamy.
    Gama produktów firmy  ZPO TARNOPAK obejmuje formy o średnicach od 10 do 80 cm i standardowych długościach: 2; 2,5; 3; 3,5 m. Inne długości, również powyżej 4 m, są dostępne na specjalne zamówienie. Tuby są lekkie - ważą od półtora do pięciu kilogramów. Produkowane szalunki posiadają certyfikat bezpieczeństwa.
    asyalun

    Budowa słupa w szalunku kartonowym


    By wykonać kolumnę, trzeba zadbać o odpowiednią liczbę prętów stalowych niezbędnych do wykonania zbrojenia. Ile ma być prętów, jak ma być przygotowane zbrojenie - o tym decyduje konstruktor. Do zalania stosuje się przede wszystkim beton towarowy z wytwórni. Należy pamiętać o zagęszczeniu betonu w szalunku oraz zapewnieniu dystansów zbrojenia, dzięki czemu pręty są otulone betonem. Filar należy rozszalować po upływie 3−5 dni od momentu wypełnienia go mieszanką betonową. Po przecięciu kartonu uzyskuje się gładki słup, praktycznie niewymagający jakiejkolwiek obróbki. Pozostaje malowanie lub zdobienie go tynkiem szlachetnym, np. stiukiem. Do kolumn można dokupić ozdobne betonowe bazy i głowice. Bazy mocuje się na dole kolumny, głowice na samej górze – montaż tych elementów wykonujemy przed betonowaniem.

    Polecam szalunki kartonowe najwyższej jakości


    Szalunki kartonowe ZPO TARNOPAK wyróżnia wysoka jakość wykonania. Zostało to docenione na rynku. ZPO TARNOPAK otrzymał, za szalunkową formę tekturową okrągłą, nagrodę „Srebrny Kask” Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa, „Złotą Syrenkę” Warszawskich Targów Budowlanych i Nieruchomości oraz wyróżnienie na XIII Międzynarodowych Targach Budownictwa TARBUD.
    Dokonując zakupu tych elementów zwracajmy uwagę przede wszystkim na to,  czy produkt ma certyfikat bezpieczeństwa i numer patentu, co daje gwarancję bezpieczeństwa i odpowiedniej jakości. Szalunek nie może być zawilgocony, aby po zalaniu betonem nie pękł. Warto zapoznać się z  instrukcją prawidłowego wykonania zbrojenia szalunku, pionowania i wykonania konstrukcji podpierającej.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Szalunki kartonowe - łatwy sposób na słupy i kolumny

    Komentarze
    Co do szalunków to polecam firmę Hunnebeck Polska
    2018-09-28 16:03:02
    Miodek

    Droga Natalio, czy można prosić o troszkę szersze i bardziej specjalistyczne info dot. szalunków?
    2018-09-28 16:03:02
    Kaptur

    Kaptur - w odpowiedzi na Twój komentarz, chcę powiedzieć, że mój artykuł jest tylko "sygnałem" dla czytelników. Przedstawiam różne produkty z branży budowlanej, aby zorientować naszych odbiorców. A jeśli ktoś jest bardziej zainteresowany szczegółami, to zachęcam do szukania informacji najlepiej w kontakcie z producentami.
    2018-09-28 16:03:02
    Natalia Słowik


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush