Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Szalunki kartonowe - łatwy sposób na słupy i kolumny

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Kolumny architektoniczne są nieodłącznym elementem domów jednorodzinnych w stylu dworkowym. Stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale też pozwalają zachować właściwe proporcje bryły. Poznajmy dziś szalunki kartonowe z użyciem których wznoszenie kolumn architektonicznych stało się prostym, szybkim i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż użycie prefabrykatów betonowych lub gotowych elementów.
  Dzięki szalunkom kartonowym budowa kolumn i słupów stała się niebywale prosta. Należy przygotować fundament, wyprowadzić i powiązać pręty zbrojeniowe, a potem nałożyć teksturowy szalunek i wypełnić go mieszanką betonową. Szalunki kartonowe służą do wykonywania podpór, kolumn i słupów betonowych lub żelbetowych o przekroju kołowym. Stosuje się je zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i  przemysłowym. To gotowe do użycia wyroby, proste w montażu, demontażu i utylizacji. Są lekkie, mają zaimpregnowaną powierzchnię zewnętrzną, a wewnętrzną pokrytą środkiem antyadhezyjnym, który zapobiega przywieraniu betonu do powierzchni kartonu. Pozwalają też na wykonanie kolumn stylizowanych.
  Pojawienie się szalunków kartonowych w sprzedaży sprawiło, że nie ma już kłopotu z budową słupa o przekroju kołowym. Tuleje szalunkowe wykonane są ze spiralnie zwijanej tektury, którą po stężeniu betonu ręcznie usuwamy.
  Gama produktów firmy  ZPO TARNOPAK obejmuje formy o średnicach od 10 do 80 cm i standardowych długościach: 2; 2,5; 3; 3,5 m. Inne długości, również powyżej 4 m, są dostępne na specjalne zamówienie. Tuby są lekkie - ważą od półtora do pięciu kilogramów. Produkowane szalunki posiadają certyfikat bezpieczeństwa.
  asyalun

  Budowa słupa w szalunku kartonowym


  By wykonać kolumnę, trzeba zadbać o odpowiednią liczbę prętów stalowych niezbędnych do wykonania zbrojenia. Ile ma być prętów, jak ma być przygotowane zbrojenie - o tym decyduje konstruktor. Do zalania stosuje się przede wszystkim beton towarowy z wytwórni. Należy pamiętać o zagęszczeniu betonu w szalunku oraz zapewnieniu dystansów zbrojenia, dzięki czemu pręty są otulone betonem. Filar należy rozszalować po upływie 3−5 dni od momentu wypełnienia go mieszanką betonową. Po przecięciu kartonu uzyskuje się gładki słup, praktycznie niewymagający jakiejkolwiek obróbki. Pozostaje malowanie lub zdobienie go tynkiem szlachetnym, np. stiukiem. Do kolumn można dokupić ozdobne betonowe bazy i głowice. Bazy mocuje się na dole kolumny, głowice na samej górze – montaż tych elementów wykonujemy przed betonowaniem.

  Polecam szalunki kartonowe najwyższej jakości


  Szalunki kartonowe ZPO TARNOPAK wyróżnia wysoka jakość wykonania. Zostało to docenione na rynku. ZPO TARNOPAK otrzymał, za szalunkową formę tekturową okrągłą, nagrodę „Srebrny Kask” Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa, „Złotą Syrenkę” Warszawskich Targów Budowlanych i Nieruchomości oraz wyróżnienie na XIII Międzynarodowych Targach Budownictwa TARBUD.
  Dokonując zakupu tych elementów zwracajmy uwagę przede wszystkim na to,  czy produkt ma certyfikat bezpieczeństwa i numer patentu, co daje gwarancję bezpieczeństwa i odpowiedniej jakości. Szalunek nie może być zawilgocony, aby po zalaniu betonem nie pękł. Warto zapoznać się z  instrukcją prawidłowego wykonania zbrojenia szalunku, pionowania i wykonania konstrukcji podpierającej.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Szalunki kartonowe - łatwy sposób na słupy i kolumny

  Komentarze
  Co do szalunków to polecam firmę Hunnebeck Polska
  2018-09-28 16:03:02
  Miodek

  Droga Natalio, czy można prosić o troszkę szersze i bardziej specjalistyczne info dot. szalunków?
  2018-09-28 16:03:02
  Kaptur

  Kaptur - w odpowiedzi na Twój komentarz, chcę powiedzieć, że mój artykuł jest tylko "sygnałem" dla czytelników. Przedstawiam różne produkty z branży budowlanej, aby zorientować naszych odbiorców. A jeśli ktoś jest bardziej zainteresowany szczegółami, to zachęcam do szukania informacji najlepiej w kontakcie z producentami.
  2018-09-28 16:03:02
  Natalia Słowik


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas