Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Cegła klinkierowa

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Elewacja z cegły klinkierowej nie jest tania. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to naturalny materiał o niewątpliwym uroku. Niezwykle trwały, posłuży dziesiątki a nawet setki lat. Oszczędzi nam to w przyszłości kosztów związanych z renowacją i konserwacją. Jeśli zdecydujemy się na postawienie ścian trójwarstwowych obłożonych elewacją klinkierową to zmniejszamy koszty ogrzewania zimą i zapewniamy komfortowe warunki latem.
    Jeśli marzy się nam dom z trwałą, elegancką elewacją bardzo dobrym wyborem będzie elewacja z klinkieru. Fachowiec budowlany podpowiada, aby zaplanować to już na etapie wyboru projektu domu, aby uwzględnić wykonanie trójwarstwowych ścian. Klinkierowa elewacja ma dużo zalet. Jest trwała, ponadczasowa, efektowna. Klinkier wypala się z mieszanki gliny pochodzącej z wyselekcjonowanych złóż. Glina wypala się na różne kolory, dlatego nieznaczne zróżnicowanie odcienia poszczególnych partii cegieł jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Dobrze zakupić cegły z tej samej partii produkcyjnej, a w trakcie murowania cegły powinno się mieszać. To powoduje naturalny rozkład kolorów, a nasza elewacja będzie prezentować się estetycznie. Tradycyjnym wybarwieniem są odcienie „ceglaste” bordowo-brązowe. W ofercie znajdziemy również cegły białe, szare, piaskowe, szare. Zazwyczaj elewacja ma jednorodną kolorystykę, ale możemy stosować dwa kolory logicznie zapanowując kompozycję. Z doświadczenia wiadomo, że jasne barwy powiększają optycznie budynek, ciemne pomniejszają. Podstawowe cegły są gładkie, świetne do zastosowania przy elewacjach nowoczesnych brył. Dla miłośników tradycji duży wybór jest w cegłach fakturowych – łupanych, żłobionych, ryflowanych. Niektóre ręcznie formowane i sztucznie postarzane przypominają budulec z dawnych czasów. Typowe wymiary to 240/250 x 115/120 x 71/65 mm, ale dostępne są również wymiary większe, zwłaszcza dłuższe i węższe o wymiarach 290 x 115 x 52 mm.

    Cegła klinkierowa

    Dobry fachowiec zwróci naszą uwagę na nasiąkliwość cegieł, która wpływa na mrozoodporność, im jest niższa tym lepiej. Klinkier ma nasiąkliwość do 6%, natomiast wykonane z gliny cegły elewacyjne mogą mieć nasiąkliwość do 20% i wymagają zaimpregnowania. Prace przy wykańczaniu naroży, nadproży okiennych i drzwiowych ułatwiają gotowe kształtki klinkierowe, dostępne w ofertach producentów. Są one dostępne w odpowiednikach kolorystycznych i fakturowych, stosownie do występujących w cegle klinkierowej. Do murowania cegieł klinkierowych murarz powinien użyć odpowiedniej zaprawy. Sprawdza się użycie zaprawy specjalistycznej. Zaprawy do murowania cegieł ręcznie formowanych oraz klinkieru mają niską nasiąkliwość, po związaniu odporne są na działanie warunków atmosferycznych. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie i dużą przyczepnością. Nie tylko zapewni estetyczne wykończenie ścian, ale znacznie przyśpiesza prace, gdyż jednocześnie służy do wykonania spoin. Zaprawy specjalne dostępne są w wielu kolorach, które bez problemu dopasujemy do wybarwienia cegieł.

    Ekipa fachowców budowlanych prace elewacyjne może przeprowadzać w temperaturze powyżej +5 stopni C. Przed rozpoczęciem murowania powinno się zaplanować rozmieszczenie cegieł, bo nie ma możliwości dokonania korekty wzoru po wymurowaniu. Cegły klinkierowej możemy ułożyć na różne sposoby, tworząc jedno z wiązań murarskich:
    - blokowe – cegły w dwóch rzędach murowane bez przewiązania (ustawiane jedna na drugą) kolejne dwa rzędy murowane tak samo ale z przesunięciem względem dwóch poprzednich rzędów
    - wozówkowe – cegły w kolejnych rzędach przesunięte o połowę długości
    - wozówkowe skośne – cegły w kolejnych rzędach przesunięte o ¼ długości

    Dobry murarz, pracuje tak, by nie wybrudzić cegły zaprawą. Klinkier jest trudny do doczyszczenia. Doskonała elewacja z klinkieru pozbawiona jest wykwitów, zacieków, zabrudzeń. Jest równa i ma idealnie równe spoiny. Elewacja klinkierowa wspaniale komponuje się z pozostałymi materiałami wykończeniowymi. Bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z drewnem, ceramiką, kamieniem, a nawet wtedy jest w sąsiedztwie betonu, blachy lub szkła. . Dom na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie wygodnego i bezpiecznego.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush