Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Materiały rolowe do hydroizolacji fundamentów

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Od dawna do zabezpieczenia fundamentów przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci stosowano masy bitumiczne i szlamy cementowe. Obecnie możemy używać materiałów rolowych w postaci membrany, papy i folii do uszczelniania. Na dobór techniki izolacji przeciwwodnej wpływa wiele czynników, jak choćby stan wód gruntowych, rodzaj gleby, na której budynek stoi, wykorzystane do budowy materiały.

    Papa izolacyjna


    Papy to jeden z najstarszych uniwersalnych materiałów używanych do izolacji. Do materiałów butymicznych zaliczamy papy asfaltowe, papy polimerowo-asfaltowe. Papy asfaltowe składają się z osnowy powleczonej bitumem. Osnowa z tkaniny szklanej jest wytrzymała na zerwanie, lecz małorozciągliwa. Osnowa na bazie tkaniny poliestrowej lub włókniny wyróżnia się dużą rozciągliwością przy jednoczesnej wytrzymałości na siły zrywające. Papy asfaltowe to najtańszy rodzaj pap. Zazwyczaj układane są na sucho lub przyklejane lepikiem do podłoża, do hydroizolacji układamy trzy warstwy, które zabezpieczamy ścianą dociskową. Nowszym materiałem są papy polimerowo-asfaltowe. Zwykle produkowane na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego. Masa bitumiczna modyfikowana jest elastomerem SBS, który nadaje papie stabilność formy oraz znaczną elastyczność lub plastomerem, APP który dodatkowo zapewnia odporność na działanie kwasów i soli nieorganicznej, ozonu i wysokiej temperatury (do +150). Niestety w ujemnych temperaturach (już przy -10) papa z dodatkiem APP staje się dosyć sztywna. Papy używane są do poziomych i pionowych izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych. Pap APP nie należy stosować z papami SBS.
    hydroizolacja fundamentu

    Membrana samoprzylepna


    Jest to rodzaj papy polimerowo-asfaltowej, której część spodnia powleczona jest specjalna masą asfaltową i powłoką klejącą służącą do mocowania.
    Liczba warstw i podłoże
    Przeciwwilgociowo wykonujemy minimum jedną warstwę powłoki z papy. Izolacja przeciwwodna wymaga wykonania minimum 3-warstwowej powłoki z papy klejonej do podłoża. Minimum 2-warstwowej powłoki z papy termozgrzewalnej na osnowie z siatki lub poliestru i z samoprzylepnej membrany bitumicznej. Izolację z pap i membran można wykonać na betonie/żelbetonie i na murze z cegły, bloczków betonowych, pustaków. Nie stosuje się izolacji z papy na chudym betonie. Ze względu na specyfikę materiału rolowanego może wystąpić konieczność wyrównania podłoża i naprawa powstałych w nim uszkodzeń. Podłoże musi być czyste, suche i zagruntowane roztworem bitumicznym.

    Folie


    Na rynku występują folie z polichlorku winylu PCW, polipropylenu PP, polietylenu PE, elastromów poliolefinowych FPO, a także na bazie kauczuku EPDM. Folie są wykorzystywane do izolacji hydroskopijnych jednak stwarzają problemy techniczne i wymagają reżimu technologicznego. Nie zaleca się jej do zastosowania w izolacji w gruncie. W pozostałych przypadkach należy wybierać tylko te folie, które można połączyć ze sobą klejem lub rozpuszczalnikiem, przez zgrzewanie lub wulkanizowanie. Drugą istotną rzeczą jest grubość materiału, folia do hydroizolacji fundamentów powinna mieć grubość 1-1.5 mm. Folie stosuje się tylko w jednej warstwie, możliwe jest doszczelnianie krawędzi folią płynną.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush