Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Strop ceramiczny

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Od dawna do budowy stropów wykorzystuje się ceramikę. Kiedyś stosowano cegły takie jak do budowy ścian. Potem zaczęto produkcję specjalnych pustaków stropowych, które układa się na deskowaniu. Nowoczesne stropy powstają z dużych pustaków, którymi wypełnia się pola między prefabrykowanymi elementami nośnymi. Rzadko występują, jako ceramiczne płyty podparte bezpośrednio na ścianach.
    Stropy to poziome przegrody budynku, dzielące go na kondygnacje. Składają się z konstrukcji nośnej, sufitu i podłogi. Strop w domu usztywnia budynek w kierunku poziomym, izoluje poszczególne kondygnacje, uniemożliwia rozprzestrzenianie się pożaru i tworzy podłoże dla posadzki. W nowoczesnych technologiach pustaki stropowe opiera się na gotowych belkach jak w stropach gęstożebrowych. Niektóre pustaki produkowane są z ceramiki poryzowanej, która jest lekka i cieplejsza niż ceramika wypalana tradycyjnie. Mimo dużych rozmiarów bez problemu mogą być przenoszone ręcznie, więc strop można budować bez użycia ciężkiego sprzętu, lecz nie jest to najszybszy sposób. Alternatywą skracającą czas budowy są prefabrykowane ceramiczne panele stropowe. To wielkoformatowe elementy przygotowywane na odpowiedni wymiar w fabryce i gotowe przywożone na budowę. Składają się z pustaków i belek połączonych nadbetonem.

    Żebra główne


    Część nośną stropów gęstożebrowych stanowią belki żelbetowe lub ceramiczno-żelbetowe tworzące główne żebra. Końce ich opiera się na ścianach konstrukcyjnych, podciągach lub słupach. Żebra muszą być trwale zabetonowane w żelbetowym wieńcu spinającym ściany nośne każdej kondygnacji. Rozstaw między żebrami w stropie gęstożebrowym wynosi w zależności od systemu od 30 do kilkudziesięciu centymetrów. Najstarszym stropem gęsto żebrowym o najmniejszym rozstawie belek jest strop ceramiczny Akermana. Jego belki zbroi się i betonuje na budowie wykonując pod nimi prawie pełne deskowanie, jest to metoda kłopotliwa. Wypierają ją stropy gęstożebrowe w których zastosowanie mają belki prefabrykowane z żelbetową lub ceramiczno-żelbetową stopką i gotowym przestronnym zbrojeniem.
    strop2

    Wzmocnienia poprzeczne


    Stropy gęsto żebrowe o rozpiętości powyżej 4 m należy wzmacniać żebrami rozdzielczymi ustawionymi prostopadle do głównych. Wzmacniają one strop, spinają żebra główne i przeciwdziałają uginaniu się poszczególnych obszarów. Wzmocnienia poprzeczne maja zastosowanie również w miejscach, nad którymi planuje się murowane ciężkie ściany działowe lub inne elementy obciążające strop. Zbrojenie i betonowanie żeber rozdzielczych wykonuje się w całości na budowie.
    strop

    Pustaki


    Pustak Akermana to najbardziej znany pustak ceramiczny produkowany obecnie przez mniejsze cegielnie. Ma on 19.5 cm długości, 30 cm szerokości i różną wysokość. Dzięki zróżnicowanej wysokości uzyskuje się wymaganą wysokość żelbetowych żeber. Pustaki układa się na styk na przygotowanym deskowaniu ich pochyłe ścianki tworzą formę, w którą wpływa beton tworzący żebra. Pustaki dostosowane do nowoczesnych systemów stropowych zbudowane są inaczej. Mają wąską podstawę umożliwiającą „zawieszenie” ich na półkach z prefabrykowanych belek.

    Nadbeton


    To warstwa betonu układanego na pustakach stropowych. Jej grubość wynosi 3-7 cm. W praktyce zaleca się minimum 4 cm, co wynika z konieczności zbrojenia. Nadbeton zbroi się, aby wyeliminować ryzyko przebicia pustaków od góry lub od dołu. Warstwa nadbetonu usztywnia również całą konstrukcję stropu.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush