Pustaki ceramiczne to elementy większe od cegieł z otworami w środku. Szybciej się z nich buduje
Pustaki z ceramiki poryzowanej
Powstają z mieszanki gliny i pyłu drzewnego, który po wypaleniu pozostawia w strukturze pustaka mikropory. Te elementy mają zdecydowanie niższy, a zatem lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Z pustaków poryzowanych możemy budować ściany jednowarstwowe, które nie wymagają dodatkowej izolacji termicznej. Wyroby poryzowane mimo lepszej izolacyjności są bardziej kruche i gorzej tłumią hałas.
Ściany jednowarstwowe
To przegrody o grubości 36-50 cm, możemy je stawiać z pustaków poryzownych. Elewacja wykonywana jest zazwyczaj z tynków mineralnych cienkowarstwowych
Ściany dwuwarstwowe
Wykonywane metodą lekką mokrą to najchętniej stosowane w naszym kraju przegrody. Ich przewagą jest dobra izolacyjność cieplna i mniejsze koszty wybudowania w porównaniu do ścian trójwarstwowych. Warstwa nośna ma grubość 24-38 cm, a warstwa izolacyjna 12-20 cm. Wypełnienie stanowi styropian, rzadziej wełna mineralna. Elewację wykonuje się przeważnie z tynku cienkowarstwowego na siatce.

Ściany trójwarstwowe
Spełniają najwyższe kryteria ścian zewnętrznych. Ze względu na duże koszty i trudną technologię, są rzadziej stosowane. Grubość warstwy nośnej wewnętrznej wynosi 18-22 cm, warstwa izolacji 12-25 cm, szczelina wentylacyjna 3cm. Warstwa zewnętrzna grubość 8-12 cm to najczęściej cegły klinkierowe, wapienno-piaskowe z tynkiem. W tym wypadku oprócz docieplenia stosuje się dodatkowo przy ścianach fundamentowych tak zwaną warstwę dociskową.
Elementy z ceramiki muruje się na grube spoiny (najlepiej 12mm) na tradycyjna zaprawę cementowo-wapienną.
Zalety pustaków ceramicznych
- wyjątkowa trwałość i wytrzymałość
- wysoka izolacyjność termiczna i akumulacja ciepłą
- optymalna ochrona akustyczna
- ognioodporność
- suchy, higieniczny produkt wolny od alergenów, odporny na grzyby i pleśń (w procesie produkcji pustaki wypalane są w temperaturze 900 stopni C.)
- rozwiązanie systemowe z pasującymi gotowymi elementami nadproży, stropów itd.
Wady
- duża masa ścian i znaczna ich grubość
- duże zużycie materiałów
- pracochłonność – nakład pracy przy wznoszeniu domu
- możliwość popełnienia błędów przy budowie ścian trójwarstwowych