Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Dom z gliny

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Kiedyś budowano domy z gliny, słomy i drewna. Produktów naturalnych, łatwo dostępnych i tanich. Dziś ciągle traktowane są bardziej jako niekonwencjonalna ciekawostka, mimo że z gliny wznosi się domy o standardzie nieodbiegającym od tych wybudowanych w innych technologiach. Masowo buduje się je w Szwecji, Niemczech, Kanadzie, USA, czyli krajach o wysokiej kulturze ekologicznej. Czy to dobry pomysł?

    Dom z gliny to nie lepianka


    Wzrost świadomości społeczeństwa dotyczący wpływu ludzi na środowisko sprawia, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań ekologicznych. Trend ten dotarł również do budownictwa. Obecnie domy budowane z gliny są w stanie sprostać wymaganiom indywidualnych użytkowników, dając możliwość komfortowego i wygodnego zamieszkania. Bryła domu może być dowolnie kształtowana i nie ma problemu z wykończeniem wnętrz w standardach, jakie przyjmuje się w tradycyjnym budownictwie. Glina jest materiałem rzeźbiarskim, plastycznym, w zależności od gustu i potrzeb można wykonać z niej gładką powierzchnię albo plastyczne wzory i płaskorzeźby.  Glina bardzo dobrze kumuluje ciepło, szybko wchłania i oddaje wilgoć. To dlatego w domach z gliny panuje zawsze przyjazna dla naszego organizmu wilgotność powietrza. Zimą jest przytulnie ciepło, latem chłodno. Dodatkowo glina zapobiega naładowaniu elektrostatycznemu i ogranicza powstawanie kurzu, co jest bardzo korzystne dla alergików. Glina konserwuje drewno i inne materiały organiczne otoczone przez nią.  Dzięki pochłanianiu wilgotności chroni je przed zagrzybieniem i atakiem insektów. Materiał ten zatrzymuje promieniowanie o wysokiej częstotliwości (telefonia, GPS, UMTS). Dom zbudowany z gliny po okresie eksploatacji jest całkowicie biodegradowalny, a materiały wykorzystywane do budowy tańsze niż tradycyjna ceramika czy beton.
    glina

    Technologie budowy z gliny


    Pierwsza możliwość przewiduje wykorzystanie szkieletu konstrukcyjnego z drewna, stali lub prefabrykowanych elementów żelbetowych. Taką konstrukcję wypełnia się tak zwaną lekką gliną. To mieszanka tłustej gliny z dużą ilością wypełniaczy. Wypełniaczem takim może być słoma, ale nie jest to materiał wytrzymały. W celu lepszej wytrzymałości ścian, można zastosować inną technologię. Jest to użycie tak zwanej gliny konstrukcyjnej. To także mieszanka gliny i dodatków, ale w tym wypadku dodaje się wypełniacze organiczne lub nieorganiczne. Domieszka musi charakteryzować się dużą wytrzymałością i zminimalizowanym skurczem. Możemy budować przez ubijanie gliny w szalunkach, ale dostępne są również gotowe bloczki gliniane. Ocieplenie stanowić może lekka glina lub elewacyjna wełna mineralna.
    glina2

    Wady domów glinianych


    Niestety żadna z technologii budowlanych nie jest doskonała. Wznoszenie domów z gliny wiąże się z trwałością, aby ściany miały odpowiednią wytrzymałość, muszą posiadać też odpowiednią grubość. Dlatego ściany gliniane maja zwykle 50-60 centymetrów grubości, co może wpłynąć na zmniejszenie powierzchni użytkowej. Jest to problematyczne szczególnie, gdy dysponujemy niewielką działką. Dodatkowo w naszym kraju jest niewielu fachowców specjalizujących się w tej dziedzinie.
    glina3







     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Dom z gliny

    Komentarze
    Wracamy do bardzo głębokoch korzeni hehe. A tak na serio, to ba4dzo ciekawe, nie spotkałem sie z tym jeszcze
    2018-09-28 16:03:02
    Mirszko


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush