Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zaczynamy budowę domu cz.1

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Moi drodzy, zaczynam cykl artykułów, w których chcę przybliżyć wam kilka niezbędnych informacji związanych z budową domu. Od czego zacząć? Jak się przygotować do budowy, aby potem wszystko postępowało sprawnie. Pierwsze, co po waszej stronie to podjęcie decyzji, aby realizować marzenie o własnym domu, zgromadzenie funduszy i zakup działki w odpowiedniej lokalizacji. A potem – do dzieła …
    Po zakupie działki zadajemy sobie pytanie, od czego zacząć budowę? Dzięki dobrej odpowiedzi na to pytanie możemy uniknąć wielu problemów na późniejszych etapach. Organizacja budowy nie jest zadaniem łatwym, pełne zaangażowanie może nie wystarczyć. Wiele zależy od ludzi, których zatrudnimy i okoliczności zewnętrznych (pogoda, awarie, itp.).

    Plan zagospodarowania przestrzennego


    Plan lub decyzja o warunkach zabudowy, to podstawowe dokumenty, które musimy przeanalizować jeszcze przed ustaleniem projektu. Informują o przeznaczeniu użytkowym działki, linii zabudowy, o kubaturze, kształcie budynku i specyfice dachu. Takie zapoznanie z planem można wykonać w siedzibie urzędu gminy, który tymi dokumentami dysponuje. Wiele urzędów udostępnia plany zagospodarowania na swoich stronach internetowych, dzięki temu bez żadnych formalności możemy podejrzeć sytuacje interesującej nas działki.
    projekt

    Wybór projektu


    Budowa wiąże się z koniecznością zakupu projektu budowlanego. Mamy możliwość wyboru wśród ogromnej ilości projektów gotowych (powtarzalnych). Ta opcja jest korzystna pod względem finansowym, jednak nie daje możliwości pełnego spersonalizowania wymiarów. Dlatego klienci bardziej wymagający mogą zamówić indywidualny projekt. Doświadczony architekt ustalając oczekiwania i wymagania przyszłych mieszkańców przygotuje niestandardowy projekt. Później możemy dodatkowo powierzyć mu nadzór autorski, czyli sprawdzanie, czy budowa jest zgodna z tym, co zatwierdzony projekt zawierał.

    Zgłoszenie zamiaru budowy


    Rozpoczęcie budowy domów mieszkalnych, których obszar oddziałowywania nie wykracza poza granice działki, wiąże się z koniecznością zgłoszenia zamiaru budowy. Jest to uproszczona procedura pozwolenia na budowę. Nie obowiązuje nas w tym wypadku zgłaszanie decyzji o dostawie mediów. Możliwości przyłączenia działki do kanalizacji, wody, gazu, prądu są weryfikowane podczas oddania budynku do użytku. Budowa może być rozpoczęta po upływie 30 dni
    od dnia przedłożenia zgłoszenia. Jeśli w tym czasie nie dostaniemy żadnego pisma z urzędu, oznacza to tzw. milcząca zgodę na budowę. Okres ważności decyzji
    to 3 lata, jeśli w tym czasie nie rozpoczniemy prac budowlanych, konieczne jest powtórzenie procedury. Działanie bez zgłoszenia lub pozwolenia traktowane jest, jako samowola budowlana. Istnieje możliwość zalegalizowania budynku, jednak procedura przewiduje nałożenie na inwestora kary grzywny.

    Nadzór i ekipa


    Obowiązkiem inwestora jest zatrudnienie kierownika budowy. Funkcje te może pełnić tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. To łącznik między inwestorem
    a ekipą budowlaną, z tego względu warto zdecydować się na osobę niepowiązaną z firmą wykonującą prace, by jego decyzje były bezstronne. Rozpoczynając budowę dostarczamy do urzędu oświadczenie kierownika budowy, w którym potwierdza swoje kompetencje i przyjęcie powierzonej mu funkcji. Kierownik jest odpowiedzialny za realizację robót i wszystkie zdarzenia na placu budowy. Organizuje teren budowy i zapewnia bezpieczeństwo pracy. Kierownik budowy prowadzi dokumentację podwykonawczą budynku. Najkorzystniej jest, gdy jedna osoba odpowiada za cały przebieg budowy. Jeśli jednak uznasz, że kierownik budowy zawodzi, można zdecydować się na zmianę, o której powiadamiamy właściwy organ, dołączając nowe oświadczenie o przejęciu obowiązków.
    kierownik
    Poszukując fachowców najlepiej skorzystać z polecenia rodziny lub znajomych. Dobrym źródłem są sprawdzone portale internetowe, na których znajdziesz rzeszę wykonawców, wraz z ocena ich pracy. Już po wstępnym rozeznaniu ekipa powinna ocenić swoją zdolność do pełnego wykonania projektu. Masz również prawo prosić o wykonanie wstępnego kosztorysu, co pozwoli porównać ewentualne ceny u konkurencji. Dopytaj czy pracownicy firmy mają wykształcenie i doświadczenie budowlane, oraz czy firma dysponuje niezbędnym do prac sprzętem. Warto, jeśli to możliwe, pojechać na wizytację poprzednich realizacji i spytać właściciela
    o jego opinię dotyczącą współpracy z firmą. Gdy podejmiesz ostateczną decyzję należy absolutnie spisać wszelkie ustalenia między stronami. Określenie terminu rozpoczęcia i zakończenia prac, harmonogram prac i zadania na każdym etapie. Należy określić, jakie są średnie ceny potrzebnych materiałów budowlanych. Zakup i dostarczenie produktów najlepiej pozostawić wykonawcy. Ekipa zobowiązuje się do wykonywania poleceń kierownika budowy. Masz również możliwość zabezpieczyć się przed niewywiązaniem z ustaleń, zapisem o karach umownych.
    Pamiętaj, aby znaleźć czas na częste sprawdzanie postępu prac. Dowiaduj się również o różne sprawy techniczne. Robotnikom może się nie spodobać że są kontrolowani i rozliczani z powierzonych zadań, ale to ty najlepiej zadbasz o sprawy twojego domu od początku do końca.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Zaczynamy budowę domu cz.1

    Komentarze
    Idealny artykuł dla nas. Co prawda obecnie szukamy działki, ale jak tylko znajdziemy wymarzoną, zabieramy się za budowę naszego pięknego domku <3
    2018-09-28 16:03:02
    Edyta

    Budowa domu, urządzanie i cały ten proces twórczy jest niesamowicie ciężkim tematem. Połowe tego czasu, spędziłam na poszukiwaniu odpowiedzi w internecie :D Najcięższe było znalezienie hurtownii z materiałami, szukałam razem z mężem, wypytywałam wszystkim i ostatecznie msm wygrał. Bardzo porządna firma i ceny też atrakcyjne.
    2018-09-28 16:03:02
    Baśka


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush