Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Tynkowanie zimą

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Prowadząc budowę staramy się jak największą część prac wykonać latem, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające. Marzeniem wielu inwestorów jest dojście do stanu surowego zamkniętego, który umożliwia wykańczanie wnętrz. Wykonywanie mokrych prac zimą nie jest polecane, choć czasami bywa konieczne. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiałowym i technologicznym budowanie zimą nie sprawia kłopotu.

  Tynki i wylewki zimową porą


  Wszyscy pracujący w budownictwie doskonale wiedzą, że w chwili, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 5°C wykonywanie prac związanych z tynkowaniem ścian nie jest zalecane. Nie poleca się też tynkowania ścian wewnętrznych w momencie, gdy istnieje ryzyko, że w czasie wysychania temperatura spadnie poniżej wspomnianych 5 °C. Wszystko po to by uniknąć przemrożenia tynku. Konsekwencją tego zjawiska może być nieprawidłowe wysychanie, powstanie pęknięć czy też przebarwień. Okazuje się jednak, że jest kilka sposobów, które umożliwiają wykonywanie powyższych prac w okresie zimowym. Wystarczy, że spełni się kilka warunków a tynkowanie zimą będzie możliwe i bezpieczne.

  wyltyn
  Aby cieszyć się pięknem ścian należy trzymać się pewnych zasad. Mianowicie – odczekać 3-6 miesiące od momentu wzniesienia ścian (tyle potrzebuje budynek aby osiąść). Zadbać o odpowiednią temperaturę – najlepiej w przedziale 5-25°C. W budynku, w którym tynkujemy ściany zimą, powinna być sprawna wentylacja, ponieważ trzeba usunąć nadmiar wilgoci wytwarzanej obficie podczas tynkowania i schnięcia ścian. Wietrzenie nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż powoduje zbyt nagłe zmiany temperatury i może doprowadzić do przemrożenia tynku.
  Ważne jest również odpowiednie suszenie. Nie może być ani za zimno ani za ciepło, gdyż w tym drugim przypadku tynk może ulec przesuszeniu. Pamiętajmy, że przemarzniętego tynku już nie uda się uratować. Można jednak uratować zbyt suchy tynk poprzez delikatne zroszenie go wodą.
  Te zasady tyczą się nie tylko tynkowania ale również wykonywania wylewek. Pamiętajmy jednak, by podczas wykonywania wylewek zadbać o użycie specjalnych zimowych domieszek do betonu, które pozwolą na bezpieczne wykonywanie wylewek nawet w temperaturze do -5°C. Wspominane domieszki to zmieszane ze sobą odpowiednie proporcje składników chemicznych np. chlorku wapniowego, węglanu sodowego czy też azotanu wapnia. Ich celem jest przyśpieszenie procesu wiązania, zmniejszenie potrzebnej ilości wody zarobowej czy też obniżenie temperatury zamarzania.

  Beton


  Beton B-20, najpopularniejszy przy wylewaniu ław fundamentowych i stropów, może być bezpiecznie stosowany w zimie. Pod warunkiem użycia specjalnych domieszek zimowych. Przykładowa receptura stosowana przez czołowych wytwórców betonu to: Beton B-20, cement I 32,5 R, wielkość kruszywa 16 mm, konsystencja K5, domieszka Winter 578, Woermann. Wykonywanie prac w temperaturze do – 5 st. C przy użyciu tej mieszkanki jest całkowicie bezpieczna.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Tynkowanie zimą

  Komentarze
  Dac sia da Co ma sie nie dac Ale i tak lepiej robic to inna pora roku niz latem
  2019-02-04 08:51:04
  Stefan


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati