Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Tynkowanie zimą

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Prowadząc budowę staramy się jak największą część prac wykonać latem, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające. Marzeniem wielu inwestorów jest dojście do stanu surowego zamkniętego, który umożliwia wykańczanie wnętrz. Wykonywanie mokrych prac zimą nie jest polecane, choć czasami bywa konieczne. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiałowym i technologicznym budowanie zimą nie sprawia kłopotu.

    Tynki i wylewki zimową porą


    Wszyscy pracujący w budownictwie doskonale wiedzą, że w chwili, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej 5°C wykonywanie prac związanych z tynkowaniem ścian nie jest zalecane. Nie poleca się też tynkowania ścian wewnętrznych w momencie, gdy istnieje ryzyko, że w czasie wysychania temperatura spadnie poniżej wspomnianych 5 °C. Wszystko po to by uniknąć przemrożenia tynku. Konsekwencją tego zjawiska może być nieprawidłowe wysychanie, powstanie pęknięć czy też przebarwień. Okazuje się jednak, że jest kilka sposobów, które umożliwiają wykonywanie powyższych prac w okresie zimowym. Wystarczy, że spełni się kilka warunków a tynkowanie zimą będzie możliwe i bezpieczne.

    wyltyn
    Aby cieszyć się pięknem ścian należy trzymać się pewnych zasad. Mianowicie – odczekać 3-6 miesiące od momentu wzniesienia ścian (tyle potrzebuje budynek aby osiąść). Zadbać o odpowiednią temperaturę – najlepiej w przedziale 5-25°C. W budynku, w którym tynkujemy ściany zimą, powinna być sprawna wentylacja, ponieważ trzeba usunąć nadmiar wilgoci wytwarzanej obficie podczas tynkowania i schnięcia ścian. Wietrzenie nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż powoduje zbyt nagłe zmiany temperatury i może doprowadzić do przemrożenia tynku.
    Ważne jest również odpowiednie suszenie. Nie może być ani za zimno ani za ciepło, gdyż w tym drugim przypadku tynk może ulec przesuszeniu. Pamiętajmy, że przemarzniętego tynku już nie uda się uratować. Można jednak uratować zbyt suchy tynk poprzez delikatne zroszenie go wodą.
    Te zasady tyczą się nie tylko tynkowania ale również wykonywania wylewek. Pamiętajmy jednak, by podczas wykonywania wylewek zadbać o użycie specjalnych zimowych domieszek do betonu, które pozwolą na bezpieczne wykonywanie wylewek nawet w temperaturze do -5°C. Wspominane domieszki to zmieszane ze sobą odpowiednie proporcje składników chemicznych np. chlorku wapniowego, węglanu sodowego czy też azotanu wapnia. Ich celem jest przyśpieszenie procesu wiązania, zmniejszenie potrzebnej ilości wody zarobowej czy też obniżenie temperatury zamarzania.

    Beton


    Beton B-20, najpopularniejszy przy wylewaniu ław fundamentowych i stropów, może być bezpiecznie stosowany w zimie. Pod warunkiem użycia specjalnych domieszek zimowych. Przykładowa receptura stosowana przez czołowych wytwórców betonu to: Beton B-20, cement I 32,5 R, wielkość kruszywa 16 mm, konsystencja K5, domieszka Winter 578, Woermann. Wykonywanie prac w temperaturze do – 5 st. C przy użyciu tej mieszkanki jest całkowicie bezpieczna.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Tynkowanie zimą

    Komentarze
    Dac sia da Co ma sie nie dac Ale i tak lepiej robic to inna pora roku niz latem
    2019-02-04 08:51:04
    Stefan


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush