Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Materiały budowlane - wełna mineralna

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Wełna mineralna to materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego. Do jej wytworzenia używa się kamienia bazaltowego albo kruszywa wapiennego. Zastosowanie ma również materiał pochodzący z recyklingu, czyli brykiet mineralny. Materiały te topi się w bardzo wysokiej temperaturze, przez co następuje proces rozwłóknienia. Wtedy dodaje się specjalną żywicę i formuje płyty, otuliny, maty itp.

  Czym różnią się wełny


  Do wyboru w zastosowaniu mamy obecnie wełny mineralne kamienne (skalne), szklane i wełnę drzewną (mniej znana i o mniejszych możliwościach). Wełna kamienna powstaje z bazaltu wytapianego w temperaturze ponad +1400
   stopni C. Spoiwo stanowi lepiszcze termotopliwe. W płytach i matach tego rodzaju włókna są rozproszone.
   Wełna szklana powstaje z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, wytapianych w około +1000 stopni C, a spoiwem są żywice na bazie poliakrylów albo biożywice. W wełnie szklanej układ włókien jest równoległy do powierzchni mat i płyt wykonanych w tej metodzie.

  Różne zastosowania wełny mineralnej


  Wybierając rodzaj wełny, powinniśmy brać pod uwagę, do jakiego zadania ma być użyta. Oba materiały świetnie chronią przed zimnem i hałasem, obie są niepalne, (choć kamienna wytrzymuje wyższą temperaturę). Nasiąkliwość i paroprzepuszczalność obu jest podobna, natomiast większą wytrzymałością na ściskanie wykazuje się wełna skalna.
  Wełna mineralna kamienna może być użyta do wszelkich izolacji cieplnych ścian dwuwarstwowych, poddaszy, dachów, stropów oraz rzadziej podłóg. Wełna szklana ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie działają duże obciążenia. Izoluje ściany trójwarstwowe, poddasza. Jest lżejsza i lepiej przystosowuje się do różnych nierówności podłoża.

  Odporność na wilgoć


  Wełna mineralna już w trakcie produkcji zabezpieczana jest od działania wody. Wyroby do zastosowania na zewnątrz mają nawet podwyższoną hydrofobizację. Musimy jednak pamiętać, że materiał włóknisty pozostawiony na deszczu zbiera wodę między włóknami, (choć same włókna jej nie chłoną). Dlatego w trakcie używania wełny mineralnej, gdy zdejmujemy fabryczną osłonę z folii, wszelki zapas przechowujemy pod dachem. Nie wolno narażać otwartych opakowań na działanie wilgoci (deszcz, śnieg, rosa). Wbudowanie mokrej wełny w przegrodę, jest bardzo poważnym błędem. Zamiast izolatorem, staje się ona mostkiem termicznym, czyli miejscem o podwyższonym przepływie ciepła. Para wodna może wniknąć w strukturę wełny już po jej zamontowaniu. Aby temu zapobiec musimy dobrze dobrać warstwy przegrody, jedną z zasad jest konieczność stosowania folii paroizolacyjnej, czy tworzenie wentylowanych przestrzeni.

  Produkty z wełny mineralnej


  Wełny występują przede wszystkim w postaci płyt i mat o różnej gęstości. Płyt jest kilka odmian, różniących się gęstością i twardością. Najtwardsze stosuje się podtynkowo do ocieplenia ścian. Te lżejsze do ocieplenia poddaszy, sufitów podwieszanych, wewnętrznych ścianek działowych oraz konstrukcji szkieletowych.  Maty są sprężyste i lekkie, więc z łatwością dopasowują się i dokładnie wypełniają izolowana przestrzeń. Występują zwykle w postaci rolek, maty z wełny szklanej dostępne są w formie prostokątnych arkuszy. Wypełnia się nimi lekkie ścianki działowe i ociepla dachy skośne. Granulaty z wełny mineralnej lub wełnę luzem, wykorzystuje się do izolacji miejsc trudno dostępnych. Granulat wysypuje się bezpośrednio z worka, lub korzystając z usługi profesjonalnej firmy budowlanej, rozprowadza specjalnym agregatem. Bardzo dobrym rozwiązaniem są otuliny do rur. Top kształtki z wełny, szczelnie przylegające do powierzchni walcowatych. Stosuje się je do izolacji cieplnej i akustycznej rur w instalacjach sanitarnych, wentylacyjnych i grzewczych. Występują w odpowiednich długościach i średnicach do dobrego dopasowania.

  Jakość


  Zawsze kupujmy produkty wysokiej jakości o zdeklarowanych na etykiecie parametrach. Pamiętajmy, że wełna mineralna pyli w trakcie układania, dlatego zastosować należy wszelkie środki ochrony. Informację o produkcie i jego cenach znajdziemy na stronach producentów, hurtowni budowlanych i marketów.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati