Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zima na budowie

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Zima to niezbyt dobry czas na rozpoczynanie prac budowlanych. Lecz nie musi oznaczać przymusowej przerwy w budowie, choć znacznie komplikuje i tak niełatwy proces. To czas kiedy można prowadzić roboty w środku (w stanie surowym zamkniętym) oraz, gdy temperatura jest sprzyjająca i posiadamy odpowiednie materiały – także na zewnątrz. Sprawdzamy, co można zrobić teraz, a co lepiej odłożyć na wiosnę.
    Budowanie domu zimą jest możliwe, o ile przestrzega się kilku zasad:
    • w przypadku dużych mrozów odkłada się pracę na później,
    • nie prowadzi się robót podczas opadów śniegu i deszczu,
    • zabezpiecza się na bieżąco te elementy domu, które zostały już wykonane,
    • dba się o odpowiednie przechowywanie materiałów budowlanych,
    • stosuje się materiały mrozoodporne.
    Warto upewnić się, że ekipa budowlana podejmie się tego zadania – niektóre firmy odmawiają wykonywania prac budowlanych zimą. Jeśli specjalista twierdzi, że któregoś z etapów nie da się zrobić, nie należy się upierać. Lepiej przeczekać mroźne dni, niż później tracić czas na powtórzenie prac.

    Jakie prace można wykonać?


    Z rozpoczęciem prac na budowie lepiej poczekać do marca. Wykopy pod fundamenty wykonuje się najpóźniej jesienią lub wczesną zimą, kiedy nie ma jeszcze mrozu. Jeśli grunt jest zmarznięty, prace ziemne mogą okazać się niemożliwe do realizacji. Problemem na tym etapie budowy może być betonowanie. W teorii można je wykonywać przy temperaturze nawet do -10 stopni C, jeśli stosuje się beton ze specjalnymi domieszkami. Dzięki nim beton po wyschnięciu nie będzie się kruszył ani pękał.
    Gdy zima nie jest sroga – temperatura spada maksymalnie do -8 stopni – można prowadzić prace murarskie. Cement nie zamarznie, o ile będzie odpowiednio przygotowany. Podobnie jak w przypadku betonu, stosować należy specjalną mrozoodporną zaprawę.
    Dużym wyzwaniem jest budowa dachu. Można zabezpieczyć go na etapie stropów lub więźby albo podjąć się wykonania go do końca. Na drewnianą konstrukcję dekarz nakłada membranę, a na niej zamontuje pokrycie dachowe (np. blachę lub dachówki). Jest jednak jeden warunek – membrana nie może być długo pozostawiona bez kolejnej warstwy. Dlatego wcześniej upewniamy się, że możliwe będzie ułożenie pokrycia dachowego w jak najkrótszym czasie.
    Tynkowanie i ocieplenie domu lepiej odłożyć na wiosnę. Co prawda dzięki specjalnej zaprawie cementowej można wykonywać tego rodzaju prace przy temperaturze 0 stopni Celsjusza, jednak czas schnięcia wydłuży się z kilku godzin nawet do kilku dni. Nie należy zostawiać na zimę ścian z doklejoną warstwą ocieplenia bez tynku. Wełna mineralna zawilgotnieje i straci swoje właściwości. Styropian z kolei może zżółknąć i przed nałożeniem kolejnej warstwy elewacji, konieczne będzie jego zeszlifowanie.
    abud

    Wykończenie domu


    Zima to dobry czas, by zająć się wykończeniem domu, w tym montażem instalacji. Jeżeli dom jest już w stanie surowym zamkniętym, nie musimy przerywać budowy. Prace instalatorskie można wykonać nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz. Gdy dodatkowo podłączymy ogrzewanie, można wykańczać ściany i podłogi.

    Zabezpieczenie budowy przez mrozem


    Nie dopuśćmy by pogoda zniweczyła nasze wysiłki. Zadbajmy o właściwe zabezpieczenie budynku i materiałów budowlanych. Przydadzą się słomiane maty i folia. Obkładamy nimi wykonane już fundamenty i ściany. Dzięki temu powstaje prowizoryczne ocieplenie, które ochroni także przed opadami i wilgocią. Materiały budowlane przechowujemy w ciepłym pomieszczeniu. Istotne jest zabezpieczenie dachu. Drewniana więźba nie lubi wilgoci, podobnie jak betonowe stropy. Dobrą ochronę zapewni im folia wysokoparoprzepuszczalna i deskowanie.

    Wady i zalety budowania zimą


    Wady:
    Wolniejsze tempo pracy
    Mniejsza precyzja – praca w takich warunkach nie jest komfortowa, a to może przełożyć się na dokładność wykonania
    Niełatwa do przewidzenia pogoda – to utrudnia zaplanowanie prac i może wiązać się z koniecznością natychmiastowego ich przerwania, kiedy temperatura znacznie spadnie lub gdy wystąpią opady.
    Zalety:
    Niskie koszty –zima to czas obniżonych cen materiałów budowlanych i robocizny
    Luki w grafikach firm budowlanych – niewiele ekip pracuje zimą, dlatego łatwiej będzie znaleźć fachowca
    Oszczędność czasu – jeśli pogoda będzie sprzyjająca i rozsądnie pokieruje się pracami na budowie, zyskujemy kilka miesięcy.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush