Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Żywica z kruszywem kamiennym na schody

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  W dniu dzisiejszym chcę wam przedstawić ciekawy, skuteczny sposób na trwałe i estetyczne wykończenie schodów przy użyciu nawierzchni żywicznych. Dzięki takiemu sposobowi wykonania nawierzchni schody uzyskują długotrwałe zabezpieczanie oraz efektowny, nowoczesny wygląd. Użycie posadzki żywicznej zapewnia jednolite, gładkie wykończenie, jednak pamiętajmy, że nie jest to granit ani szkło.
  Wypełnieniem kamiennych posadzek, czyli żywicy z kruszywem, są zazwyczaj drobne fragmenty marmuru. Kruszywo jest tak przygotowywane, aby składniki nie miały ostrych krawędzi. Podczas produkcji kamyczki dzieli się na odpowiednie frakcje, by następnie poddać je procesowi „bębnowania”, czyli wygładzania krawędzi, płukania oraz suszenia. W pomieszczeniach stosuje się najczęściej kruszywo drobne (2-4 mm), aby struktura kamiennego dywanu po położeniu była jak najmniej szorstka i porowata. Po spełnieniu tych warunków i po właściwym ułożeniu warstwy, uzyskuje się posadzkę o właściwościach podobnych do płytek ceramicznych. Grubość warstwy żywicy wypełnionej kruszywem o drobnych frakcjach wynosi zazwyczaj 6-10 mm. Do wyboru mamy wiele kolorów i odmian kruszyw, z których można formować prawie nieograniczoną liczbę różnego rodzaju wzorów i elementów dekoracyjnych.
  s1

  Sposoby układania


  W zależności od tego, gdzie planowana jest posadzka żywiczna, stosuje się układy drenażowe otwarte, zamknięte od góry lub takie, w których żywica wypełnia cały przekrój warstwy. W przypadku posadzki  układanej na tarasach bądź balkonach, najczęściej wybieramy układ drenażowy, czyli otwarty. Żywica tylko skleja kruszywo, stanowi jedynie 5% jego wagi. Pomiędzy kruszywem pozostaje dużo pustej przestrzeni. Powierzchnia ma naturalny wygląd. Dotykając jej, czuje się gładkie kamyki. Taka nawierzchnia sprawdza się szczególnie zimą, kiedy woda, która nie zdąży spłynąć po warstwie spadkowej, zamarza między otworami materiału. Wypełniając je, zwiększa jedynie swoją objętość, natomiast nie niszczy nawierzchni.
  Ponieważ w pomieszczeniach nie mamy do czynienia z niszczycielskim działaniem czynników atmosferycznych, układ drenażowy nie jest niezbędny, wręcz przeciwnie – jego porowata struktura mogłaby powodować kłopoty z utrzymaniem czystości. Aby uzyskać trwałą, wygodną do utrzymania czystości, odkurzania lub zmywania na mokro powierzchnię, kamienną posadzkę pokrywa się tak zwaną żywicą zamykającą. Jest to masa żelująca, która tworzy trwałą warstwę na powierzchni. Taka kompozycja sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na chwilowe oraz krótkookresowe działanie wody, na przykład w kuchniach, korytarzach. W zależności od zastosowanego rodzaju żywicy zamykającej powierzchnia posadzki może być naturalna, półmatowa lub błyszcząca. Jeżeli zaleje się żywicą całą strukturę kamienną, uzyska się podobny efekt, ale o większej wytrzymałości na obciążenie wodą. Takie rozwiązania stosujemy w kabinach prysznicowych, łazienkach lub saunach – wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest narażona nie tylko na wilgotność, lecz również na stały kontakt z wodą. Tak wykonana posadzka błyszczy się, a kamyki widoczne w przezroczystej żywicy nadają jej efekt trójwymiarowy. Warstwa jest szczelna, nie zastępuje jednak izolacji.
  Przygotowanie schodów
  Aby przygotować betonowe schody do aplikacji żywicy, należy dokładnie je zeszlifować. Następnie powierzchnie należy odpylić. Przed aplikacją schody powinny być czyste suche, odtłuszczone i stabilne. W pierwszym kroku podłoże należy zagruntować przy użyciu podkładu. Na tym etapie należy zabezpieczyć krawędzie schodów, gdyż są one najbardziej narażone na obciążenia. Aby zapewnić dobrą przyczepność nawierzchni żywicznej należy zagruntować posadzkę. Dzięki temu uzyskujemy jednolity kolor podłoża. Wtedy wszelkie pozostałe nierówności i ubytki w posadzce są bardziej widoczne i łatwiejsze do wypełnienia. Ubytki te należy wypełnić stosując epoksydową masę szpachlową
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Żywica z kruszywem kamiennym na schody

  Komentarze
  Naprawdę ciekawie to wygląda! Na początku myślałam, że to rozwiązania tylko dla schodów zewnętrznych, bo trochę surowo wygląda, ale rzeczywiście ciekawie może się prezentować także w nowoczesnych wnętrzach.
  2018-09-28 16:03:02
  Edyta


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati