Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zabezpieczamy budowę przed zimą

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Choć zimy w naszym klimacie stają się coraz łagodniejsze, to nieukończona budowa i tak wymaga zabezpieczenia przed działaniem niskich temperatur i opadów śniegu. To czas wyjątkowo wymagający dla ekip budowlanych i inwestorów. Zaniechanie skutkuje najczęściej niszczeniem poszczególnych elementów budynku. Optymalne zabezpieczenie nie wygeneruje dodatkowych problemów na budowie i kosztów.
    Najczęściej budowę rozpoczyna się wiosną, latem lub jesienią. Budynki powstające w tradycyjnej technologii murowanej rzadko udaje się wznieść w czasie jednego sezonu z pominięciem zimy. Wprawdzie producenci materiałów budowlanych oferują wyroby, którymi można posługiwać się nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spada znacząco poniżej 0 stopni Celsjusza. Mimo to, większość ekip kończy działanie na zewnątrz wraz z nastaniem pierwszych przymrozków. To czas aby dopilnować, żeby budowa zastała odpowiednio zabezpieczona do wiosny. Jakie metody stosować w zależności od stopnia zaawansowania prac.
    ayim2

    Stan zerowy budynku


    Ogólnie uznaną zasadą budowlaną jest to, że nie rozpoczyna się robót ziemnych i fundamentowych jeśli nie ma pewności, czy zdąży się ukończyć je przed nastaniem zimy. W razie wątpliwości – rozpoczęcie budowy najlepiej jest odłożyć na kolejny rok. Jednak i skończony stan zerowy wymaga zabezpieczenia przed skutkami zimy. Należy mieć na uwadze, że grunt może ulegać wysadzaniu (skutek zamarzania w nim wody). Ważne jest w tym przypadku stosowanie do wykonania fundamentowania materiałów mrozoodpornych. Beton niezwiązany i narażony na mróz traci swoje właściwości konstrukcyjne i nadaje się tylko do rozbiórki. Stan zerowy budynku i tak należy przykryć słomianymi matami lub płytami ze styropianu i rozwinąć na nich folię, przytwierdzając całość do podłoża. Obowiązkowo też pamiętajmy o zabezpieczeniu podejść instalacyjnych i otworów na schody.

    Zabezpieczamy niedokończony dach


    Ze względów technologicznych warto jest przed nadejściem zimy pokryć budynek w stanie surowym otwartym dachem właściwym. Jednak nie wszyscy inwestorzy tak robią. Niektórzy nie wyrabiają się z pracami lub zaczyna brakować im funduszy. Inni zaś mają obawę, że cenne pokrycie dachowe może ulec rozgrabieniu. Szczególnie wartym łupem dla złodziei są dachówki, które bardzo łatwo zdemontować z dachu. Krycie lub też odłożenie tego na kolejny sezon należy zatem dopasować do warunków panujących w okolicy. Jeśli okolica naszej budowy jest bezpieczna i zamieszkała – dach można przed zimą definitywnie ukończyć i nie trzeba go dodatkowo zabezpieczać. W każdym innym przypadku – ten element wymaga ochrony. Wykonaną więźbę należy pokryć prowizorycznym poszyciem z desek lub płyt OSB i na całości  położyć papę. Podobnie postępuje się w chwili, gdy konieczne jest osłonięcie samego stropu ostatniej kondygnacji budynku.
    ayim

    Stan surowy otwarty


    Budynek w stanie surowym otwartym ma już wymurowane ściany i stropy konstrukcyjne, kominy oraz schody, lecz w otworach okiennych wciąż brakuje stolarki. To dobry moment na przerwę w prowadzeniu robót – tę zimową, jak i technologiczną. Jednak dom w takim stanie wymaga ochrony zwłaszcza przed skutkami opadów atmosferycznych. W tym celu, we wszystkich otworach występujących w murach, stosuje się  zabezpieczenie w postaci przybitych desek lub płyt drewnopochodnych. Można  też zastosować folię budowlaną, rozpinaną na uprzednio przygotowanych ramach. Należy pamiętać, aby zabezpieczenia nie zrobić zbyt szczelnie. Bowiem budynek musi się wietrzyć od środka.

    Stan surowy zamknięty


    Najkorzystniej jeśli zima zastaje nas na tym etapie budowy W tym przypadku nie trzeba bowiem przerywać prac nawet na czas najzimniejszych dni. Wówczas można okres zimowy wykorzystać na prace wykończeniowe, np. rozprowadzanie instalacji, budowę ścian działowych czy wykonywanie okładzin. Jeżeli zapewniona zostanie optymalna temperatura (około 15°C) i drożna wentylacja – nie ma też przeszkód do prowadzenia tzw. robót mokrych, np. tynkowania, wylewania posadzek, itp.

    Takie rozwiązania zastosowane przed zimą pozwolą na zabezpieczenie elementów budowy i wznowienie prac wiosną bez większych problemów. Istotną sprawą jest także uporządkowanie placu budowy. Wszystkie materiały, które mogą być narażone na niekorzystny wpływ warunków zewnętrznych należy zabezpieczyć i najlepiej schować je do zamkniętego pomieszczenia (garaż, wiata itp.) W szczególności przed zimą nie wykonuje się prac elewacyjnych. 

    Budynek wykończony, ale niezamieszkany


    Zdarza się, że dom jest już praktycznie gotowy, ale jego mieszkańcy z określonych względów jeszcze go nie zamieszkują. Pamiętajmy, że i taki dom wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W tym przypadku budynek powinien być chroniony tak przed skutkami zimy, jak i przed potencjalnymi złodziejami.
    Bardzo ważne, , aby w wykończonych już pomieszczeniach utrzymać temperaturę około 10-14°C. Ponadto okna powinny być wyposażone w nawiewniki. Gdy ich nie ma – stolarkę trzeba na zimę nieznacznie rozszczelnić. Ponadto , przed nadejściem pierwszych mrozów konieczne jest spuszczenie wody z instalacji. W przeciwnym razie rury instalacyjne mogą popękać.
    Osobną kwestią jest ochrona dobytku przed kradzieżą. W niezamieszkanym domu warto zainstalować alarm, powierzyć jego ochronę specjalistycznej firmie lub wynająć stróża. Pozostaje również przeanalizować  wykupienie rozsądnie dobranej polisy ubezpieczeniowej.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Zabezpieczamy budowę przed zimą

    Komentarze
    Artykuł jak zawsze bardzo na czasie. Ukłony dla pani redaktorki.
    2018-10-25 11:09:01
    Mirosław


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush