Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Dom z piwnicą czy bez

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Już na etapie wyboru projektu domu powinniśmy zdecydować, czy będzie to dom podpiwniczony, czy też bez piwnicy. Większość domów z katalogów opracowywanych jest bez piwnic, ale wiele z nich łatwo można przeprojektować na budynki podpiwniczone. Decydując się na dom z piwnicą, musimy go wybudować zgodnie z obowiązującymi standardami. To dodatkowa powierzchnia do przemyślanego zagospodarowania.
    Dość powszechny jest pogląd, że w nowoczesnym domu piwnica nie jest potrzebna, bo nie trzeba przechowywać tam opału – kocioł grzewczy można umieścić w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym na parterze, a koszty budowy domu z piwnicą są znacznie wyższe niż niepodpiwniczonego. Jednak piwnica to nie tylko powierzchnia do przechowywania zbędnych przedmiotów, można tam również urządzić pokój rekreacyjny, zaciszne pomieszczenie dla hobbystów, zlokalizować garaż lub warsztat.

    Przemyślana decyzja


    Budowę domu podpiwniczonego warto zaplanować szczególnie wtedy, gdy dysponujemy małą działką, na której nie ma miejsca na odrębny garaż lub budynek gospodarczy, a przy tym domu nie traktujemy jedynie jako przysłowiowej „sypialni”. Jednak z podpiwniczenia domu lepiej zrezygnować, gdy ze zdobytych informacji wiemy o utrzymującym  się wysokim poziomie wód gruntowych na naszej posesji. Wówczas koszty izolacji przeciwwodnej będą wysokie, a i tak nie będziemy mieli pewności, że z czasem nie pojawią się przecieki. Przy planowaniu zaaranżowania garażu w piwnicy, musimy też brać pod uwagę zapewnienie wygodnego zjazdu oraz ukształtowanie terenu w okolicy. Podczas intensywnych opadów może bowiem dochodzić do zalewania piwnicy przez drzwi garażowe, gdy spływająca z terenu lub ulicy woda skieruje się zjazdem do wnętrza pomieszczenia.
    piwnica

    Częściowe podpiwniczenie


    Czasami projekt domu przewiduje jedynie częściowe podpiwniczenie, co zarówno ze względów wykonawczych, jak i kosztów nie jest dobrym pomysłem. Praktycznie, wydatki poniesione przy budowie częściowego podpiwniczenia będą takie same jak w przypadku wykonania piwnicy pod całą powierzchnią domu, a dodatkowo pojawiają się utrudnienia przy budowie lawy fundamentowej, izolacji przeciwwilgociowej i ociepleniu ścian piwnicy. Natomiast kłopoty, jakie mogą się pojawić po zakończeniu inwestycji, są bardzo poważne i wiążą się z nierównomiernym osiadaniem budynku.

    Koszty


    Przy podejmowaniu decyzji o podpiwniczeniu domu warto określić, o ile wzrosną koszty jego budowy w porównaniu z budynkiem bez piwnicy. W typowych rozwiązaniach domów niepodpiwniczonych wysokość ścian fundamentowych do poziomu parteru wynosi 120-150 cm. Chcąc uzyskać pełnowymiarową wysokości piwnicy (ok. 2,5 m) trzeba zagłębić dodatkowo o 1-1,2 m. Jednak w praktyce zagłębienie może być mniejsze, gdy z części ziemi z wykopu utworzymy później skarpę wokół budynku. Ściany piwnicy są bardziej wytrzymałe niż te nad ziemią. Muszą bowiem znieść większe obciążenia pionowe oraz być odporne na parcie gruntu. Dodatkowe koszty na jakie trzeba się przygotować, to strop nad piwnicą, schody, izolacja przeciwwilgociowa ścian i podłogi oraz ewentualne ocieplenie. Po dodaniu tych wszystkich wydatków, w przeciętnych warunkach realizacji koszt pozyskania dodatkowej powierzchni w domu w stanie surowym w przeliczeniu na 1 m2, będzie przynajmniej dwukrotnie mniejszy niż przy budowie pozostałych części budynku.
    Istotne jest, aby decyzję o budowie piwnicy podjąć już na etapie wyboru projektu. Pomysł zmiany w trakcie realizacji budowy jest nielegalny, gdyż piwnica musi być elementem projektu, na podstawie którego udzielane jest pozwolenie na budowe. Z drugiej strony, doraźne działania bardzo często są zwyczajnie niebezpieczne. Podziemna kondygnacja wymaga zawsze należytego opracowania konstrukcji.
    piwnica2

    Izolacyjność ciepła


    Największe koszty budowy piwnicy wynikają z obowiązku spełnienia dzisiejszych standardów izolacyjności cieplnej i związanych z tym trudności technicznych. Dawniej było to mniej skomplikowana dlatego, że nie przywiązywano wagi do ucieczki ciepła i kosztów ogrzewania. Dziś jest to sprawa bardzo istotna. Gdy solidnie ocieplamy dom, nie możemy budować piwnicy tak jak przed laty. Jeśli efektywnie nie odizolujemy cieplnie piwnicy od parteru, będziemy płacić za uciekające przez nią ciepło. Wydatki będą jeszcze większe, jeżeli ściany zewnętrzne i podłoga piwnicy będą słabo ocieplone. Dziś, kiedy budujemy dom podpiwniczony, z zasady musimy wykonać izolację cieplną na całej wysokości ścian zewnętrznych piwnic. Nawet gdy piwnica jest nieogrzewana, należy ją ocieplić od zewnątrz. Dzięki temu spowolni się ucieczkę ciepła z pomieszczeń parteru i ochroni zimne ściany przed wykraplaniem się na nich wilgoci.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Dom z piwnicą czy bez

    Komentarze
    W sumie nie opłaca się iść w koszty. Większość nowych projektów domów zawiera już spiżarnie, garderoby. Piwnica to tylko dodatkowy koszt.
    2018-09-28 16:03:02
    AdamS

    A ja tam swoją piwnicę cenię szczególnie w upały. Jest przyjemny chłodek i można spokjnie poracować na warsztacie
    2018-09-28 16:03:02
    Adam49


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush