Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Czym ogrodzić posesję?

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Ogrodzenie to sfinalizowanie inwestycji. Może być symboliczne i składać się z siatki lub w bardziej wyrazisty sposób chronić prywatność domowników. Przy wyborze pod uwagę należy wziąć również styl nieruchomości. Ogrodzenie poza praktycznymi funkcjami takimi jak ochrona posesji czy oznaczenie terenu pełni także rolę prawdziwej wizytówki domu. Wiele mówi również o jego mieszkańcach.
  Wybór ogrodzenia to decyzja, której konsekwencje ponosić będziemy przez wiele lat. Oto krótka prezentacja dostępnych na rynku materiałów.

  Siatka ogrodzeniowa


  To najtańsze i dość popularne rozwiązanie . Siatkę mocuje się do słupów w betonowych fundamentach. Jej najważniejsze parametry to grubość drutu, wielkość oczka, a także wysokość. Od tych trzech czynników zależy jej trwałość i stabilność. Znajduje zastosowanie na terenach prywatnych, działkach budowlanych oraz rekreacyjnych. Zazwyczaj nie stosuje się jej od frontu, ale raczej jako wygrodzenia wewnątrz działki, na przykład wokół sadów, pól uprawnych czy jako odgrodzenie od sąsiada.
  aplot

  Ogrodzenia murowane


  To skuteczny i wytrzymały sposób grodzenia. Rzadko stosuje się go w postaci litej, częściej wykonuje się tylko poszczególne elementy, na przykład słupki ogrodzeniowe. W zależności od wykorzystanego materiału, takie ogrodzenie ma różne właściwości.
  Ogrodzenie wykonane z cegieł nie tylko zapewni większe bezpieczeństwo, ale będzie też estetycznym dopełnieniem posiadłości.  
  Klinkier jest materiałem mocnym, odpornym na warunki atmosferyczne, jak mróz i deszcz, a także mało nasiąkliwym. Klinkierowe ogrodzenie przez długie lata nie będzie wymagało żadnych działań konserwacyjnych, pod warunkiem, że zostało precyzyjnie wykonane.
  Kamienia używamy głównie jako elementu dekoracyjnego. Poza tym jest materiałem trwałym i również nie wymaga konserwacji. Decydując się na ogrodzenie kamienne, pamiętajmy, że istnieją cztery rodzaje ustawienia:
  - mur dziki to nieregularna konstrukcja z nieobrobionych kamieni polnych
  - mur cyklopowy składa się z kamieni łamanych różnej wielkości
  - mur warstwowy konstruuje się, układając poziomo kamienie łupane o dużych powierzchniach
  - mur rzędowy buduje się z kamieni o kształtach regularnych prostopadłościanów.
  aplot1

  Ogrodzenie metalowe


  Ten typ ogrodzenia powstaje z montowania systemów ogrodzeniowych. Te składają się najczęściej z profilu oraz kraty. Sprawdzą się zarówno na posesjach prywatnych, jak i wokół obiektów użyteczności publicznej. Decydując się na ich zakup, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sposób ocynkowania i zabezpieczenia antykorozyjne. Są to decydujące wskaźniki, ponieważ nieodpowiednie zabezpieczenia spowodują, że już po pierwszej zimie panele trzeba będzie odnawiać.
  Ogrodzenia kute stosuje się przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Podobnie jak w przypadku gotowych ogrodzeń systemowych, ważne jest, aby sprawdzić, czy stal jest impregnowana w procesie produkcyjnym. Ogrodzenie kute jest unikatowe jeśli chodzi o wzornictwo. Można zamawiać indywidualne wzory i kształty. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, ale dość kosztowne.

  Ogrodzenie drewniane


  To bardzo uniwersalne rozwiązanie. Drewno nie wywołuje silnego poczucia izolacji od otoczenia, pasuje do różnych stylów architektonicznych, zdobi posesję. Dzięki tym właściwościom mamy możliwość stworzenia na terenie działki spójnej aranżacji, w której zaplanować można również drewniane altany, meble ogrodowe oraz inne elementy wykończeniowe. Należy pamiętać, że aby drewno nie uszkodziło się na skutek działania czynników atmosferycznych, należy je odpowiednio i regularnie impregnować, pamiętając także o preparatach owadobójczych czy antygrzybicznych. Zaletą ogrodzeń drewnianych jest również ich stosunkowo niska cena.
  aplot2

  Gabiony


  Oryginalne. Stalowe kosze wypełnione kamieniami pochodzą z Włoch. Poza tradycyjnym zastosowaniem, jako elementy dekoracyjne w ogrodzie, można z nich skonstruować także ogrodzenie.
  Jest to solidne i trwałe rozwiązanie. Ma przynajmniej kilka zalet. Jedną z nich jest dobra izolacja akustyczna, zwłaszcza, jeżeli gabiony postawimy od strony ulicy. Dodatkowo mogą one posłużyć jako wsparcie dla roślin pnących. Korzystnym dla kieszeni inwestora pomysłem jest wypełnienie gabionów materiałami z recyklingu. Gruz betonowy, pokryty od zewnątrz kamieniem ozdobnym, znakomicie powinien spełniać swoją funkcję. W metrze sześciennym mieści się maksymalnie od półtora do dwóch ton kamienia.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas