Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Zmiękczacze wody

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  W poprzednim blogu zapoznałam Was z pojęciem twardej wody. Poznaliście negatywne skutki jej używania. Dziś kilka słów na temat zmiękczaczy wody. Kiedy warto zainstalować takie urządzenie? Na jakiej zasadzie działa? Jakie korzyści uzyskamy dzięki stosowaniu wody zmiękczonej? Dziś - kilka informacji na ten temat, skierowanych głównie do tych z was, którzy mają własne ujęcia wody.

  Kamień kotłowy


  Jest to powszechnie obserwowane zjawisko. Choć nazwa wskazuje na kotły, to znamy je bardzo dobrze choćby z czajników, ekspresów do kawy, pralek itd. Kamień, czyli nierozpuszczalny osad, powstaje w wyniku podgrzewania twardej wody. Pojawia się we wszystkich urządzeniach, naczyniach i zbiornikach, w których gotowana jest nieuzdatniona woda. Osadza się na ściankach i elementach grzewczych. Warstwa kamienia o grubości 1mm zwiększa zużycie energii o ok. 15%.  Kamień kotłowy w instalacji grzewczej może powodować lokalne przegrzania lub niedogrzania, zmniejszenie przekroju rur, niestabilność przepływu, korozję pod osadami. W najbardziej zaawansowanym stopniu osad może całkowicie zablokować przepływ wody w rurze, prowadząc do niebezpiecznej awarii
  Zmiękczanie wody zapobiega powstawaniu kamienia
  Kamień kotłowy można usuwać mechanicznie albo chemicznie, lecz to dość uciążliwe i naraża instalację na uszkodzenia. Lepiej, więc zapobiegać jego powstawaniu. W przypadku zmywarek i pralek popularne jest stosowanie prócz detergentów środków zmiękczających wodę w postaci płynów, proszku, tabletek. Niestety do ochrony instalacji grzewczej nie ma podobnych środków, jeśli więc mamy bardzo twardą wodę (zwykle jest to woda z własnej studni) warto zamontować urządzenie do jej zmiękczenia. Woda w instalacji na pewno potrzebuje zmiękczenia, jeśli ma zły smak, jest nienaturalnie zabarwiona lub mętna. Gdy zauważymy rdzawe zacieki na ceramice łazienkowej i żółtawe plamy na pranej bieliźnie. Gdy na wewnętrznej powierzchni czajnika i garnków podczas gotowania tworzy się często sporo kamiennego osadu.
  zmiekczacz

  Zmiękczacz wody - zasady działania


  Wybierając odpowiedni model zmiękczacza należy przede wszystkim zwrócić uwagę, na jakość urządzenia. Filtr centralny musi służyć nam przed długie lata. Nie kierujmy się tylko cena, produkty tańsze mogą okazać się drogie w eksploatacji. Zapoznajmy się dokładnie z ofertą, dostępnością komponentów i części zamiennych to umożliwi bezproblemowy serwis.
  Zmiękczacz wody to zbiornik wypełniony złożem ze specjalnej żywicy. W przepuszczonej wodzie następuje wymiana jonów wapniowych i magnezowych na jony sodowe. Kiedy złoże się nasyci następuje regeneracja, czyli płukanie roztworem soli kuchennej i czystej wody (solanka do regeneracji znajduje się w drugim zbiorniku). Cały cykl przebiega automatycznie i powtarza się wielokrotnie – zmiękczanie i regeneracja Wypłukane z żywicy jony Ca i Mg są usuwane do kanalizacji. Częstotliwość regeneracji zależy od rodzaju zastosowanej żywicy i twardości wody oraz ilości jej zużycia. Zmiękczacz ustawiamy w miejscu umożliwiającym wygodne podłączenie go do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Musi być pozostawiony dostęp umożliwiający czynności konserwacyjne. Nowoczesne zmiękczacze, małe stacje uzdatniania, nie tylko zmiękczają wodę, ale też zmniejszają zawartość zanieczyszczeń stałych. Są proste w obsłudze i mają estetyczny wygląd.
  W obudowie znajduje się zwykle zbiornik ze złożem żywicy, zbiornik na sól i solankę, zawór regulujący twardość wody, zawór obejścia i sterownik zarządzający pracą urządzenia.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas