Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zmiękczacze wody

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    W poprzednim blogu zapoznałam Was z pojęciem twardej wody. Poznaliście negatywne skutki jej używania. Dziś kilka słów na temat zmiękczaczy wody. Kiedy warto zainstalować takie urządzenie? Na jakiej zasadzie działa? Jakie korzyści uzyskamy dzięki stosowaniu wody zmiękczonej? Dziś - kilka informacji na ten temat, skierowanych głównie do tych z was, którzy mają własne ujęcia wody.

    Kamień kotłowy


    Jest to powszechnie obserwowane zjawisko. Choć nazwa wskazuje na kotły, to znamy je bardzo dobrze choćby z czajników, ekspresów do kawy, pralek itd. Kamień, czyli nierozpuszczalny osad, powstaje w wyniku podgrzewania twardej wody. Pojawia się we wszystkich urządzeniach, naczyniach i zbiornikach, w których gotowana jest nieuzdatniona woda. Osadza się na ściankach i elementach grzewczych. Warstwa kamienia o grubości 1mm zwiększa zużycie energii o ok. 15%.  Kamień kotłowy w instalacji grzewczej może powodować lokalne przegrzania lub niedogrzania, zmniejszenie przekroju rur, niestabilność przepływu, korozję pod osadami. W najbardziej zaawansowanym stopniu osad może całkowicie zablokować przepływ wody w rurze, prowadząc do niebezpiecznej awarii
    Zmiękczanie wody zapobiega powstawaniu kamienia
    Kamień kotłowy można usuwać mechanicznie albo chemicznie, lecz to dość uciążliwe i naraża instalację na uszkodzenia. Lepiej, więc zapobiegać jego powstawaniu. W przypadku zmywarek i pralek popularne jest stosowanie prócz detergentów środków zmiękczających wodę w postaci płynów, proszku, tabletek. Niestety do ochrony instalacji grzewczej nie ma podobnych środków, jeśli więc mamy bardzo twardą wodę (zwykle jest to woda z własnej studni) warto zamontować urządzenie do jej zmiękczenia. Woda w instalacji na pewno potrzebuje zmiękczenia, jeśli ma zły smak, jest nienaturalnie zabarwiona lub mętna. Gdy zauważymy rdzawe zacieki na ceramice łazienkowej i żółtawe plamy na pranej bieliźnie. Gdy na wewnętrznej powierzchni czajnika i garnków podczas gotowania tworzy się często sporo kamiennego osadu.
    zmiekczacz

    Zmiękczacz wody - zasady działania


    Wybierając odpowiedni model zmiękczacza należy przede wszystkim zwrócić uwagę, na jakość urządzenia. Filtr centralny musi służyć nam przed długie lata. Nie kierujmy się tylko cena, produkty tańsze mogą okazać się drogie w eksploatacji. Zapoznajmy się dokładnie z ofertą, dostępnością komponentów i części zamiennych to umożliwi bezproblemowy serwis.
    Zmiękczacz wody to zbiornik wypełniony złożem ze specjalnej żywicy. W przepuszczonej wodzie następuje wymiana jonów wapniowych i magnezowych na jony sodowe. Kiedy złoże się nasyci następuje regeneracja, czyli płukanie roztworem soli kuchennej i czystej wody (solanka do regeneracji znajduje się w drugim zbiorniku). Cały cykl przebiega automatycznie i powtarza się wielokrotnie – zmiękczanie i regeneracja Wypłukane z żywicy jony Ca i Mg są usuwane do kanalizacji. Częstotliwość regeneracji zależy od rodzaju zastosowanej żywicy i twardości wody oraz ilości jej zużycia. Zmiękczacz ustawiamy w miejscu umożliwiającym wygodne podłączenie go do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Musi być pozostawiony dostęp umożliwiający czynności konserwacyjne. Nowoczesne zmiękczacze, małe stacje uzdatniania, nie tylko zmiękczają wodę, ale też zmniejszają zawartość zanieczyszczeń stałych. Są proste w obsłudze i mają estetyczny wygląd.
    W obudowie znajduje się zwykle zbiornik ze złożem żywicy, zbiornik na sól i solankę, zawór regulujący twardość wody, zawór obejścia i sterownik zarządzający pracą urządzenia.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush