Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Przydomowa elektrownia wiatrowa

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Wiatr to siła, w której drzemie energia większa, niż nam się wydaje. Ta niewidzialna potęga natury może stać się naszym sprzymierzeńcem, jeśli wykorzystamy ją do produkcji taniej i czystej energii elektrycznej. Zainteresowanie tego rodzaju inwestycją nie jest jednak jeszcze w naszym kraju zbyt duże, bo sporo kosztuje i pozostawia szereg wątpliwości dotyczących rzeczywistych korzyści.

    Elektrownia wiatrowa przy domu


    Do pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru służą urządzenia, zwane elektrowniami wiatrowymi. Ich potoczna nazwa to wiatrak. Bardziej precyzyjną nazwą urządzenia, które poruszane jest przez wiatr jest jednak turbina wiatrowa. Turbiny zwykle składają się z trzech charakterystycznych skrzydeł (łopat), ale one same nie wystarczą, by wyprodukować energię elektryczną. Elektrownie wiatrowe zamieniają energię ruchu powietrza na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Następnie energia z wirnika trafia do generatora, który wytwarza już energię elektryczną. W naszych warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się wirniki o dużej rozpiętości płatów i przystosowane do wolniejszych obrotów. O wydajności i mocy domowej elektrowni przede wszystkimi decyduje turbina, która odpowiada za pozyskiwanie energii z występujących podmuchów wiatru. Energia ta zamieniana jest w elektryczną przez generator. Nieduże obiekty przydomowe można lokalizować bezpośrednio przy zabudowaniach lub na dachach budynków. Podczas pracy nie są one hałaśliwe ani nie wytwarzają szkodliwych fal elektromagnetycznych.

    Moc przydomowej elektrowni wiatrowej


    Moc przydomowych elektrowni wiatrowych decyduje w ogromnej mierze o kosztach ich budowy. Oblicza się, że wybudowanie profesjonalnej turbiny o mocy 20 kW może generować wydatek na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Stąd też indywidualni inwestorzy decydują się raczej na mniejsze obiekty (posiadające moc od 500 W do 5 kW). Elektrownia o mocy 500 W to dodatkowe źródło prądu, z którego da się zasilić jedynie pompę w oczku wodnym lub bramę wjazdową na posesję. Turbiną 1000 W uda się już wspomóc podgrzanie ciepłej wody użytkowej, lub energooszczędne oświetlenie domu. 2 kW darmowej energii wystarczą na potrzeby standardowego domku letniskowego. Elektrownia 3 kW obsłuży drobny sprzęt AGD, oświetli dom i podgrzeje c.w.u., a 5 kW wspomoże dodatkowo centralne ogrzewanie. Ostania z wymienionych turbin wiatrowych jest najwydajniejszą ze stosowanych do użytku domowego, ale także najdroższą w budowie.
    awiatr

    Komu opłaci się przydomowa elektrownia wiatrowa?


    Przydomowa elektrownia wiatrowa nie wystarczy, by zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną, ale pozwala na znaczne zredukowanie wydatków na energię oraz uniknięcie całkowitej zależności od innych dostawców energii. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza wtedy, gdy z różnych powodów narażeni jesteśmy na częste przerwy w dostawie prądu. Oczywiście pamiętać należy o tym, że elektrownia wiatrowa, tak jak pozostałe instalacje OZE , nie zwrócą się nam od razu – za to po kilku latach użytkowania zaczniemy odczuwać zauważalne korzyści finansowe.

    Dopłaty do przydomowych elektrowni wiatrowych


    Jeszcze do niedawna osoby fizyczne inwestujące w przydomowe elektrownie wiatrowe mogły liczyć pod względem finansowym wyłącznie na siebie. Zmienił to jednak program „Prosument” realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego projektu z preferencyjnych kredytów i pożyczek korzystać mogą użytkownicy domów jednorodzinnych oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z terenu całego kraju.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Przydomowa elektrownia wiatrowa

    Komentarze
    Zawsze się zastanawiałem, czy my mamy odpowiedni klimat dla tego typu rozwiązań, przecież te wiatry u nas wcale nie są silne.
    2019-01-17 09:04:02
    Adam

    eeee, niesprawdzi sie w naszym klimacie
    2019-02-04 08:51:04
    spec


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush