Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Wentylatory dachowe

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Wentylator dachowy to element wentylacji mechanicznej. Ma za zadanie odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza wewnętrznego. Dobrze dobrany i poprawnie zainstalowany zapewnia odpowiednią jakość powietrza. Wentylator przeznaczony jest do montażu na wylotach przewodów wentylacyjnych na dachu. Wykorzystuje warunki panujące na zewnątrz (wiatr, temperatura) do zwiększenia efektywności wentylacji.

  Do czego służą wentylatory dachowe?


  Jakość i ilość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie ma znaczący wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Zastosowanie wentylatora dachowego ma na celu usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, między innymi kurzu, nadmiernej ilości wilgoci, bakterii, drobnoustrojów oraz pełnienie funkcji oddymiającej. Dobrze dobrany wentylator rzutuje na poprawną wymianę powietrza. Wentylatory dachowe montowane są na wylotach przewodów wentylacyjnych na dachu.
  wenty

  Rodzaje wentylatorów dachowych


  Wentylatory dachowe podzielić można w zależności od przeznaczenia. Rozróżniamy wentylatory nawiewno-wywiewne, które mają za zadanie wyciągać zanieczyszczone powietrze z wnętrza pomieszczenia, jak i wciągać świeże powietrze lub wywiewne, które tylko i wyłącznie mają wyciągać zużyte powietrze poza budynek.
  Większość wentylatorów dachowych wykonywana jest jako osiowe lub odśrodkowe. Wentylator osiowy stosowany jest do przetłaczania powietrza o niskim ciśnieniu, a gaz przepływając przez wirnik nie zmienia kierunku (płynie wzdłuż osi silnika). Wentylator odśrodkowy ma specjalnie ukształtowane łopatki, które rozrzucają powietrze na boki i dalej kierowane jest ono do wylotu. Sprawdzają się tam gdzie potrzebny jest wysoki spręż oraz duża wydajność objętościowa.
  wenttt

  Zalety wentylatorów dachowych


  Główną zaletą wentylatorów dachowych jest to, że nie jest potrzebne dodatkowe pomieszczenia do ich instalacji. Konserwacja jest prosta i tania, często nie jest konieczny nawet demontaż samego urządzenia, ponieważ producenci stosują uchylne obudowy, co ułatwia dostęp do najważniejszych części. Sam proces konserwacji lub wymiany nie jest uciążliwy dla osób pracujących ponieważ odbywa się na dachu budynku. Przy zastosowaniu tego typu urządzeń nie trzeba również wykorzystywać czerpni i wyrzutni powietrza, co zmniejsza koszty całej instalacji. Dobrze zaprojektowany wentylator dachowy potrafi wykorzystywać panujące warunki atmosferyczne, takie jak wiatr i temperatura do poprawy warunków swojej pracy.
  Wysoka wydajność wentylatora dachowego sprawia, że może on zastąpić kilka wentylatorów kanałowych, przy czym ponoszone koszty są minimalizowane
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush