Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Umywalki nablatowe

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Umywalki montowane na blacie to jeden z rodzajów ceramiki, który zapewnia wygodę i estetyczny wygląd. W tej kategorii wyposażenia producenci oferują szeroki wybór praktycznych umywalek nablatowych w różnych kształtach. Tego typu umywalki są praktyczne w użytkowaniu, doskonale wpisują się w wystrój zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. Umożliwiają dowolną aranżację przestrzeni pod umywalką.

  Zalety umywalek nablatowych


  Oprócz klasycznych rozwiązań – umywalek naszafkowych lub wpuszczanych w blat – możemy wybrać umywalkę osadzoną na powierzchni roboczej. Wówczas jej bryła przypomina misę, w której można wygodnie myć dłonie i twarz. Zaletą takiego rozwiązania jest między innymi to, że woda nie chlapie na blat i łatwiej utrzymać czystość. Umywalka może mieć dowolny kształt – prostokątny, okrągły, owalny czy kwadratowy. Jeśli planujemy wyposażenie łazienki, z którego mogą korzystać dwie osoby w jednym czasie, bez problemu znajdziemy modele umywalek, nad którymi zmieszczą się dwie baterie. Produkty mają też różne kolory mis, aby doskonale komponowały się ze stylem łazienki.
  aum

  Materiał


  Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonane są umywalki łazienkowe, jest ceramika. Łatwo ją utrzymać w czystości i ma uniwersalny biały kolor, który pasuje do wielu elementów wyposażenia łazienki. Ceramika ze specjalną powłoką jest trwała i praktyczna. Warstwa ochronna zabezpiecza przed osadzaniem się kurzu i kamienia. Granitowe i marmurowe umywalki to kolejne propozycje do eleganckiej łazienki. Kamienie są drogie, ale inwestycja ta się opłaca – są wytrzymałe i wyglądają bardzo estetycznie. Alternatywą dla mis kamiennych są umywalki kompozytowe lub konglomeratowe. Przypominają kamień, lecz są od nich lżejsze i łatwiejsze w konserwacji. Nowoczesne umywalki ze szkła będą ozdobą każdego minimalistycznego pomieszczenia.
  Do tych umywalek, których montaż wymaga wycinania otworów w blacie, producenci dołączają szablony, które znacznie ułatwiają życie montażystom. Samo wycięcie otworu może być banalnie proste lub wymagać fachowej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonany jest
  blat.
  umum

  Blaty


  Płyta laminowana. W miękkiej płycie drewnopochodnej otwory wycina się bardzo łatwo, ale skracają one żywot laminowanych blatów. Przerwanie laminatu, może skutkować tym, że do warstwy wiórów drzewnych będzie dostawać się woda. Tego materiału lepiej nie stosować, jeśli po zamontowaniu umywalki krawędź otworu może mieć kontakt z wodą.
  Kompozyty. Wszystkie produkty z materiałów typu solid surface są wykonywane na zamówienie. Dlatego, jeśli nie chcemy podnosić ceny i tak drogiego materiału, powinniśmy już w czasie obstalowywania blatu wiedzieć, jaka umywalka zostanie na nim zamocowana i jaki otwór powinien być w nim wycięty.
  Drewno. W tym materiale łatwo wykonuje się otwory, a przy tym nie jest też tak wrażliwy na wodę, jak płyty drewnopochodne. Jednak duża ilość pary wodnej w pomieszczeniu, a także drobne uszkodzenia mechaniczne mogą pozbawić drewno jego właściwości i pięknego wyglądu. Dlatego wymaga ono odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią.
  Kamień naturalny i syntetyczny. Wycinanie otworów w tych materiałach jest trudne, gdyż wszystkie odmiany kamienia są twarde i użyć trzeba odpowiednich narzędzi. Blaty kamienne i tak najczęściej wykonuje się na zamówienie, więc wycięciem otworu zajmuje się kamieniarz. Kamień sprawdzi się z każdym typem umywalek blatowych, ale polecany jest do modeli podwieszanych.
  aummm

  Zabezpieczenie blatu przed wilgocią


  Niezależnie od typu umywalki blatowej, przestrzeń między nią a blatem (wykonanym z dowolnego materiału) wymaga uszczelnienia silikonem sanitarnym. Niektóre tworzywa należy dodatkowo zabezpieczyć przez zniszczeniami, na jakie będą narażone przy bezpośrednim kontakcie z wilgocią. Do materiałów tych należą porowate odmiany kamienia, takie jak marmur czy piaskowiec oraz drewno. Blaty z kamienia muszą jeszcze przed montażem zostać poddane impregnacji. Jej zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni kamienia przed działaniem wody, kosmetyków czy detergentów. Twardym mało chłonnym odmianom kamienia taka impregnacja wystarcza, bardziej higroskopijne skały wymagają okresowej impregnacji. Jednak nawet ona nie chroni przed powstawaniem plam. Na szczęście kamień można odnowić - kamieniarz szlifuje go wówczas specjalną pastą, ponownie impregnuje i poleruje. Ochrona drewna w łazience powinna składać się z dwóch części: zastosowania wnikającego w głąb materiału impregnatu oraz nałożenia zewnętrznej powłoki. Do zabezpieczenia przed wilgocią świetnie nadaje się naturalny pokost lniany, łatwo się rozprowadza i głęboko wnika w drewno. Nie tworzy powłoki nawierzchniowej, natomiast stanowi dobry podkład pod warstwy lakiernicze. Produkt wykończeniowy powinien być nie tylko odporny na bezpośredni kontakt z wodą, ale tworzyć na powierzchni blatu elastyczną powłokę.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Umywalki nablatowe

  Komentarze
  Kurczę, ta płyta laminowana i drewno to kiepskie rozwiązania, zbyt duże ryzyko, ze woda uszkodzi blat, a przecież, jak już urządzać łazienkę to na lata. Może blat szklany albo ceramiczny byłby dobrym rozwiązaniem?
  2018-12-04 10:04:01
  Kamil


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas