Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Suszarka i pralko suszarka - czy warto je kupić?

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Suszarka automatyczna to, wydawałoby się „lususowy zbytek”. Przecież pranie od zawsze wisi nad wanną, a w ciepłe dni – na balkonie czy w pokoju. Większość z nas pamięta gdy rynku pojawiały się pierwsze zmywarki. Jawiły się one jako swoisty symbol prestiżu i zbędny wydatek. Z perspektywy czasu uśmiechamy się. Dziś posiadanie zmywarki jest oczywiste. Czy tak będzie z suszarkami i pralko suszarkami?
  Suszarka do ubrań lub pralko suszarka ułatwią życie w każdym domu. Opinie o tych urządzeniach prawie zawsze są pozytywne. Suszarka na pranie sprawi, że ubrania będą lepiej odwirowane. Suszarka do ubrań lub pralko suszarka to doskonała inwestycja, jeśli denerwują cię porozwieszane na suszarkach i kaloryferach mokre ubrania. Suszarka do bielizny najbardziej jest doceniana w chłodne, jesienne lub wiosenne dni, kiedy nie grzeją kaloryfery.
  asp2

  Jak to działa?


  Pranie suszone jest strumieniem gorącego powietrza, które następnie przedostaje się do filtra i jest tam oczyszczane albo, w przypadku niektórych modeli, wydostaje się na zewnątrz. Proces suszenia trwa 60–120 minut, poziom hałasu, jaki wydostaje się z suszarki, z reguły jest trochę niższy niż z przeciętnej pralki, szczególnie w czasie wirowania. Droższe modele mają dodatkowo nadmuch zimnego powietrza po skończonym cyklu. Dzięki temu pranie ma świeży zapach i nie jest wygniecione.
  Suszarka do ubrań może być wywiewowa. Podłącza się ją do niezależnego kanału wentylacyjnego, którym odprowadzana jest wilgoć z cyklu suszenia. Uważajmy by nie podłączać rury wentylacyjnej do komina lub jedynego w łazience szybu wentylacyjnego. Inny model to suszarki kondensacyjne. Nie trzeba ich podłączać do przewodu wentylacyjnego. Wilgoć usuwana jest do pojemnika wewnątrz urządzenia. Pralkosuszarki zawsze są urządzeniami kondensacyjnymi.

  Wady i zalety urządzenia


  Zalety:
  Z naszych domów znikają sznurki do bielizny i suszarki stojakowe. Nie trzeba też obwieszać rzeczami kaloryferów.
  Ubrania można mieć suche zaraz po wypraniu.
  Pranie ładniej pachnie i nigdy nie zatęchnie.
  Nie ma potrzeby używania detergentów do zmiękczania i zapachu
  Odświeżanie rzeczy trwa zaledwie 2–3 godziny, dzięki czemu nawet nagły wyjazd nie jest problemem.
  Nie zajmują wiele miejsca – pralko suszarki mają wymiary typowych pralek, a suszarki można również wieszać na ścianie.
  Wady:
  Przybywa jeszcze jeden sprzęt, zużywający prąd i wodę.
  Nie wszystkie tkaniny można suszyć w sposób mechaniczny.
  asp1

  Suszarka do ubrań – części składowe


  Obudowa. Wymiary suszarek są zazwyczaj takie jak typowych pralek. Niektóre modele można ustawić na pralce, łącząc urządzenia w panel za pomocą specjalnych listew lub nóżek. Do bębna ze stali nierdzewnej można załadować jednorazowo tyle samo bielizny co do pralki.
  Drzwiczki oraz otwory, przez które wkładamy pranie, są większe niż w pralkach. Mogą być okrągłe lub prostokątne, przeszklone lub nie. Na drzwiczkach suszarki zainstalowany jest filtr, wychwytujący drobne elementy– nitki, kłaczki. Należy go okresowo czyścić. Suszarki kondensacyjne mają zbiornik na wodę. Konieczność jego opróżnienia sygnalizuje lampka kontrolna.
  Panele sterujące. W prostszych modelach suszarek na panelu znajduje się zwykle pokrętło do ustawiania czasu suszenia i przycisk, który trzeba wcisnąć, gdy suszymy tkaniny delikatne. W innych za pomocą pokrętła lub przycisku wybiera się odpowiedni program.

  Programy


  Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu, zwróć uwagę na to, jaki suszarka do bielizny ma panel sterujący. Jeśli nie przepadasz za czytaniem instrukcji – wybierz model, który ma proste i zrozumiałe dla ciebie oznaczenia programów i funkcji. Suszarki mają dwa podstawowe programy suszenia: do tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz dwie opcje: suszenie kompletne – tak wysuszoną bieliznę można schować do szafy – i skrócone, po którym tkaniny pozostają lekko wilgotne. Suszenie skrócone stosujemy szczególnie do ubrań przeznaczonych do prasowania. Program Rapid umożliwia zwiększenie mocy grzewczej, czyli całkowite wysuszenie prania przy jednoczesnym skróceniu czasu suszenia. Suszenie tkanin delikatnych może odbywać się w niższej temperaturze – zimnym powietrzem.
  asp

  Ile kosztuje suszenie w suszarce?


  Koszt eksploatacji suszarki w znacznym stopniu zależy od ilości wilgoci zawartej w suszonych rzeczach. Im lepiej odwirowane w pralce, tym mniej kosztuje ich wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody – koszt jego suszenia jest wtedy duży. Producenci podają zużycie energii elektrycznej dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Suszarka i pralko suszarka - czy warto je kupić?

  Komentarze
  Jakbym tylko miała na to miejsce, nie zastanawiałabym się ani chwili. Po co się wzbraniać, skoro można ułatwić sobie życie. Rano wyciągasz z suszarki ciepły, niewygnieciony sweter, zakładasz i możesz wychodzić. No po prostu wow!
  2018-09-28 16:03:02
  Alabama


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas