Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Wanna czy kabina prysznicowa - co lepsze?

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Prysznic czy wanna ? na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kto lubi poleżeć w pianie i wonnych olejkach wybierze wannę, entuzjaści szybkich orzeźwiających kąpieli postawią na kabinę prysznicową. A jak wybrać tę, która spełni kryteria i uwzględni potrzeby wszystkich domowników. Wybór wcale nie jest łatwy, tym bardziej, że producenci oferują coraz to nowe rozwiązania, zwiększające komfort i przyjemność korzystania z prysznica.
  Wybierając natrysk bez wątpienia zyskujemy więcej przestrzeni w niewielkiej łazience. W dużej, możemy zaplanować wannę i kabinę najlepszą do szybkiej porannej kąpieli. Oczywiście oszczędność wody i energii, jest argumentem na korzyść wyboru kabiny prysznicowej. Na kąpiel pod prysznicem zużywany ok. 30-40 l wody o średniej temperaturze ok. 42 stopni C, na kąpiel w wannie od 100 do 250 l, w zależności od pojemności. Większy pobór wody to wyższe koszty jej podgrzania. Z tego względu kabina stanowi dla wanny prawdziwą konkurencję. Najważniejsze jest ustalenie miejsca w którym ma stanąć kabina. To decyduje o rodzaju kabiny, który będziemy mogli wybrać. W nowo budowanym domu nasz zamysł jest nieograniczony. Można zlecić fachowcowi takie zaplanowanie i wykonanie instalacji hydraulicznej by pasowała do kabiny ustawionej zarówno w rogu pomieszczenia, na środku, we wnęce . W mniejszych łazienkach, które remontujemy, często decydując się na zastąpienie wanny prysznicem nie da się za bardzo poszaleć, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest kabina narożna.

  Kabina prysznicowa

  Kabiny można zakupić w przeróżnym kształcie, wybrać taką, która najlepiej wpasuje się do wnętrza - narożnikowa – popularny model, kabina przylega do dwóch ścian pomieszczenia. Łatwa w montażu i do utrzymania w czystości, gdy zwykle dwie ściany narożne, stanowią przylegające do siebie ściany łazienki wyłożone płytkami, gresem lub inną okładzina wodoodporną asymetryczna – to narożna kabina, w której jeden bok przylegający do ściany jest dłuższy niż drugi przyścienna (trójścienna) – przylega tylko do jednej ściany łazienki wnękowa – model wyposażony jedynie w drzwi, montowane we wnękach wolnostojąca – z przeznaczeniem do dużej łazienki, może stać w dowolnym miejscu. Zbudowana na planie koła, owalu, kwadratu, prostokąta a nawet sześciokąta. Najwięcej jest tych zbudowanych na planie ćwiartki lub wycinki koła. Za optymalny wymiar podstawy, uważa się 90x90 cm ale wystarczający jest również wymiar 80x80 cm. Dostępne są wymiary mniejsze, ale ważna jest wygoda. Jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca, wybierajmy kabinę dużą, w której swobodnie poruszymy się, uniesiemy ręce, schylimy się do stóp i wygodnie umyjemy włosy.

  Kabiny na planie prostokąta mają w podstawie przynajmniej jeden bok 100, 120 lub 140 cm. Dla praktyki, pamiętajmy o zachowaniu wolnej przestrzeni przed kabiną. Odstęp między nią a pozostałymi urządzeniami sanitarnymi powinien wynosić ok. 20-30 cm. W większości kabiny prysznicowe zbudowane są z elementów stałych, czyli mocowanych do ściany, lub łączonych ze sobą krawędzią ścianek, oraz ruchomych drzwi. Kabiny wnękowe często nie mają części stałej, a jedynie jedno lub wieloelementowe drzwi. Coraz popularniejsze są tzw. walk-in , kabiny bez drzwi. Wyróżnia je kilka zalet, zapewniają super komfort kąpieli ze względu na swoją przestronność. Brak elementów ruchomych znacząco przedłuża ich żywotność. Brak tradycyjnego brodzika w połączeniu z transparentnym szkłem, optycznie powiększa łazienkę. Są idealne do kąpieli we dwoje, obszerna przestrzeń sprzyja uzupełnieniu o wygodne siedzisko, panel z funkcją wodospadu czy deszczownicę, tworząc przestrzeń do relaksu i odprężenia. Układ ścianek i ich wielkość możemy zaplanować dowolnie, bez obawy, że korzystając z prysznica zalejemy całą łazienkę. Ścianki i drzwi kabin najczęściej zrobione są z bezpiecznego, hartowanego szkła, które w razie stłuczenia rozpada się na kawałki o nieostrych krawędziach. Szkło może być matowe, przeźroczyste, gładkie, wzorzyste, barwione czy nawet z indywidualnie wybranym nadrukiem. Pokryte jest powłoką, zwiększającą gładkość ścianek, zabezpieczającą przed osadzaniem się kamienia i brudu. Jeśli szkło pozbawione jest fabrycznej powłoki zabezpieczającej, powinniśmy stosować specjalne impregnaty. Możemy zdecydować się również na tańszy materiał, polistyren, Wykonane z niego elementy będą lżejsze i odporne na uderzenia, ale mniej odporne na rysy i nie tak efektowne jak szklane.

  Wanna

  Do wyboru mamy drzwi otwierane, przesuwane, harmonijkowe i wahadłowe otwierane (skrzydłowe) – montowane na zawiasach, otwierają się jak zwykłe drzwi do pomieszczenia. Mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. Zapewniają wygodne wejście, jednak wymagają przestrzeni aby je swobodnie otworzyć, chyba że otwierają się do wewnątrz. przesuwane – jedno lub kilku elementowe. Poruszają się na rolkach lub suwakach w prowadnicach. Drzwi mogą zsuwać się na jedną lub dwie strony, im więcej mają elementów tym szerzej się otwierają. Doskonałe do małych łazienek gdyż drzwi po otwarciu nie zajmują przestrzeni ani na zewnątrz, ani wewnątrz kabiny. harmonijkowe – podobnie jak przesuwane zajmują niewiele miejsca, składają się na jedną stronę kabiny. Łatwe w montażu, nie wymagają prowadnic nad krawędziami brodzika. wahadłowe – to odmiana drzwi skrzydłowych, ale z osią obrotu przesuniętą do środka. Otwarte zajmują miejsce na zewnątrz i wewnątrz, z przeznaczeniem do większych łazienek. Tafle szkła czy tworzywa mocuje się w profilach aluminiowych lub plastikowych. Aluminiowe pomalowane są farbą epoksydowo- proszkowa lub pokryte proszkowym lakierem. Standartowo występują w kolorach biały i chrom, inne dostępne są za dopłatą na zamówienie. Kolejne rozwiązanie to montaż na zawiasach. To rozwiązanie jest elegantsze i znacznie ułatwia utrzymanie czystości (w miejscu styku profilu ze ściankami łatwo zbiera się brud i kamień skąd ciężko go usunąć). Zawiasy które unoszą drzwi podczas otwierania zapewniają również samoczynne domknięcie się drzwi i dobre uszczelnienie. W nowoczesnych łazienkach kabiny prysznicowe montujemy bez brodzików, bezpośrednio na podłodze. Za takim rozwiązanie przemawia komfort i estetyka. Odpływ liniowy wymaga spadku podłogi w jedną stronę (w kierunku kratki). Gładka powierzchnia eliminuje przypadkowe potknięcia, to sprzyja wygodzie osób starszych i niepełnosprawnych. Jeśli mamy dzieci i nie mamy wanny, zdecydujmy się na kabinę z głębokim brodzikiem w którym wykąpiemy maluchy jak w wannie.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Wanna czy kabina prysznicowa - co lepsze?

  Komentarze
  Bardzo dobry artykuł, zainspirował mnie do remontu. Czy korzystał ktoś z wodtech? Znajomy ostatnio coś wspomniał i szukam więcej opinii na ten temat. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź!
  2018-09-28 16:03:02
  Marysia49

  Bardzo dobry artykuł, inspiruje do wykonania remontu, brakuje tylko gotówki :/
  2018-09-28 16:03:02
  bartiZME

  Idealnie byłoby mieć łazienkę, która pomieściłaby i wannę, i prysznic. Niestety taki luksus pewnie dotyczy mniejszości. Nasza łazienka jest naprawdę mała, dlatego zdecydowaliśmy się na kabinę narożnikową, z drzwiami przesuwanymi. Cieszę się też, że mąż namówił mnie na zainstalowanie deszczownicy. Jedyne co bym zmieniła, to zrezygnowałabym z brodzika na rzecz kabiny podłogowej, takie to dopiero robią wrażenie!
  2018-09-28 16:03:02
  Kashmir


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati