Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Retro styl - wspominamy lata 50, 60, 70 - te

    Kategoria: Projekty
    Przypnij
    Wnętrza inspirowane designem lat 50., 60. i 70. XX wieku pełne żywych kolorów, wzorów geometrycznych, z pozoru niepasujących wzajemnie mebli czy zwariowanych dodatków z plastiku. Niektórzy wystrój retro odbierają jako nieco kiczowaty czy nawet trącący myszką. Jednak stosując kilka zasad, można zaaranżować naprawdę ciekawe nowoczesne wnętrze z elementami z minionej epoki. Odkurzamy wspomnienia.
    Styl retro nawiązuje do trendów wnętrzarskich obowiązujących w niedalekiej przeszłości. Dla nas to powrót do stylistyki PRL-u , odkrywanej w nowy sposób. Urządzone z wyczuciem mieszkania czy domy w stylu retro zachwycają połączeniem nowoczesnego budownictwa i sposobu wykończenia wnętrz z oryginalnymi bądź stylizowanymi na stare meblami i dekoracjami. Są nietuzinkowe, spersonalizowane i radosne.

    Cechy stylu retro


    We wnętrzach w stylu retro nie może zabraknąć mocnych kolorów i typowych elementów w geometryczne czy roślinne wzory. W latach 50., 60. i 70. pojawiły się elementy chromowane (np. nóżki czy gałki mebli), materiały syntetyczne np. plastikowe figurki, fotele i kanapy tapicerowane sztuczną skórą. Styl ten w mieszkaniu można również uzyskać, stawiając na oryginalne, ciekawe w formie i doskonale wykonane meble z drewna (np. wolnostojące komody, stoły i krzesła), ale też z twardego tworzywa sztucznego.
    a604

    Kolorystyka


    Do pomieszczeń retro najbardziej pasują mocne,  czasem nawet krzykliwe kolory, które chętnie wykorzystywano w połowie XX wieku. Najczęściej stosujemy zieleń o odcieniu awokado, oliwkowym czy groszkowym,  musztardową żółć, a także czerń, czekoladowy brąz oraz energetyczną czerwień i pomarańcz. W dodatkach wprowadzamy fiolet, róż, turkus i złoto. W projektach modern często pojawia się również połączenie bieli z czernią (zwłaszcza na podłodze szachownicy w kuchni), a także czerwieni z miętą, które kojarzy się z amerykańskimi kuchniami czy barami sprzed lat.

    Podłogi


    Pomieszczenia urządzane w stylu retro nie powinny być zaniedbane czy nieodnawiane od lat. Kluczem do właściwej aranżacji jest połączenie nowoczesności i świeżości pomieszczenia z odpowiednią stylistyką podłóg i ścian oraz pojedynczymi meblami. Jakich materiałów użyć przy pokrywaniu posadzki w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Najlepiej sprawdzą się drewniane parkiety układane w popularną jodełkę czy wzór koszykowy, które jednoznacznie kojarzą się epoką PRL-u. Wzorując się na retro wnętrzach z USA, można zastosować deski podłogowe z naturalnego drewna. Gdy przyjdzie nam chęć zmiany wystroju, doskonale będą one pasować również do innych stylów. Na Zachodzie częstym wyborem do pomieszczeń w stylu retro są również miękkie wykładziny dywanowe w stonowanych kolorach, doskonałe tło dla barwnych dodatków czy mebli.
    W kuchni, łazience czy przedpokoju warto postawić na gładkie płytki podłogowe bądź wzorzyste kafelki z kolorowymi wzorami geometrycznymi w stylu retro. Przy niskobudżetowych projektach dobrym pomysłem może być ułożenie tak zwanego linoleum, czyli wykładziny PVC, które były chętnie wykorzystywane przed laty.
    a603

    Jakie ściany?


    W stylu retro ściany powinny stanowić tło dla ciekawych dekoracji, naturalnej zieleni roślin czy nietypowych mebli. Z tego względu najczęściej malowane są na biało. Zdarzają się również projekty, w których wybrana ściana pokryta jest tapetą w geometryczne czy roślinne wzory w kolorystyce odpowiadającej okresowi lat 50., 60. czy 70. W łazience i kuchni na ścianach najbardziej pasować będą płytki w niewielkich rozmiarach, które były popularne przed laty. Doskonale spiszą się tu kafelki metro – zarówno białe, jak również kolorowe, a także kwadratowe płytki w odcieniach brudnej zieleni, pudrowego różu czy musztardowym. Dla nadania wnętrzu nieco szalonego wyglądu, można zastosować na niewielkiej powierzchni również wzorzyste płytki w różnych kolorach bądź wodoodporną tapetę w stylu.
    a601

    Kultowe meble


    Meble powinny przyciągać wzrok i stanowić główną ozdobę pomieszczenia. Wystarczy jeden stary bądź stylizowany mebel, aby nadać klimatu dawnych lat. Nie ma tu miejsca na bylejakość – meble retro powinny być wykonane z materiałów takich drewno, skóra, mosiądz czy szkło, a także z wysokiej jakości plastiku. Doskonale wyglądać będą proste w formie współczesne modele kanap na drewnianych bądź chromowanych nóżkach „patyczakach”. Do kompletu najlepiej wybrać stylizowane bądź oryginalne, ale odświeżone fotele z epoki. Kultowe w rodzimym wzornictwie „chierki” (model 366 projektu Józefa Chierowskiego), „liski” (model 300-190 projektu Henryka Lisa) czy plastikowy model RM58 projektu Romana Modzelewskiego.
    W jadalni oraz w kuchni warto połączyć nowoczesny stół z różnymi modelami krzeseł z epoki. Ciekawie wyglądają one zwłaszcza wtedy, gdy są pomalowane bądź tapicerowane w różnych kolorach. Meblem dopełniającym wrażenie, będzie z pewnością witryna bądź kredens, w których można wyeksponować dekoracyjne bibeloty.
    a60

    Dekoracje retro


    Co dokładnie można określić mianem dekoracji retro? Z pewnością są to metalowe stojaki na kwiaty, gazetniki, a także porcelana, porcelit i szkło z lat 60. i 70. W kuchni wracają do łask wzory ceramiki z  Włocławka i Bolesławca. W salonie nie może zabraknąć grafik czy plakatów sprzed lat, a także lamp stojących i stołowych stylizowanych na epokę PRL-u. Ozdobami, które wielu z nas pamięta, są również makramy naścienne czy makramowe kwietniki zwisające z sufitu. Na podłodze króluje wzorzysty dywan w geometryczne lub etniczne wzory.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Retro styl - wspominamy lata 50, 60, 70 - te

    Komentarze
    Mam wrażenie, że samodzielnie bardzo ciężko jest uzyskać fajny efekt, łącząc nowości i starocie. Raczej uzyskamy jakiś efekt totalnego chaosu i niedopasowania. Trzeba naprawdę mieć wizję dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach, żeby styl retro sprawdził się w nowoczesnym wnętrzu.
    2018-10-19 09:21:01
    MoNIka

    Trochę jak u mojej babci. Wolałbym jednak, żeby moje mieszkanie było bardziej na czasie.
    2018-11-02 08:57:02
    T_esla


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush