Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Biedermeier - mieszczańska idylla, znakomite rzemiosło, inspiracje

    Kategoria: Projekty
    Przypnij
    Moi drodzy, niedawno w Muzeum Narodowym w Warszawie odwiedziłam wystawę „Biedermeier” na której zaprezentowano ponad 400 eksponatów: mebli, obrazów, szkieł, tkaniny, bibelotów, biżuterii, strojów. Była to pierwsza w Polsce wszechstronna prezentacja kultury pierwszej połowy XIX w. Ku mojemu zaskoczeniu, na wystawie panował tłok – więc może nie tylko ja lubię dawne czasy. Kto jeszcze?
    W dzisiejszym blogu pragnę podzielić się z Wami opowieścią o stylu biedermeier. Niekoniecznie spotykamy teraz domy urządzone według obowiązujących kiedyś kanonów, ale jestem przekonana, że niekończące się inspiracje możemy z niego czerpać zarówno we wnętrzach klasycznych, eklektycznych i dizajnerskich.

    Charakterystyka stylu


    Biedermeier to określenie stylu panującego przede wszystkim w sztukach użytkowych, ale także w malarstwie i literaturze. Datowany jest na lata 1815-48. W tym okresie znacznie wzrosła rola mieszczaństwa, zabiegającego o komfort codziennego życia, nowoczesne i funkcjonalne wyposażenie domu. Biedermeier to styl życia, przeciwstawiony wyszukanej sztuce arystokracji, wyrażał dążenie do  prosty. Przytulny i wygodny, czyli do życia bez blichtru. Twórcy skupili się głownie na wyposażeniu wnętrz.
    biedermeier

    Meble biedermeier


    To przykład znakomitego, solidnego rzemiosła Zachwycają precyzją i solidnością wykonania. Najważniejszymi cechami projektowanych wtedy mebli była trwałość i komfort. To w tym czasie wymyślono sprężyny do tapicerowanych foteli i kanap, które zapewniały wygodny odpoczynek.
    Meble były stosunkowo niewielkie, tak by mieściły się w mieszczańskich wnętrzach. Miały stabilną konstrukcję, tak by mogły służyć wielu pokoleniom. Sprzęty charakteryzowała symetryczna budowa, znacznie uproszczone wzornictwo (w porównaniu do inspirującego klasycyzmu). Wykonywano je przeważnie
    z europejskich gatunków drewna: klonu, orzecha, jesionu, brzozy, z różnych drzew owocowych  oraz z importowanego mahoniu. Naturalny rysunek słojów drewna był najważniejszą, obok elegancji formy, ozdobą mebli. Bardziej wyszukane i kosztowniejsze dekorowano tzw. intarsją. To technika zdobienia polegająca na tworzeniu obrazu z innych gatunków drewna na powierzchni mebla. Wstawki były czasem podbarwiane, bejcowane lub podpalane. Jednym z najmodniejszych XIX w mebli był sekretarzyk, zajmował mało miejsca pełniąc rolę biurka, schowka na dokumenty i sejfu. Panie domu w czeluściach sekretarzyka, jego szufladkach, przegródkach, schowkach mogły chować biżuterię i wszystkie inne drobiazgi.
    stolikb
    Szczególnie popularne w tym czasie były również wszelkie odmiany stolików okolicznościowych – osobnych do np. gry w karty i w szachy, do robótek ręcznych (tzw. niciarki). Było to związane ze skupieniem się w domu życia rodzinnego oraz towarzyskiego. Wspólnych spotkań, muzykowania, gier,  zabaw i robótek ręcznych. Surowe kształty mebli najpierw uległy przekształceniom, nabierając więcej lekkości i ornamentyki, a potem zostały wyparte przez neorokokowe formy stylu Ludwika.

    Wnętrze mieszczańskie


    Pomieszczenia wyróżniała jasna, pogodna kolorystyka. Dominowały ciepłe odcienie żółtego oraz delikatne błękity i zielenie.
    Na tkaninach, tapetach i dekoracjach królowały motywy roślinne, wielobarwne kwiaty i zielone girlandy. Na tapicerkach tych ozdób raczej nie stosowano, w dobrym guście były obicia w dyskretne pasy  w jednej barwie, ale o różnym połysku lub w dwóch harmonizujących ze sobą kolorach.
    sofab
    Stosowano dużo tkanin: zasłony, obrusy, serwety, dywany, dodawały przytulności. Okna ozdabiały lekkie, fantazyjnie upinane firanki. Wnętrza dekorowano naczyniami z bukietami żywych lub sztucznych kwiatów. Natomiast  na półkach w tzw. serwantkach (kredensach) ustawiano kolekcje porcelany, figurki, bibeloty i wszelkiego rodzaju pamiątki. Dużą uwagę przywiązywano do dekorowania ścian, starając się zachować symetrię w rozmieszczeniu obrazów, grafik i fotografii na ścianach. Malowidła z dużą dokładnością i wiernością realizmowi przedstawiały motywy przyrodnicze, portrety i scenki rodzajowe.

    Powrót na salony


    Biedermeier jest bardzo demokratyczny – nie ma szczególnych wymagań co do wielkości i wysokości pomieszczeń, kształtu drzwi i okien itp. Ważniejsza jest równowaga proporcji, miękkie formy i spokojna kolorystyka.
    nowyb
    Dziś jest wielu klientów zainteresowanych tą modą. W sterylnych apartamentach wykańczanych szkłem, stalą i marmurem bardzo dobrze prezentują się  stylowe i wygodne meble. Ich oszczędna forma współgra z nowoczesnością.  Ponadto kilka elementów dekoracyjnych: akwarele, statuetki, upominki. Aksamitne zasłony na oknach i dekoracje kwiatowe ( nawiasem mówiąc ta era stylu przyniosła również modę na specjalne stojaki i skrzynki na kwiaty) tworzą integralną całość. W podobnym klimacie tworzy się wiele hoteli, restauracji, kawiarni. W tych wnętrzach zawsze czujemy komfort i każde pomieszczenie kojarzy się zacisznie domowo.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush