Bidet
Bidety najpopularniejsze są w krajach południowych, gdzie wysokie temperatury wymagają częstego dbania o higienę, co bidet znacznie ułatwia. W Polsce winę za raczej powolne rozprzestrzenianie się tego urządzenia winę ponosi niewielki metraż naszych łazienek. Zdaniem wielu użytkowników w mikrołazienkach i toaletach z trudem montujemy niewielką umywalkę i muszlę klozetową, a o bidecie nikt nawet nie myśli.
Bidet ułatwia życie – mniej czasu tracimy na odświeżenie się niż gdybyśmy mieli korzystać z prysznica czy kąpieli w wannie (dodatkowo przy korzystaniu z bidetu szybko zauważymy mniejsze niż wcześniej zużycie wody). Instalację bidetu powinny rozważyć zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawni z ograniczeniami ruchowymi
Bidet może być urządzeniem wolno stojącym, choć popularniejszym wydaje się rozwiązanie polegające na podwieszeniu go na ścianie, podobnie jak muszlę klozetową. Warto rozważyć powieszenie bidetu na stelażu tam gdzie to możliwe. Oszczędza to sporo miejsca w porównaniu do modelu stojącego. Przy okazji łatwiej będzie zadbać o czystość łazienki, bo okolice bidetu będą swobodnie dostępne.
Gdy nie ma miejsca na bidet
Właściciele łazienek, w których mały metraż decyduje o wyborze urządzeń i sprzętów nie muszą rezygnować z zalet bidetu. Mogą zainstalować w łazience jego namiastkę – bidettę. To nazwa specjalnej słuchawki natryskowej, której wielkość i elastyczność są dostosowane do bliskiego montażu przy misce WC. Różni się od zwykłego prysznica tym, że słuchawka jest wąska i długa, a strumień wody silny i ukierunkowany. Jedyne czego potrzebujesz, to dopływu z wodą ciepłą i zimną oraz baterii, którą odkręcisz wodę. Rola bidetty w utrzymani higieny jest dokładnie taka sama jak bidetu.
Producenci stosują różne nazwy dla określenia tego rodzaju urządzeń, w zależności od tego, czy sprzedają samą rączkę z uchwytem lub razem w zestawie z baterią. Dlatego możesz się spotkać z takimi określeniami, jak: bidetka, bateria bidetowa ze słuchawką prysznicową, zestaw natryskowy higieniczny. Dodatkowo taką słuchawkę możesz wykorzystać do innych zadań. Bidetta umożliwia utrzymanie porządku w toalecie, można dzięki „słuchawce" spłukać dokładnie umytą toaletę, umywalkę, czy wannę. Jest również dobrym rozwiązaniem, gdy trzeba umyć buty albo spłukać kalosze. Dzięki niej szybko można napełnić miskę z wodą czy po powrocie z pracy odświeżyć stopy. Ze względu na prostotę instalacji, niską cenę i wielość zastosowań, wielu użytkowników preferuje bidettę nawet w łazienkach, które pozwalają na swobodny montaż bidetu.
Toaleta myjąca
Toaleta myjąca jest popularnym urządzeniem zwłaszcza w Japonii i krajach Dalekiego Wschodu, wynalezionym już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Japończycy słyną z produkowania często zaskakujących i w gruncie rzeczy niepotrzebnych akcesoriów, ale toaleta myjąca okazała się wyjątkowo praktycznym i niezastąpionym wynalazkiem. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykła miska WC w połączeniu z deską sedesową. Jednak owa deska kryje w sobie mnóstwo funkcji, które są możliwe dzięki doprowadzeniu do urządzenia wody oraz elektryczności.
Podstawowymi są funkcje mycia oraz suszenia Wystarczy, że wygodnie usiądziesz i z pomocą panelu kontrolnego wybierzesz właściwy program, a urządzenie zrobi całą resztę. Nie musimy nawet sięgać po papier toaletowy. Z tego względu deski myjące są określane jako sprzęt ekologiczny ponieważ wraz z nimi oszczędzamy nie tylko papier, ale i wodę. W zależności modelu i producenta, toaleta myjąca może mieć jeszcze inne właściwości: oświetlenie nocne, regulację temperatury wody i siedziska, mycie damskie czy też możliwości indywidualnego zaprogramowania mycia. Jedyne, co może powstrzymywać do zakupu deski myjącej, jest jej cena – dużo wyższa w porównaniu z bidetem czy bidettą. Pamiętajmy, że deska myjąca będzie pasować tylko do miski WC z tej samej serii, z odpowiednimi przyłączami.