Aby uzyskać efekt ekspozycji więźby, można wybrać jeden z trzech poniższych sposobów; zwiększyć przekrój krokwi, zastosować krawędziaki i skrzynki imitujące belki lub ułożyć na krokwiach styropian, rezygnując z użycia z wełny mineralnej.

Większe belki
Standardowa wysokość krokwi wynosi 18-20 cm. Zamierzając je uwidocznić, należałoby użyć ocieplenia o grubości nie większej niż 15 cm, lecz problem można rozwiązać również w inny sposób. Najprostszy to zwiększenie przekroju belek. Najlepiej zdecydować się na belki z drewna klejonego, których wymiary sprawią, że bez trudu będzie można uwidocznić ich większą cześć. Drewno klejone posiada zalety, które czynią z niego wspaniały materiał do wykorzystania w takim przypadku. Dzięki selekcji surowca i warstwowemu klejeniu uzyskuje się produkt lepszy jakościowo od litego drewna. Charakteryzuje się on bardzo dużą sztywnością i wytrzymałością (prawie dwukrotnie większą niż drewno lite) przy stosunkowo niewielkim ciężarze.
Krawędziaki
Alternatywą dla pierwszej propozycji jest zastosowanie krawędziaków. Ciekawy efekt uzyskamy wówczas, gdy do właściwej konstrukcji podczepimy dodatkowe elementy drewniane. Mogą to być krawędziaki lub skrzynki imitujące belki. Mocuje się je w widocznych miejscach, łącząc z belkami konstrukcyjnymi za pomocą kołków, kleju lub stalowych kątowników. Skrzynka to nic innego jak trzy deski. Długość elementów pionowych zależy od tego, jak bardzo mają być widoczne na skosie po jego wykończeniu. Skrzynkę najlepiej jest zmontować przed zawieszeniem jej pod krokwiami.

Zmiana izolacji
Jest jeszcze jeden sposób na piękne wyeksponowanie belek na poddaszu. Polega on na zmianie rodzaju i sposobu ułożenia izolacji termicznej. Zamiast wełny mineralnej stosujemy styropian lub używa się styroduru, układanego na krokwiach. Taka izolacja jest obciążona pokryciem dachowym, powinna więc cechować się wysoką wytrzymałością na ściskanie.
Wadą wyeksponowania drewnianych krokwi jest pogorszenie termoizolacyjności pomieszczeń na poddaszu. Staje się tak, ponieważ wzdłuż przebiegu uwidocznionych krokwi pojawiają się mostki cieplne. Z kolei, gdy konstrukcja zostaje wyeksponowana dzięki zmianie sposobu izolacji, to w efekcie warstwa ocieplenia jest cieńsza i słabiej chroni wnętrza przed utratą ciepła.