Ciepłe ściany
Ogrzewanie ścienne to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego. Elementy grzejne na stałe wbudowane są w ściany i poprzez emisję ciepła ogrzewają pomieszczenie. Ciepło rozchodzi się łagodnie i nie powoduje unoszenia kurzu, co jest ważną informacją dla osób z alergią. Ogrzewanie ścienne, jest podobne do podłogowego i sufitowego, jakie są zatem różnice między poszczególnymi typami i jaka jest przewaga ogrzewania ściennego?
Po pierwsze większość ciepła jest przekazywana przez promieniowanie (90%), a mniej przez konwekcję (10%). W ogrzewaniu ściennym nie występuje problem oporu cieplnego wykładziny podłogi oraz np. zjawisko rozsychania się posadzki drewnianej. W ogrzewaniu ściennym istnieje możliwość zastosowania wyższej temperatury zasilenia niż w podłogówce, mniejsza jest też grubość przykrycia rur tynkiem niż betonem w ogrzewaniu podłogowym. Daje to mniejszą bezwładność cieplną i łatwiejszą regulację temperatury w pomieszczeniu. Ogrzewanie ścienne można łatwiej wykorzystać w okresie letnim do chłodzenia pomieszczeń, idealne przy wykorzystaniu niskotemperaturowych źródeł ciepła. Może być montowane zarówno na ścianach nośnych jak i działowych, wykonanych z cegły, pustaków czy elementów betonowych. Najlepsze właściwości przenikania i magazynowania ciepła oraz ograniczanie strat ciepła dają tynki gliniane. Można również zastosować układ mieszany - ogrzewanie ścienno – podłogowe. Trzeba przy tym pamiętać, że jak w każdym systemie grzewczym wymagany jest projekt ogrzewania ściennego, który pozwoli nam optymalnie dobrać moc cieplną dla poszczególnych pomieszczeń gwarantując ekonomiczne użytkowanie.
Rodzaje ogrzewania ściennego
Występują trzy źródła ciepła w ogrzewaniu ściennym: powietrze, woda lub energia elektryczna.
Ogrzewanie powietrzne
Ten typ ogrzewania wymaga wykonania kanałów wewnątrz ścian umożliwiających przepływ ogrzanego powietrza. Uwzględnijmy, że taki układ zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczeń. Ściany mogą być wykonane np. z bloczków wapienno- piaskowych z pionowymi otworami, które należy bardzo dobrze zaizolować od zewnątrz lub z płyt gipsowo-kartonowych w układzie podwójnym. Powietrze podgrzewane jest zawsze u dołu ściany, a następnie za sprawą konwekcji przemieszcza się wolnymi przestrzeniami ku górze.
Ogrzewanie wodne
Wodny system grzewczy nie wymaga tak dużej grubości ścian. Instalacja bazuje na dwóch kolektorach połączonych rurkami, tzw. registrami. Mogą one mieć układ poziomy, pionowy lub falisty. Całość zatopiona jest w tynku lub schowana za płytami gipsowo-kartonowymi. To rozwiązanie znacznie prostsze w montażu.
W czasie użytkowania należy korzystać z wody o temperaturze w przedziale 30-45 stopni C.
Ogrzewanie elektryczne
Jest to zasilanie najkorzystniejsze - zarówno pod kątem wygody użytkowania jak również montażu. Największą wadą jest wyższa cena za paliwo. Ogrzewanie realizowane jest za pomocą elektrycznych kabli grzejnych, które mają znacznie mniejszą średnicę niż te wykorzystywane do grzania wodnego. Dużym plusem jest również znacznie prostsza obsługa systemu. Aby zminimalizować ryzyko przepalenia kabla zawsze trzeba pamiętać by odstęp od ściany i mebli zapewniał swobodny przepływ powietrza. Dodatkową wadą ogrzewania elektrycznego jest wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne.
W przypadku sposobu montażu ogrzewania ściennego najczęściej stosuje się rozwiązania techniczne w systemie „mokrym” (z przykryciem rur grzewczych warstwą tynku), w systemie „suchym” (przykrycie płytą gipsowo-kartonową) oraz z zastosowaniem gotowych paneli ściennych.
Ogrzewanie ścienne – wady i zalety
Wśród najczęściej wymienianych przez producentów zalet jest ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Wiąże się to z możliwością obniżeniem temperatury powietrza w pomieszczeniu. Do realizacji tego typu ogrzewania wymagana jest niska temperatura czynnika grzewczego (35-55 stopni C). Przekazywanie ciepła do pomieszczenie zachodzi głównie na zasadzie promieniowania, co jest korzystne i zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, bez względu na jego wysokość. Brak grzejników, równomierne nagrzewanie całego pomieszczenia to zalety wszystkich sposobów ogrzewania wykonanego w technologii płaszczyznowej. Należy pamiętać by uwzględnić straty ciepła na ścianach zewnętrznych, które emitują naszą energię na zewnątrz. Zgodnie z zasadą im wyższa temperatura ściany tym większe straty ciepła konieczne jest zapewnienie grubszej izolacji ścian, co podwyższa koszty inwestycyjne. Najlepsze osiągnięcia zapewniają ściany pozbawione zabudowy meblowej - a nie zawsze mamy tyle przestrzeni by móc sobie na to pozwolić. Instalacja wymaga również dużej uwagi z naszej strony, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na zmianę aranżacji - np. możliwość łatwego uszkodzenia przy wbijaniu kołków w ścianę. Ogrzewanie ścienne przeważnie wybierane jest do pokoju dziennego, sypialni, pokoju dziecięcego, łazienek. Zdecydowanie nie poleca się tego rozwiązania do kuchni, gdzie zabudowa meblowa zajmuje wszystkie ściany oraz pomieszczeń typu biblioteki.