Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Finishparkiet

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Obecnie nowoczesny parkiet możemy uzyskać z elementów wykończonych już fabrycznie. Dzięki temu już w chwili zakupu, wiemy, jak będzie wyglądała podłoga. Można również kupić surowe drewno, które ostatnie etapy obróbki przechodzi w domu. Elementy dwuwarstwowe - popularnie nazywane są finishparkietem od nazwy nadanej im przez pierwszego producenta. Poznajmy dziś bliżej ten produkt.
    Finishparkiet i finishdeski to dwuwarstwowe drewniane elementy, które dwa uciążliwe etapy obróbki drewna – szlifowanie i  lakierowanie - przeszły w fabryce. Dzięki temu czas prac parkietowych można skrócić do kilku dni i przeprowadzić je samodzielnie, rezygnując z zatrudniania wykwalifikowanej ekipy. Jednak główny powód, dla którego finishposadzki mają liczne grono zwolenników, jest jeszcze inny. Dzięki temu, że drewniane elementy są wykończone już w chwili ich kupowania, widać dokładnie, jak będzie wyglądała podłoga. Pomysł aranżacyjny jest łatwiejszy do zrealizowania niż w przypadku surowego drewna, ponieważ jest przewidywalny. Ponadto warstwowa budowa elementów ograniczająca pracę drewna pozwala na znacznie większą dowolność w doborze gatunku czy rodzaju usłojenia.

    Opis produktu


    Dolna warstwa finishparkietu najczęściej wykonana jest z krajowego drewna liściastego, rzadziej z iglastego. Wierzchnia warstwa jest robiona z różnych gatunków krajowych albo egzotycznych. Elementy są dostępne jako pojedyncze klepki parkietowe o długości 42 i 49 cm, szerokości 7 cm i grubości 1,1 lub 1,4 cm oraz większe deski parkietowe – o długości 120-160 (czasem 200 cm), szerokości 14 cm i grubości 1,1, 1,4 oraz 1,6 cm.
    Fabryczne zabezpieczanie lakierem różni się od tradycyjnego wykonywanego przez parkieciarzy po ułożeniu posadzki z litego drewna. Po wyszlifowaniu drewna na specjalnych maszynach gwarantujących super dokładność nanoszony jest lakier podkładowy. Dopiero potem kilka warstw lakieru akrylowego wolnego od formaldehydu, które są utwardzane promieniami UV. Ilość warstw zabezpieczających jest różna – finishparkiet pokrywany jest pięcioma, a finishdeska siedmioma warstwami.
    afp

    Układanie podłogi


    Posadzki z finishparkietu wyglądają niemal identycznie jak te układane z parkietu tradycyjnego, ale wprawne oko może dostrzec wąskie szczeliny między drewnianymi elementami. Dlatego ten rodzaj posadzki nie jest polecany w pomieszczeniach wilgotnych. Decydując się na jej ułożenie w miejscach narażonych na rozlanie wody, posadzkę z finishparkietu należy dodatkowo zabezpieczyć. Wszystkie rodzaje finishparkietu i finishdeski doskonale sprawdzają się na ogrzewanych podłogach. Dzięki krzyżowemu układowi słojów w poszczególnych warstwach ograniczona zostaje praca drewna i szczeliny, które mogą pojawić się w posadzce, będą znacznie mniejsze niż w przypadku litych elementów. Lepiej zdecydować się na wierzchnią warstwę z ciemnych gatunków drewna – tak, aby szczeliny były jak najmniej widoczne.
    Na rynku dostępnych jest coraz więcej parkietów i desek dwuwarstwowych wykończonych fabrycznie lakierem. Nie są one sygnowane nazwą finishparkiet, która jest zastrzeżona przez jednego producenta. Chcąc stosować takie drewno na ogrzewanym podkładzie, trzeba sprawdzić, czy jego producent zaleca to zastosowanie. Jakość warstwowych elementów jest różna – w niektórych przypadkach w wyniku częstych zmian temperatury może dojść do rozdzielenia warstw drewna.
    Warstwa lakieru na finishposadzkach jest odporniejsza na uszkodzenia niż ta nakładana tradycyjną metodą, lecz do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych należy wybierać elementy z wierzchnią warstwą z twardych gatunków drewna. W holu i na schodach najlepiej sprawdzą się wenge, iroko, , bambus, a z naszych rodzimych dąb,  grab i orzech.
    Wierzchnia warstwa finishparkietu szczelnie pokryta lakierem uniemożliwia odparowanie wilgoci zawartej w kleju. Z tego powodu do lakierowanego drewna należy wybierać inne kleje niż te zalecane do surowego drewna. Klej wodny użyty do przyklejania zabezpieczonego drewna doprowadziłby do jego odkształceń. Finishparkiet może być przyklejany jedynie bezwodnymi klejami zalecanymi do parkietów lakierowanych. Podkład musi być równy, twardy i niezawilgocony. Wymagania dotyczące równości i twardości są takie same jak dla litych elementów.
    parpark

    Przechowywanie i czas montażu


    Finishposadzki nie wymagają aklimatyzacji w pomieszczeniu, w którym mają być układane – należy je przechowywać w oryginalnych zamkniętych opakowaniach. W miejscu składowania opakowań, które nie są hermetyczne, muszą  panować odpowiednie warunki. Temperatura może się wahać od 18 do 22°C, a wilgotność względna powietrza od 45 do 60%. Paczki rozpakowujemy przed samym układaniem . Podczas prac w pomieszczeniu muszą być takie same warunki, jakie panowały w czasie przechowywania elementów.
    Położenie finishparkietu lub finishdesek zajmuje zaledwie kilka dni. Jednak układając finishparkiet czy finishdeskę tam, gdzie występuje ryzyko rozlania płynów, trzeba doliczyć kilka dni na położenie dodatkowej warstwy lakieru zabezpieczającej szczeliny przed wnikaniem wody.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Finishparkiet

    Komentarze
    No pomysł jest ciekawy. Wydaje się, że to rozwiązanie nie ma wad. Czas, oszczędność, wybó wzorów też całkiem spory. Na pewno poczytam więcej w tym temacie. Dzięki za zajawkę!
    2018-12-13 11:50:02
    Adam Nawrot

    Bardzo ciekawe rozwiązanie.
    2018-12-13 20:18:01
    Tomasz


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush