Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Problemy z podłogą z paneli

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Panele podłogowe to chętnie wybierane, praktyczne rozwiązanie. Te dobrej jakości są trwałe i długo elegancko się prezentują. Jednak zdarza się, że w pomieszczeniu gdzie jest podłoga ułożona z paneli, stajemy w obliczu problemu, którym jest zniekształcenie tego typu podłogi. Powierzchnia przestaje być równa, pojawiają się górki i spady. Co może być przyczyną, jak uniknąć potencjalnych kłopotów?
    Każdy, kto planuje w swoim mieszkaniu ułożenie paneli na podłodze, powinien poznać kilka wskazówek, które do minimum ograniczą problemy wynikające
    z użytkowania.

    Wilgoć


    Najczęściej wrogiem podłogi z paneli jest wilgoć. Może występować z powodu niedosuszonej wylewki, jeśli za szybko ułożymy panele, efektem mogą być nierówności i wybrzuszenia. Kolejnym powodem jest brak odpowiedniej izolacji i ułożenie podłogi bezpośrednio na warstwie betonu. Suche i czyste podłoże zabezpieczamy folią paraizolacyjną grubości minimum 0,2 mm (w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć 1,2 mm), układaną z 20 centymetrowym zakładem. Brzegi folii kleimy taśmą, a przy ścianach wywijamy krawędź na wysokość minimum 3 cm. Na takie zabezpieczenie można układać podkład.

    Materiał podkładowy


    Wybierając materiał podkładowy zwróćmy uwagę na grubość i porowatość ( im grubszy i bardziej porowaty tym lepiej). Podkład nie powinien być uszkodzony.
    Podkład z pianki - najbardziej popularny, lecz często niezbyt skuteczny. Pianka jest cienka, słabo izoluje dźwięki i z czasem może się niszczyć.
    Płyta korkowa - naturalny, ekologiczny surowiec dobrze tłumi dźwięk i izoluje termicznie. Podkład korkowy ma zwykle 2 mm grubości, z tego względu dobrze sprawdza się na w miarę równym podłożu.
    Płyta ekologiczna - z rozdrobnionego, prasowanego drewna. Zapewnia dobrą izolację a dzięki grubości 5-7 mm wyrównuje niewielkie nierówności podłoża.
    Podkład z polistyrenu (XPS) – bardzo dobrze izoluje termicznie i akustycznie.

    Inne przyczyny zniekształcenia paneli


    Jeśli problem występuje we wnętrzu o podwyższonej wilgotności i temperaturze, powodem jest nieodpowiedni rodzaj paneli. Pamiętajmy, że nie wszystkie panele dostępne na rynku nadają się do takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia.
    Zniekształcenia mogą być wynikiem niewłaściwego ułożenia podłogi. Zmiany temperatury i wilgotności powietrza w mieszkaniu sprawiają, że objętość paneli delikatnie się zmienia, więc nie mogą być one ułożone zbyt ciasno.
    ukladanie paneli

    Szczelina dylatacyjna


    To margines bezpieczeństwa umożliwiający swobodną pracę paneli. Musimy umieścić je w pewnej odległości od ścian, wszelkiego rodzaju podpór czy instalacji stałych. Szczeliny różnią się swoją wielkością. Przy ścianach jest to ok. 1-2 cm. Mało estetyczne rowki maskujemy za pomocą listew. Specjalne profile stosuje się, w miejscach gdzie panele łączą się z inną posadzką lub progiem. Dylatacja wokół słupów i rur ma podobną szerokość co przy ścianach, lecz zakrywa się ją przez wypełnienie szczeliny masą poliuretanową.

    Właściwa pielęgnacja


    Podłoga z paneli nie lubi dużej ilości wody. Nawet modele o podwyższonej odporności na wilgoć. Zanim więc umyjemy posadzkę, musimy dobrze wykręcić mopa lub ścierkę. Kurzu i brudu pozbędziemy się za pomocą zwykłej szczotki lub odkurzacza, więc zmywanie na mokro nie musi być bardzo częste. Starajmy się dodatkowo zabezpieczyć miejsca wokół stojaków z kwiatami czy urządzeń sanitarnych (miejsca narażone na kontakt z wodą). W okresie zimowym, kiedy włączamy grzejniki stosujmy nawilżacze powietrza.  Pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, dzięki temu nie powstaną szczeliny miedzy panelami.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Problemy z podłogą z paneli

    Komentarze
    My mamy panele w salonie już od blisko 30 lat. Remont robiliśmy raz, poza tym wystarczyło odświeżenie. To naprawdę super rozwiązanie,, choć już mam ochotę na zmianę, bo używane teraz panele wyglądają zupełnie inaczej i co innego jest w modzie. Także przy okazji kolejnego remontu, też zdecydujemy się na panele, ale takie bardziej na czasie :)
    2018-09-28 16:03:02
    Noemi

    Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
    2020-02-27 13:34:01
    Pati


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush