Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Problemy z podłogą z paneli

  Kategoria: Remont
  Przypnij
  Panele podłogowe to chętnie wybierane, praktyczne rozwiązanie. Te dobrej jakości są trwałe i długo elegancko się prezentują. Jednak zdarza się, że w pomieszczeniu gdzie jest podłoga ułożona z paneli, stajemy w obliczu problemu, którym jest zniekształcenie tego typu podłogi. Powierzchnia przestaje być równa, pojawiają się górki i spady. Co może być przyczyną, jak uniknąć potencjalnych kłopotów?
  Każdy, kto planuje w swoim mieszkaniu ułożenie paneli na podłodze, powinien poznać kilka wskazówek, które do minimum ograniczą problemy wynikające
  z użytkowania.

  Wilgoć


  Najczęściej wrogiem podłogi z paneli jest wilgoć. Może występować z powodu niedosuszonej wylewki, jeśli za szybko ułożymy panele, efektem mogą być nierówności i wybrzuszenia. Kolejnym powodem jest brak odpowiedniej izolacji i ułożenie podłogi bezpośrednio na warstwie betonu. Suche i czyste podłoże zabezpieczamy folią paraizolacyjną grubości minimum 0,2 mm (w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć 1,2 mm), układaną z 20 centymetrowym zakładem. Brzegi folii kleimy taśmą, a przy ścianach wywijamy krawędź na wysokość minimum 3 cm. Na takie zabezpieczenie można układać podkład.

  Materiał podkładowy


  Wybierając materiał podkładowy zwróćmy uwagę na grubość i porowatość ( im grubszy i bardziej porowaty tym lepiej). Podkład nie powinien być uszkodzony.
  Podkład z pianki - najbardziej popularny, lecz często niezbyt skuteczny. Pianka jest cienka, słabo izoluje dźwięki i z czasem może się niszczyć.
  Płyta korkowa - naturalny, ekologiczny surowiec dobrze tłumi dźwięk i izoluje termicznie. Podkład korkowy ma zwykle 2 mm grubości, z tego względu dobrze sprawdza się na w miarę równym podłożu.
  Płyta ekologiczna - z rozdrobnionego, prasowanego drewna. Zapewnia dobrą izolację a dzięki grubości 5-7 mm wyrównuje niewielkie nierówności podłoża.
  Podkład z polistyrenu (XPS) – bardzo dobrze izoluje termicznie i akustycznie.

  Inne przyczyny zniekształcenia paneli


  Jeśli problem występuje we wnętrzu o podwyższonej wilgotności i temperaturze, powodem jest nieodpowiedni rodzaj paneli. Pamiętajmy, że nie wszystkie panele dostępne na rynku nadają się do takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia.
  Zniekształcenia mogą być wynikiem niewłaściwego ułożenia podłogi. Zmiany temperatury i wilgotności powietrza w mieszkaniu sprawiają, że objętość paneli delikatnie się zmienia, więc nie mogą być one ułożone zbyt ciasno.
  ukladanie paneli

  Szczelina dylatacyjna


  To margines bezpieczeństwa umożliwiający swobodną pracę paneli. Musimy umieścić je w pewnej odległości od ścian, wszelkiego rodzaju podpór czy instalacji stałych. Szczeliny różnią się swoją wielkością. Przy ścianach jest to ok. 1-2 cm. Mało estetyczne rowki maskujemy za pomocą listew. Specjalne profile stosuje się, w miejscach gdzie panele łączą się z inną posadzką lub progiem. Dylatacja wokół słupów i rur ma podobną szerokość co przy ścianach, lecz zakrywa się ją przez wypełnienie szczeliny masą poliuretanową.

  Właściwa pielęgnacja


  Podłoga z paneli nie lubi dużej ilości wody. Nawet modele o podwyższonej odporności na wilgoć. Zanim więc umyjemy posadzkę, musimy dobrze wykręcić mopa lub ścierkę. Kurzu i brudu pozbędziemy się za pomocą zwykłej szczotki lub odkurzacza, więc zmywanie na mokro nie musi być bardzo częste. Starajmy się dodatkowo zabezpieczyć miejsca wokół stojaków z kwiatami czy urządzeń sanitarnych (miejsca narażone na kontakt z wodą). W okresie zimowym, kiedy włączamy grzejniki stosujmy nawilżacze powietrza.  Pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, dzięki temu nie powstaną szczeliny miedzy panelami.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Problemy z podłogą z paneli

  Komentarze
  My mamy panele w salonie już od blisko 30 lat. Remont robiliśmy raz, poza tym wystarczyło odświeżenie. To naprawdę super rozwiązanie,, choć już mam ochotę na zmianę, bo używane teraz panele wyglądają zupełnie inaczej i co innego jest w modzie. Także przy okazji kolejnego remontu, też zdecydujemy się na panele, ale takie bardziej na czasie :)
  2018-09-28 16:03:02
  Noemi

  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  2020-02-27 13:34:01
  Pati


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas