Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Wymiana okien - bilans zysków i strat ciepła

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Okna są najsłabszym pod względem izolacyjności termicznej elementem otworów zewnętrznych domu. Trudno się temu dziwić, skoro mają zapewniać dostęp naturalnego światła do wnętrza, nie można ich zasłonić grubą warstwą ocieplającego styropianu czy wełny. Przez okna ucieka ciepło, ale biorą też udział w pozyskiwaniu energii słonecznej. Jaki jest bilans strat i zysków ciepła ?

    Ciepło ze słońca – zyski


    W dobrze izolowanym domu, wyposażonym w wentylację mechaniczną, udział zysku ciepła przez okna może w sezonie grzewczym stanowić do 50% zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania. Padające na szyby promienie słoneczne bez trudu przenikają do wnętrza, a tam zamieniają się w ciepło. Jest to tak zwany efekt szklarniowy. Ciekawe, że zyski ciepła z promieniowania słonecznego uzyskujemy także przez okna umiejscowione na północnej stronie budynku. Jest to ok. 40% tego, co dociera do pomieszczeń przez te same okna od strony południowej, ale to i tak sporo, zważywszy na fakt, że zimą północna ściana domu nie jest przez słońce wcale oświetlana.
    Straty ciepła
    Okna mają duży wpływ na charakterystykę termiczną domu. Analizy cieplne przeprowadzane przez doświadczonych fachowców wskazują, iż udział okien w stratach ciepła wynosi około 15-25% . W starym budownictwie standardem był montaż okien nie uwzględniający oszczędności energii. Okna słabej jakości, nieszczelne,  osadzano często bez izolacji  wokół ościeżnic lub była ona niewystarczająca.

    Wymiana stolarki okiennej


    Jeśli chcemy zmniejszyć nakłady ponoszone na ogrzewanie domu na pierwszy plan idzie wymiana okien. Dopiero potem możemy zastanawiać się nad dociepleniem ścian, dachu, czy modernizacją systemu grzewczego. Straty ciepła są zdecydowanie wyższe przez okna, niż przez ściany. Przekonują nas o tym badania wykonane kamerą termowizyjną. Nawet jeśli nasze okna nie są bardzo stare i prezentują się dość estetycznie, warto brać pod uwagę ich wymianę na nowe o korzystniejszych parametrach.
    okna
    Oznaczenie izolacyjności cieplnej okien wcale nie jest takie proste. Problem w tym, że składa się ono z kilku elementów o wyraźnie odmiennej ciepłochłonności. Najcieplejsze jest zazwyczaj oszklenie, profile miewają gorsze parametry do tego dochodzą jeszcze okucia. Podawanie współczynnika przenikania ciepła dla samych szyb – symbol (Ug) zamiast dla całego okna – symbol (Uw) to znana sztuczka nieuczciwych sprzedawców. Okna o współczynniku Uw nieco lepszym od standardowego 1,30 są niezbyt drogie. Okna najlepsze o ciepłochłonności wyraźnie poniżej 1,00 mogą być dwukrotnie droższe. Im nowocześniejszą stolarkę kupimy, tym dalszy będzie termin jej kolejnej wymiany. Nakład finansowy ma przeważnie dość długi czas zwrotu przedsięwzięcia, ale komfort cieplny odczujemy od początku. Wymiana okien na szczelniejsze, o niskim współczynniku przenikania pozwala na redukcję zużycia energii na ogrzewanie nawet do 25%. To korzyść dla właścicieli i dla naszego środowiska.

    Prawidłowy montaż stolarki okiennej


    Kupno dobrej jakości okien to połowa sukcesu. Nie mniej ważny jest prawidłowy montaż, który zlecamy fachowcom. Pomiar otworów okiennych wykonuje ekipa monterska, jeśli zrobi to klient, może dojść do kosztownych błędów. Jeśli źle zamocujemy okna, to na całym obwodzie otworu okiennego wystąpi tzw. mostek termiczny. To fragment przegrody zewnętrznej budynku charakteryzujący się gorszą izolacyjnością termiczną niż sąsiadujące z nim elementy budowlane. Mostka termicznego całkowicie nie wyeliminujemy, można go jednak znacznie ograniczyć. Jeśli nas stać warto zastosować ciepły montaż z wysunięciem ościeżnic w płaszczyznę ocieplenia. Jeśli jest to metoda zbyt droga pozostańmy przy montażu trójwarstwowym.

    Szczelny montaż trójwarstwowy


    Montaż ten polega na wypełnianiu przestrzeni pomiędzy murem a oknem trzema warstwami specjalnie dobranych materiałów o określonych właściwościach. Taki montaż pozwala zabezpieczyć okno przed wilgocią i tym samym znacznie ogranicza powstanie mostów termicznych oraz ryzyko zagrzybienia ościeżnicy. Kolejne warstwy to
    - zewnętrzna -  taśma paroprzepuszczalna. Jest tak skonstruowana, że chroni przed opadami, wiatrem i promieniowaniem Uv. Jednocześnie pozwala odprowadzić na zewnątrz wilgoć która może gromadzić się w pobliżu styku ramy ze ścianą
    - środkowa - ocieplenie ościeżnicy po obwodzie. Wykonane przeważnie pianką poliuretanową. Charakteryzuje się wysoką izolacyjnością termiczną. Warstwa ta powinna być sucha, woda zmniejsza izolacyjność
    - wewnętrzna – taśma paroizolacyjna, oddzielająca klimat wnętrza od klimatu zewnętrznego
    Do montażu stolarki okiennej należy zatrudnić wykwalifikowanych fachowców, gdyż wystarczy pomylić warstwy, lub ułożyć je złą stroną, by spowodować odwrócenie procesu dyfuzji pary wodnej.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Wymiana okien - bilans zysków i strat ciepła

    Komentarze
    okna tylko drewniane, klasyka
    2018-09-28 16:03:02
    karol77


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush