Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Podłoga z żywicy

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Tradycyjny parkiet, podłoga z paneli, kamienia czy ceramiki to niejedyne rozwiązanie. Dziś możemy w naszym domu zastosować posadzkę z żywicy. Do tej pory ten rodzaj powierzchni kojarzył się z budynkami użyteczności publicznej, a jeśli już z domem to raczej z pomieszczeniami technicznymi czy gospodarczymi (garaż, piwnica, kotłownia, pralnia). Teraz podłoga z żywicy wkroczyła na salony.
    Walory estetyczne i użytkowe żywicy docenili projektanci wnętrz. Dzięki temu coraz odważniej stosuje się ją w kuchni, łazience, salonie, a nawet w sypialni.

    Rodzaje posadzek z żywicy


    Posadzki z żywicy epoksydowej mimo tego, że są twarde, czasami rysują się. Dodając do mieszanki piasku kwarcowego (kolorowego lub naturalnego) uzyskujemy podłoże antypoślizgowe. Żywicę epoksydową można kłaść na każdy rodzaj powierzchni. Trzeba uwzględnić fakt, że ten materiał nie jest odporny na promienie UV, dlatego po jakimś czasie żółknie. By temu zapobiec, podłogę pokrywa się lakierem zabezpieczającym.
    Posadzki z żywicy poliuretanowej są bardziej elastyczne, dzięki temu mniej się rysują. Jest to materiał odporny na promienie UV. Dodatkowo ma właściwości wygłuszające, tłumi nawet dźwięki obcasów. Za tymi parametrami jakości idzie też cena – posadzka poliuretanowa jest droższa od epoksydowej.
    Posadzki z żywicy metakrylowej najbardziej odporna na uszkodzenia, intensywną eksploatację i promieniowanie UV. Kolejne jej warstwy można układać już
    po 1-2 godzinach, dzięki czemu podłoga powstaje już w dwie doby. Jednak podczas wylewki wydzielają się toksyczne związki lotne, dlatego lepiej nie stosować metakrylu w sypialniach i pokojach dziecinnych. Jest to również materiał drogi, ale pozwala zaoszczędzić na robociźnie.
    posadzka żywica

    Układanie warstwowe


    Rynek posadzek z żywicy jest stosunkowo młody, dlatego wykonawców najlepiej szukać wśród polecanych fachowców. Zapoznajmy się z potrfoilo firmy
    i precyzyjnie ustalmy warunki gwarancji. Posadzki z żywicy nakładamy na odpowiednio przygotowane podłoże. Najczęściej to wylewka betonowa, która musi spełniać kilka warunków – beton nie może być świeży (odczekanie 4-5 tygodni), jego wilgotność nie powinna przekraczać 3 %. Podłogę trzeba oczyścić, wyrównać, odpylić i zaimpregnować.  W przypadku betonu starego konieczne jest jego umycie, odtłuszczenie, szlifowanie nierówności, wypełnienie ubytków, odkurzenie i całkowite osuszenie. Zapewni to odpowiednią przyczepność żywicy i ograniczy jej zużycie. Wymagane są 2-3 warstwy gruntujące i 2-3 warstwy nawierzchniowe grubości ok. 0.5 mm. Bardzo ważna jest staranność przy ich nakładaniu, ponieważ gładka powierzchnia podkreśli wszystkie niedoskonałości. Układanie posadzki trwa kilka dni i nie można tego procesu przyspieszyć. Między układaniem kolejnych warstw powinno minąć minimalnie 16 maksymalnie 24 godziny, wtedy powłoka się utwardza, nie przekraczajmy wyznaczonego czasu, bo niesie to ryzyko odspojenia powłoki.
    posadzka efekt

    Posadzki z żywicy – efekt


    Podłogi z żywicy są dobrym wyborem dla każdego, kto szuka wysokiego połysku i ponadczasowych rozwiązań. Świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach z powodu braku łączeń – to,  i połysk sprawiają, że każde pomieszczenie wydaje się bardziej przestrzenne. Żywice dają wiele możliwość aranżacyjnych, dostępne są we wszystkich kolorach oraz umożliwiają tworzenie wielobarwnych, oryginalnych kompozycji. 
    Jako jedno z niewielu rozwiązań żywica pozwala na umieszczenie pod nią różnych przedmiotów, grafik itp., co stwarza bardzo ciekawy efekt 3D.
    Można ją również użyć do pokrycia starej interesującej podłogi (warstwy bezbarwne) tym samym uzyskamy zabezpieczoną zupełnie gładka powierzchnię.
    Materiał dostępny jest w trzech rodzajach wykończenia: mat, półmat, połysk. Wykończenie błyszczące jest najbardziej narażone na zarysowani i wymaga częstej pielęgnacji. Żywice są niepalne i nietopliwe, odporne na wilgoć i detergenty używane w domu. Po zastygnięciu nie wydzielają toksycznych związków. Gładka podłoga jest łatwa do utrzymania w czystości, ma naturalne własności antyelektrostatyczne, dlatego nie przyciąga kurzu i brudu. Jeśli w przyszłości zechcemy położyć panele drewniane czy wykładzinę, posadzki tego typu nie trzeba zrywać. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, żywica dodatkowo dobrze izoluje od chłodu.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Podłoga z żywicy

    Komentarze
    Ciekawostka :) a ten efekt ze zdjęcia łazienki oszałamiający.
    2018-09-28 16:03:02
    Zuza33


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush