Sklejka
Sklejka to arkusze cienkich fornirów spojonych pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Występuje w wielu odmianach – może być iglasta (świerkowa, sosnowa), liściasta (brzozowa, bukowa), iglasto-liściasta lub z drewna egzotycznego. W kolejnych warstwach fornirów, włókna drewna przebiegają prostopadle. To gwarantuje, że sklejka nie wypaczy się pod wpływem wilgoci, jest stabilna i odporna na uszkodzenia. Sklejki liściaste mają lepsze parametry od iglastych, za to drugie mają ciekawsze usłojenia.
Fornir
Fornir ozdobny pozyskiwany jest przez skrawanie z drzew tak zwanych okleinówek i łączenie ich. Może być naklejony na płytę drewnopochodną, również na sklejkę. Może być naturalny, w którym okleinówki łączy się z zachowaniem kolejności ich zdejmowania, zachowując ciągłość w rysunku słojów. Może być modyfikowany, gdzie kilkaset warstw naturalnego forniru skleja się i tnie na wąskie plastry prostopadle do sklejeń. Tym sposobem powstaje prosty równoległy rysunek słojów. Fornir naturalny jest niepowtarzalny, modyfikowany przypomina zaplanowane dzieło. Po wyszlifowaniu forniry są lakierowane i występują w wersji – mat, półmat, połysk.
Zastosowanie w różnych pomieszczeniach
Wybór sklejki i płyt fornirowych zależy od pomieszczenie i warunków w nim panujących. Suchotrwałą sklejką można wykańczać powierzchnie, którym nie grozi podwyższona wilgotność i zalanie wodą. Sprawdzi się w pokojach i holach. Wodoodporna sklejka i płyty fornirowane MDF oraz bakelitowe możemy stosować w łazience i kuchni. Poza standardowymi wymiarami płyt, poszczególni producenci oferują na zamówienie różne rozmiary okładzin, najbardziej spełniające nasze oczekiwania.
Montaż
Sklejkę, MDF i płyty wiórowe można mocować do podłoża za pomocą kleju do parkietu. Innym sposobem jest montaż na tak zwanym ruszcie. Listwy rusztu mocuje się do podłoża w równych odstępach (szerokości płyt). W płytach i listwach wiercimy otwory na kołki. Te posmarowane klejem do drewna wbijamy w otwory płyty. Potem płyty mocujemy do rusztu, umieszczając posmarowane klejem kołki w otworach listew. Na koniec dobijamy płyty gumowym młotkiem. Sklejka fabrycznie zabezpieczona nie wymaga dodatkowej warstwy ochronnej. Surowej możemy nadać dowolny kolor i zaimpregnować preparatami do drewna.
Płaty forniru można mocować klejem kontaktowym. W ten sposób można go przykleić do tynku, betonu, drewna, tworzywa sztucznego. Oczywiście powierzchnia oklejana musi być czysta i idealnie gładka. W tym celu można ją wyrównać papierem ściernym o różnych gradacjach. Okładziny fornirowe występują w kilkuset rodzajach naturalnych i modyfikowanych. Wiele jest podbarwianych fabrycznie. Mają interesujące wzory przypominające pasy lub pawie oczka.