Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Sklejki i forniry - drewno na ściany?

  Kategoria: Remont
  Przypnij
  Sklejka i fornir w wystroju mieszkania nie jest wyborem oczywistym. Warto jednak zaryzykować i wprowadzić te elementy do aranżacji. Drewno sprawi, że wnętrze nabierze przytulności i wyda się bliższe natury. Zarówno sklejka, jak i fornir pozwalają wykończyć duże płaszczyzny bez ryzyka pojawiających się szczelin, których trudno uniknąć przy zastosowaniu drewna litego. Oto kilka inspiracji.

  Sklejka


  Sklejka to arkusze cienkich fornirów spojonych pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Występuje w wielu odmianach – może być iglasta (świerkowa, sosnowa), liściasta (brzozowa, bukowa), iglasto-liściasta lub z drewna egzotycznego. W kolejnych warstwach fornirów, włókna drewna przebiegają prostopadle. To gwarantuje, że sklejka nie wypaczy się pod wpływem wilgoci, jest stabilna i odporna na uszkodzenia. Sklejki liściaste mają lepsze parametry od iglastych, za to drugie mają ciekawsze usłojenia.
  sklejka

  Fornir


  Fornir ozdobny pozyskiwany jest przez skrawanie z drzew tak zwanych okleinówek i łączenie ich. Może być naklejony na płytę drewnopochodną, również na sklejkę.  Może być naturalny, w którym okleinówki łączy się z zachowaniem kolejności ich zdejmowania, zachowując ciągłość w rysunku słojów. Może być modyfikowany, gdzie kilkaset warstw naturalnego forniru skleja się i tnie na wąskie plastry prostopadle do sklejeń. Tym sposobem powstaje prosty równoległy rysunek słojów. Fornir naturalny jest niepowtarzalny, modyfikowany przypomina zaplanowane dzieło. Po wyszlifowaniu forniry są lakierowane i występują w wersji – mat, półmat, połysk.
  sklejka2

  Zastosowanie w różnych pomieszczeniach


  Wybór sklejki i płyt fornirowych zależy od pomieszczenie i warunków w nim panujących. Suchotrwałą sklejką można wykańczać powierzchnie, którym nie grozi podwyższona wilgotność i zalanie wodą. Sprawdzi się w pokojach i holach. Wodoodporna sklejka i płyty fornirowane MDF oraz bakelitowe możemy stosować w łazience i kuchni. Poza standardowymi wymiarami płyt, poszczególni producenci oferują na zamówienie różne rozmiary okładzin, najbardziej spełniające nasze oczekiwania.
  sklejka2

  Montaż


  Sklejkę, MDF i płyty wiórowe można mocować do podłoża za pomocą kleju do parkietu. Innym sposobem jest montaż na tak zwanym ruszcie. Listwy rusztu mocuje się do podłoża w równych odstępach (szerokości płyt). W płytach i listwach wiercimy otwory na kołki. Te posmarowane klejem do drewna wbijamy w otwory płyty. Potem płyty mocujemy do rusztu, umieszczając posmarowane klejem kołki w otworach listew. Na koniec dobijamy płyty gumowym młotkiem. Sklejka fabrycznie zabezpieczona nie wymaga dodatkowej warstwy ochronnej. Surowej możemy nadać dowolny kolor i zaimpregnować preparatami do drewna.
  Płaty forniru można mocować klejem kontaktowym. W ten sposób można go przykleić do tynku, betonu, drewna, tworzywa sztucznego. Oczywiście powierzchnia oklejana musi być czysta i idealnie gładka. W tym celu można ją wyrównać papierem ściernym o różnych gradacjach. Okładziny fornirowe występują w kilkuset rodzajach naturalnych i modyfikowanych. Wiele jest podbarwianych fabrycznie. Mają interesujące wzory przypominające pasy lub pawie oczka.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Sklejki i forniry - drewno na ściany?

  Komentarze
  Wszystko inne niż lite drewno moim zdaniem wygląda tanio
  2018-09-28 16:03:02
  Adam49

  Super artykuł tylko niech mi ktoś podpowie gdzie takie coś na ściany kupić? Bo nie mogę znaleźć a od dłuższego czasu chce wlasnie takie wykończenie salonu zrobić. Drewniana gładka sklejka na ścianie - ma być minimalistycznie i nowocześnie
  2019-09-16 23:55:02
  Dora


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati

  Domy z bala
  Witam gdzie mogę dostać projekt tego domku z bali
  Zobacz Wpis
  2020-01-17 10:38:02
  miko