Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Gwiazda betlejemska i Amarylis, świąteczne kwiaty

  Przypnij
  Gwiazda betlejemska to roślina, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia. Poinsecja, odniosła niesłychany sukces w naszym kraju i z roku na rok jej popularność rośnie. W nowych trendach pojawia się dostojny Amarylis. Warto poświęcić chwilę czasu i zastanowić się, jak odpowiednio pielęgnować te rośliny, by jak najdłużej i jak najpiękniej cieszyły nas swoim urokiem.

  Gwiazda betlejemska


  Poinsecja, Wilczomlecz nadobny – choć kojarzy się nam z okresem zimowym to roślina ciepłolubna. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje temperatur z zakresu 18-21 stopni Celcjusza. Należy unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to utratę liści przez roślinę. Nawet krótkotrwałe spadki temperatury są niekorzystne. W okresie przedświątecznym spotyka się ludzi handlujących tymi okazami na straganach lub w przyulicznych kioskach. Tych miejsc powinniśmy unikać, gdyż egzemplarze tam przechowywane są narażone na przechłodzenie. Nawet kupując roślinę w dobrych kwiaciarniach trzeba uważać, by nie narazić jej na zimno w czasie transportu. Przy wyborze kierujemy się stanem ogólnym rośliny, gęstością ulistnienia oraz tym, by gwiazda była dobrze rozgałęziona i tworzyła zwartą całość.
  aponse

  Optymalne warunki


  Najlepszym miejscem dla tej rośliny to bardzo jasny, dobrze nasłoneczniony zakątek o nie za małej wilgotności powietrza. Bardzo ważne jest prawidłowe podlewanie. Wilczomlecz, lubi mieć stale wilgotne podłoże. Należy o to dość regularnie dbać, gdyż przesuszenie powoduje więdnięcie liści, a powrót rośliny do poprzedniej kondycji jest prawie niemożliwy. Jednocześnie, by nie dopuścić do gnicia korzeni, gwiazdę najlepiej podlewać od dołu, dostarczając wodę na podstawkę, czekając, aż roślina się napije i zlewając nadmiar wody. Dziś w czasach, kiedy poinsecja jest rośliną niedrogą, uprawiana jest raczej jako roślina jednoroczna. Wieloletnie okazy nie są już tak atrakcyjne jak młode. Poza tym w czasie pobytu w naszym domu nie stosujemy nawozów, gdyż substancje odżywcze zawarte w ziemi, wystarczą spokojnie na kilka tygodni.

  Amarylis


  Hippeastrum, popularnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa uprawiana najczęściej w doniczkach.
  amarzl

  Warunki uprawy


  Hippeastrum jest rośliną światłolubną, ale nie powinien stać na bezpośrednim słońcu. Potrzebuje doniczki o wymiarach mniej więcej 15-20 centymetrów. Po wsadzeniu cebulki do doniczki 1/3 powinna zostać na powierzchni ziemi. Cebulę podlewamy dość obficie od momentu, kiedy pojawią się pierwsze pąki. Po kwitnieniu doniczkę należy postawić w słonecznym, przewiewnym i dość ciepłym miejscu, a także obciąć łodygę. Zaprzestajemy podlewania całkowicie, co umożliwia przejście cebuli w stan spoczynku. Oczyszczoną cebulkę przechowujemy około 8 tygodni w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Na 5 do 8 tygodni przed kwitnieniem wkładamy ją do świeżej ziemi i czekamy na piękne kwiaty.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Gwiazda betlejemska i Amarylis, świąteczne kwiaty

  Komentarze
  Ale że amarylis to kwiat świąteczny? Nigdy mi się tak nie kojarzył, Gwiazdę zakupię, jak co roku :)
  2018-12-13 20:18:01
  Marcjanna


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas