Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Jesienny balkon - sezonowe aranżacje

  Przypnij
  Jesienny balkon czy taras może zachwycać kolorami, podobnie jak latem. Nastał sezon na chryzantemy, marcinki, wrzosy. Warto udekorować nimi skrzynki balkonowe zwłaszcza tam, gdzie rosnące w nich wcześniej rośliny przekwitły i straciły swoją urodę. Dodatkami mogą być ozdobne dynie i piękne owocostany, wszystkie dary jesieni. Te efektowne kompozycje wytrzymają w dobrym stanie do mrozów.
  Jesienne kwiaty na tarasy to świetny sposób aby jeszcze przed nadejściem zimy nacieszyć się przepięknymi barwami, jakie oferuje nam natura. Dominują kolory żółte, czerwone, pomarańczowe oraz fiolety. Jeżeli nie chcesz aby Twój balkon jesienią był wypełniony pustką i szarością, poznaj najlepsze  rośliny na ten sezon oraz dowiedz się jak je pielęgnować aby swoimi urokiem cieszyły nas jak najdłużej.
  Do najpopularniejszych roślin kwitnących jesienią, nadających się do balkonowych skrzyń i donic, należą astry, złocienie, oraz wrzosy.
  abal2

  Astry


  to rośliny wieloletnie, mogące zimować w gruncie. Najciekawszą grupę stanowią astry jesienne, rozpoczynające kwitnienie już w sierpniu i kończące je we wrześniu. Są jednak i takie, których kwiaty można podziwiać do końca listopada. Astry jesienne możemy podzielić na wielko- i drobnokwiatowe.
  Astry wymagają gleb żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione. Uprawiając je na balkonie, pamiętamyj że ich karpy korzeniowe są wrażliwe na przesuszenie, dlatego też pojemniki z roślinami regularnie nawadniamy.

  Złocienie


  Kolejne popularne jesienne kwiaty na balkon to złocienie, popularnie zwane chryzantemami.Tutaj także można znaleźć zarówno rośliny wielkokwiatowe jak i drobnokwiatowe, o koszyczkach kwiatowych w rozmaitych kolorach. Ważne, aby do uprawy na balkonie wybrać odmiany doniczkowe (oprócz nich są jeszcze odmiany rabatowe i na kwiat cięty), które nie wyrosną zbyt duże. Złocienie na balkonie nie zniosą mroźnej zimy. Zanim nastaną mrozy, doniczki z chryzantemami przenieśmy do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem (np. piwnicy), najlepiej o temp około 5°C. Przez całą zimę podlewane rzadko, małą ilością wody, przetrwają. Wówczas wiosną będą mogły znów powrócić na balkon lub taras.
  abal1

  Wrzosy


  Trwałe, wieloletnie kompozycje zdobiące balkonowe pojemniki można stworzyć wykorzystując wrzosy. Te rośliny z powodzeniem przetrzymają zimę na balkonie, o ile ściany skrzynki odpowiednio zabezpieczymy przed mrozem (np. obkładając styropianem). Najlepiej czują się w przepuszczalnym, stosunkowo wilgotnym, próchniczym i kwaśnym podłożu, o odczynie pH ok. 4,5 – 5. Z tego względu także w uprawie należy dla nich przygotować podłoże na bazie kwaśnego torfu i dobrej ziemi ogrodowej (w stosunku 3:1). Uprawiając wrzosy w doniczkach należy też pamiętać, że ziemia nigdy nie może być sucha, gdyż z powodu płytkiego systemu korzeniowego, rośliny bardzo źle znoszą przesuszanie. Podłoże nie może być również nadmiernie mokre, ponieważ ich korzenie łatwo ulegają gniciu. Wrzosów nie powinno się też nawozić, gdyż z reguły tego nie wymagają. 
  abalkon

  Hebe


  Oprócz wyżej wymienionych tradycyjnych i popularnych roślin kwitnących jesienią, do balkonowej kompozycji możesz wyszukać także okazy mniej znane, takie jak np. hebe, która ostatnio zdobywa coraz więcej sympatii ogrodników amatorów. Hebe to zimozielona, zwarta, krzaczasta roślina, osiągająca wysokość 30 cm. Tworzy gęste grona fioletowych lub białych kwiatów, które pojawiają się wraz z nadejściem jesieni i mogą utrzymać się na roślinie dość długo.   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas