Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Zioła na balkonie

  Przypnij
  Czy myśleliście o tym, by kawałek miejsca na balkonie przeznaczyć na uprawę ziół. Zrywać listki mięty do herbaty, dodawać bazylię do sałatek a gałązki tymianku do sosów. Zioła dekoracyjne a jednocześnie smaczne i zdrowe doskonale zastąpią kwiaty. W ofercie rynkowej jest coraz więcej propozycji. Jeśli nie zużyjecie wszystkiego na bieżąco to suszcie albo zamrażajcie, ale nie dajcie się im zmarnować.
  Zastanawiacie się jak zabrać się za stworzenie małego ogródka ziołowego? Jakie gatunki wybrać? O czym należy pamiętać? Planujecie jakie zioła powinniście posadzić. To zależy przede wszystkim od kilku czynników. Po pierwsze  czego używacie w kuchni? Nie sadźcie tymianku, jeśli z góry wiecie, że nie będziecie go używać. Zajrzyjcie najpierw do swojej kuchni i sprawdźcie jakich przypraw używacie najczęściej... Bazyli? Mieszanki ziół prowansalskich? Zobaczcie jaki jest skład ulubionej mieszanki i wybierzcie te zioła, które są na początku tej listy. Zioła sadzi się po to aby ich używać! Po drugie większość ziół potrzebuje dużo słońca. Jeżeli nie macie na tarasie lub w balkonie miejsca, które przez przynajmniej 5 godzin dziennie będzie nasłonecznione to możecie mieć problem z uprawą ziół z rejonów śródziemnomorskich  (rozmaryn, oregano, tymianek itp.). Miejsca słoneczne a jednocześnie osłonięte od silnego wiatru są najlepsze. Ponadto, wybierzcie sobie 3-5 gatunków na początek i zobaczcie jak wam idzie. Zdecydowanie odradzam rzucanie się na głęboką wodę i kupowanie od razu 10 rodzajów ziół.
  zioła

  Sadzonki czy nasiona?


  To zależy przede wszystkim od poziomu waszej cierpliwości oraz ilości miejsca na parapetach. Wszystkim początkującym radzę kupić sadzonki ziół. W te najlepiej zaopatrzyć się w centrach ogrodniczych, na targach, rynkach itp.  lecz niekoniecznie w marketach. Sadzonki kupujemy w połowie maja, kiedy nie występują  już przymrozki. Wybierając sadzonkę sprawdzamy ją dokładnie z każdej strony w poszukiwaniu zmian chorobowych i szkodników. Szczególnie łatwo możemy przynieść do domu przędziorki - są to malutkie pajączki a ich obecność charakteryzuje się małymi pajęczynkami i białymi kropkami na liściach. Nie obawiajcie się też wyjąć bryły korzeniowej z doniczki. Powinna być ona zwarta i  ładnie ukształtowana. Ziemia powinna być lekko wilgotna, nie przesuszona. Młode sadzonki powinna mieć ładny, zdrowy wygląd i odpowiednie dla gatunku wybarwienie.  Gdy zdecydujecie się wysiewać nasiona, dla większości gatunków czas na to zaczyna się w połowie lutego i trwa do drugiej połowy kwietnia. Kupując nasiona zawsze w oryginalnych opakowaniach zwróćcie uwagę na ich datę ważności, im dłuższa tym lepiej. Na każdej torebce z nasionami powinna być informacja kiedy siać. Wybierając zioła do wysiania zwróćcie uwagę czy są to rośliny jednoroczne czy wieloletnie. Na początek polecam zioła jednoroczne - takie jak np. bazylia, cząber, kolendra, majeranek itp. Przede wszystkim dlatego, że szybciej rosną. Decydując się na  gatunki wieloletnie lepiej kupić już roczne, ukształtowane sadzonki.

  Sadzić zioła razem czy osobno?


  Zastanawiacie się czy każdej roślinie zapewnić osobną doniczkę czy stworzyć z nich ziołową kompozycję. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to głównie od naszych preferencji. Osobiście doradzam trzymać wszystko w osobnych pojemnikach. To z kilku powodów: różne gatunki mają różne wymagania uprawowe, w przypadku choroby/szkodników łatwiej dany okaz odseparować od innych, łatwiej zapanować nad naszą kolekcją w każdej chwili możemy ją poprzestawiać jeśli mamy na to ochotę, zawsze jedną lub kilka roślin możemy swobodnie  postawić na stole do obiadu.
  Gdy mimo to chcecie kilka ziół posadzicie w jednej doniczce upewnijcie się jakie mają wymagania. Np. szczypiorek, pietruszka i bazylia lubią regularne podlewanie i stale lekko wilgotną glebę a oregano, majeranek i tymianek czują się najlepiej w lekko przesuszonym podłożu. Sadząc je razem nie mamy możliwości zapewnienia jednym i drugim dobrych. Świetnym pomysłem  jest zachowanie osobnych doniczek ale włożenie roślin do wspólnej osłonki.
  Tworząc swoje kompozycje ziół na balkon, starajmy się wykorzystywać kontrast kolorów i wielkości listków, kolor kwiatów, a także wysokości poszczególnych odmian.
  zioła2

  Pielęgnacja ziół na balkonie


  Zioła potrzebują odpowiedniego podłoża - do sadzenia ziół wskazane jest podłoże przepuszczalne np. mieszanka torfów i piasku. Czasem dodawane są też drobinki styropianu aby tą przepuszczalność jeszcze zwiększyć. Nie zapominajcie też o obowiązkowym drenażu na dnie pojemnika! Zioła niezbyt dobrze znoszą przelanie. Wszystkie zioła staramy się podlewać delikatnie lecz regularnie - niektóre w cieplejsze dni nawet codziennie. Przypominam o tym, że rośliny na balkonie podlewamy albo wcześnie rano albo wieczorem - nigdy w środku dnia, gdyż wtedy woda bardzo szybko odparuje i nie zdąży napoić rośliny. Do wody od czasu do czasu można dodać nawozu do roślin zielonych i koniecznie naturalny. Doradzam obserwować swoje rośliny, sprawdzać jak czują się w różnych miejscach. Jeśli któraś z roślin będzie się w miejscu zacienionym wyciągać bardzo w kierunku słońca, przestawcie ją tam gdzie będzie go miała więcej. Jeśli w pełnym słońcu zaczyna marnieć - przestawcie ją w miejsce bardziej zacienione. Większe okazy wymagają przycinania by lepiej krzewiły się.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Zioła na balkonie

  Komentarze
  Jejku, kocham Was za ten artykuł! Marzyłam o ziołowym ogródku, a nie wiedziałam, jak się za to zabrać! Ok - sadzonki kupujemy w maju - a co z nasionkami? Czy z nasionek mogę założyć sobie taki zielny kącik teraz, w sumie już połowa lata? I druga kwestia - co w zimie? Czy te ziółka utrzymają się wstawione gdzieś do domu, czy koniec lata, jesieni oznacza koniec domowych ziół? Będę wdzięczna za odpowiedzi!
  2018-09-28 16:03:02
  Ewela

  Ciekawa alternatywa dla tych donickzowych ziol dostepnych w marketach. One stoja u mnie gora tydzien. Wydaje sie, ze jest troche pracy z takim ogrodkiem przy zakaldaniau. Ale moze warto sie pomeczyc, zeby potem miec wlasne ziolka
  2018-09-28 16:03:02
  Felicja


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas