Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Żywopłoty - zielone ściany

    Przypnij
    Mianem żywopłotu określamy gęsto posadzone drzewa lub krzewy, które odpowiednio przycinane tworzą zwarte ogrodzenie. Żywopłoty kształtują specyficzne przegrody wydzielając części ogrodu, podkreślając szlaki komunikacyjne, zaznaczając granice obiektu. Mogą również stanowić izolację domu od wiatru, zanieczyszczeń, hałasu i chronić prywatność. Na żywopłoty nadają się gatunki iglaste jak i liściaste.

    Zalety żywopłotów


    Żywopłot to jeden z istotniejszych elementów kształtujących otoczenie domu. Może stanowić ramy ogrodu lub dzielić zróżnicowane zakątki. Wysoki, rosnący wzdłuż ogrodzenia zatrzymuje spaliny, kurz uliczny oraz pochłania fale dźwiękowe. Osłania też skutecznie od wiatru, dzięki czemu wokół domu jest zaciszniej. To sprawia, że na posesji w porównaniu z otoczeniem panuje temperatura o kilka stopni wyższa w dni chłodne i niższa podczas upałów. Żywopłot ma korzystny wpływ na mikroklimat – dostarcza znaczne ilości tlenu i zwiększa wilgotność powietrza.
    zywoplot

    Żywopłot naturalny


    Żywopłoty naturalne (nieformowane) rosną swobodnie bez szczególnej ingerencji człowieka. Potrzebują więcej miejsca niż żywopłoty formowane, więc sprawdzają się zwłaszcza na dużych posesjach. Rośliny wykorzystane do nasadzeń już po kilku latach osiągają docelową wysokość. Sadzi się je rzadziej, więc potrzeba mniej sadzonek. Gatunki na żywopłot naturalny powinny mieć ciekawy pokrój, często o ozdobnych owocach czy kwiatach. Można stosować jeden gatunek lub tworzyć żywopłoty z wielu odmian roślin. Na ich pielęgnację nie trzeba wiele czasu, wystarczy raz na rok zasilenie kompostem lub odpowiednim nawozem i najlepiej wiosną oczyszczenie z obumarłych i uszkodzonych pędów. Można również delikatnie skorygować kształty koron.
    zywoplot2

    Żywopłot formowany


    Żywopłoty formowane odpowiednio cięte uzyskują pożądany przez nas kształt. Gładkie ściany są efektowne i stanowią niemal architektoniczny element działki. Ujmują kompozycję otoczenia w wyraźne ramy, wprowadzają poczucie ładu, nadając zadbany wygląd całej działce. Żywopłot strzyżony jest gęsty i zajmuje mniej miejsca, ale wymaga regularnej pielęgnacji. Utworzony z gatunków liściastych, których liście opadają na zimę, przycina się minimum dwukrotnie w sezonie (czerwiec, wrzesień). Żywopłoty z iglaków i liściastych zimozielonych przycinamy wczesną wiosną oraz w lipcu. Sprawdzają się nie tylko, jako ogrodzenia. Są doskonałe do dzielenia przestrzeni ogrodu. Niskimi roślinami można wprowadzić umowne podziały różnych stref, stworzyć obwódki podkreślające kształt rabat i trawników. Formowanie roślin umożliwia kontrolę wzrostu, więc pozwala utrzymać zaplanowane wymiary.
    zywoplot3

    Polecane rośliny


    Na żywopłoty nieformowane najczęściej dobiera się zimozielone rośliny niewymagające częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z bardziej popularnych jest ż żywotnik zachodni „Szmaragd” intensywno zielony o zwartym stożkowatym pokroju. Dorasta do 5 m wysokości, więc rewelacyjnie sprawdza się, jako wewnętrzne tło całej posesji. Kolejnym ciekawym gatunkiem jest jałowiec skalny „Blue Arrow” charakteryzujący się kolumnowym, wąskim pokrojem o szaroniebieskim ubarwieniu gałązek. Sosna górska „Gnom” o kulistym pokroju dorastająca do 2m wysokości może być stosowana na niskie żywopłoty i luźne granice ciekawych zakątków w ogrodzie. Podobnie trochę niższa odmiana „Homilio”. W przypadku roślin liściastych do nasadzeń nieformowanych jest bukszpan drobnolistny „Rococo”, zimozielony ostrokrzew „Blue Angel” o skórzastych zielononiebieskich liściach. Kwitnącym krzewem jest migdałowiec karłowaty o różowych kwiatach wczesną wiosną. Róża czteropłatkowa kwitnąca w maju białymi pojedynczymi kwiatami. Róża „Yellow Agnes” osiąga 1,5 m wysokości i ma bursztynowożółte pełne kwiaty o silnym zapachu. Róże na naturalny żywopłot są bardzo dobrym wyborem z uwagi na walory barwne i zapachowe. Niebanalny, naturalny wygląd ma śnieguliczka „Mother of Pearl”. Ma łukowato wygięte pędy osiągające 2 m wysokości i miododajne kwiaty oraz białoróżowe owoce jesienią.
    Na żywopłoty formowane dobiera się gatunki, które dobrze znoszą cięcie i łatwo się zagęszczają. Żywopłoty te tworzy się z jednego gatunku lub odmiany roślin. Przykładowe popularne iglaki na żywopłot to: modrzew japoński, modrzew europejski, cis pospolity, świerk biały, świerk pospolity, choina kanadyjska. Z drzew liściastych nadają się: grab pospolity, klon polny, głóg pośredni, buk pospolity, lipa. Z krzewów wykorzystujemy: większość odmian berberysów, bukszpan wieczniezielony, forsycję, irgę, ostrokrzewy, ligustr pospolity, jaśminowiec i niektóre odmiany tawuł.



     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Żywopłoty - zielone ściany

    Komentarze
    Trzeba mieć warunki do zajebistego żywopłotu :D
    2018-09-28 16:03:02
    Rafał


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush