Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Zielony dach

  Przypnij
  Dom z zielonym dachem zawsze wzbudza zaciekawienie i zachwyt. Wykonanie dachu zielonego należy rozpocząć od określenia, w jaki sposób będzie on użytkowany. Od tego zależy wybór technologii wykonania dachu oraz dobór materiałów i roślin niezbędnych do jego zbudowania. Ogród na dachu kojarzy się z czymś elitarnym. Ale zieleń można mieć także na altanie, wiacie śmietnikowej czy garażu.
  Ogrody powstające na dachach zaczynają na stałe wpisywać się we współczesny miejski krajobraz. Jest to efektowny element urbanistyczny, a dobre wykorzystanie dachu stwarza dodatkową przestrzeń życiową i zwiększa jego trwałość. To ciekawe, niebanalne rozwiązanie po które mogą sięgać również mieszkańcy domów jednorodzinnych.

  Rodzaje zielonych dachów


  Istnieją dwa rodzaje zazielenienia dachu, wynikające z tego, jak będzie on eksploatowany:
  zazielenienie ekstensywne, stosowane tam, gdzie nie jest przewidziana intensywna eksploatacja. Dach z taką zielenią powinien podlegać jedynie okresowej kontroli i konserwacji. W przypadku zazielenienia ekstensywnego na połaci sadzone są rozchodniki, mszaki czy murawa, wysokość układu zieleni przyjmuje 8-14 centymetrów.
  zazielenie intensywne projektowane jest tam, gdzie dach stanowić ma w zasadzie powierzchnię  ogrodową użytkowaną przez ludzi. Przy odpowiednich kryteriach takie zazielenienie pozwala na ukształtowanie i użytkowanie powierzchni dachu tak, jak to robi się z terenem wolnym. Przy należytej grubości warstwy wegetacyjnej mogą być na takim dachu sadzone nawet drzewa. Wykonanie i utrzymanie zazielenienia intensywnego jest możliwe przy spełnieniu odpowiednich wymagań statycznych. Ogrody założone na dachu muszą być systematycznie pielęgnowane. Również trawa, z uwagi na duże wymagania pod względem zaopatrzenia w wodę i składniki odżywcze, stanowi formę zazielenienia intensywnego. Do takich ogrodów na dachu wykorzystuje się zazwyczaj trawy, byliny zagajnikowe, krzewy i drzewa, a wysokość układu zaczyna się od 22 centymetrów.
  adach

  Projektowanie i wykonawstwo


  Przy takim przedsięwzięciu nie obędziemy się bez pomocy i doświadczenia fachowców w tej dziedzinie. Specyfika konstrukcji stawia przed projektantem i wykonawcą zielonego dachu wysokie wymagania. Źle zaprojektowany i wykonany nie dość, że nie spełni swojej funkcji, to może stwożyć dodatkowe zagrożenie. Poza tym cierpi na tym trwałość – wpływ na szybkość starzenia się zielonych dachów ma ciężar i sposób wykonania hydroizolacji wraz z rozwiązaniem detali dylatacji, odwodnień, attyk itp. Trzeba również wiedzieć, że naprawy w przypadku zielonych dachów są bardzo kosztowne i trudne technicznie. Wymagają całkowitego zdjęcia warstw użytkowych i balastowych, usunięcia całej roślinności, oraz elementów tzw. małej architektury.
  Zakładanie ogrodów może mieć miejsce zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych do około 25% spadku. Można założyć ogród zarówno na dachu starym, jak i na nowo zaprojektowanym i wykonanym. Jednak należy zwrócić uwagę na nośność konstrukcji. Musi ona wytrzymać dodatkowe obciążenie. Przykładem będzie ogród na dachu wykonany w technologii odwróconej. Nad warstwą konstrukcyjną powinna się znaleźć warstwa hydroizolacyjna.
  Kolejna warstwa to termoizolacja (nie zawsze wykonywana). Następną w kolejności jest warstwa ochronna. Jako materiał do jej wykonania stosuje się zazwyczaj geowłókninę, papę bitumiczną lub włókna poliestrowe. Następnie kładzie się drenaż, w tej roli można użyć keramzytu, żwiru lub specjalnych mat drenujących. Drenaż odpowiada za odprowadzanie nadwyżek wody opadowej. Istotną funkcję spełnia również warstwa filtrująca, która zabezpiecza drenaż. W tym wypadku również stosuje się geowłókninę. Na samej górze znajduje się warstwa wegetacyjna czyli podłoże dla roślin. Jako warstwę wegetacyjną wykorzystuje się rozmaite mieszanki, na przykład kruszony keramzyt w połączeniu z piaskiem, torfem i nawozem, jak również naturalną glebę. Stosuje się również mieszanki pochodzenia mineralnego (grys, dolomit) w połączeniu z ziemią.
  adach1

  Dobór roślin


  Sadzenie roślin, jak i ich dobór powinien być uzależniony od tego, czy założony dach ma charakter intensywny czy ekstensywny. Do dachów ekstensywnych zaleca się stosowanie mieszanek siewnych, w których składzie znajdują się nasiona ziół i traw. Dobrze sprawdzają się również pędy rozchodników. Ogród na dachu może powstać również przy użyciu drobnych  roślin kwitnących. Pamiętajmy, że jakkolwiek na dachu skośnym można założyć ogród na dachu w zgodzie z hodowlą ekstensywną, to do hodowli intensywnej najlepiej nadają się dachy płaskie. Nie ma tu ograniczeń co do gatunków roślin, ponieważ mogą tu być uprawiane nawet krzewy i niskie drzewka. Inne rośliny proponowane na dachy intensywne to między innymi: berberys, goździk siny, liliowiec ogrodowy, lawenda wąskolistna, pięciornik krzewiasty oraz różne odmiany jałowca. Ogrody na dachu intensywnym to również byliny, mchy i trawy, których nie może zabraknąć w sąsiedztwie większych roślin.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Zielony dach

  Komentarze
  Ostatnio to chyba całkiem modne. Brat kupił mieszkanie od developera w apartamentowcu i gdzieś około 6 piętra jest taka własnie zielona przestrzeń wspólna dla mieszkańców. Niby nie dachu, ale sens taki sam. Natomiast w kontekście własnego domu to chyba zbyt ekscentryczne rozwiązanie.
  2018-09-28 16:03:02
  Adam


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas