Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Ogród w stylu francuskim

    Przypnij
    Jest bardzo dużo stylów ogrodowych. Każdy jest inny i żaden nie jest lepszy od drugiego. Najważniejsze aby przydomowy ogród był odzwierciedleniem naszych upodobań, tylko wtedy przyniesie największą radość. Dziś kolejna krótka opowieść o stylach. Zapraszam do ogrodów w stylu francuskim. Francja XVII wiek, piękne barokowe ogrody stanowiące ważny dodatek do pałaców i dworów to początek ich historii.
    Za Ludwika XVI ogród w Wersalu osiągnął kulminacyjną, doskonałą formę i stał się wzorem. Idea natury w pełni zdominowanej i kontrolowanej przez człowieka nawiązywała do modnego wówczas absolutyzmu oświeconego. Styl szybko rozprzestrzenił się nie tylko na dworach możnowładców francuskich, ale również  stopniowo w całej Europie. W poszczególnych krajach kładziono nacisk na inne elementy ozdobne i styl często wzbogacano nowymi detalami architektonicznymi w duchu narodowym oraz nowymi roślinami w zgodzie z miejscowym klimatem.
    Głównym założeniem tego stylu jest wszechstronne zachowanie proporcji oraz symetrii, którym podlegają nawet najmniejsze elementy dekoracyjne.
    afr

    Kompozycja ogrodu w stylu francuskim


    W ogrodzie francuskim (formalnym) ogromne znaczenie ma umiejscowienie wszystkich alejek, ścieżek oraz elementów małej architektury. Główna aleja przebiega przeważnie przez środkową część aranżacji, rozgałęziając się równomiernie na prawą i na lewą stronę ogrodu. Dopełnienie całej aranżacji stanowią przystrzyżone żywopłoty i krzewy ozdobne, przybierające kształt figur geometrycznych (kul, kwadratów, wielościanów). Do wydzielenia przestrzeni ogrodów używa się roślin piennych, które podkreślają symetrię całej aranżacji. W przestronnych ogrodach francuskich można spotkać klasyczne rzeźby, posągi oraz fontanny. Ich ilość powinna być jednak dopasowana do wielkości ogrodu, ponieważ zbyt gęste rozmieszczenie różnorodnych ozdób wygląda nieestetycznie i przytłacza.

    Elementy użytkowe


    Funkcjonalny ogród urządzony w stylu francuskim powinien mieć  wydzielone miejsce sprzyjające wypoczynkowi. Najczęściej można w nim spotkać metalowe meble, niekiedy bardzo ozdobne i stylizowane. Dodatkowo ławki i krzesła, można umieszczać wzdłuż alejek, przy fontannach oraz w zacisznych zakątkach. Ich zaletą jest trwałość, solidność oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne.
    afr2

    Roślinność


    W ogrodach francuskich można spotkać różnorodne drzewa, krzewy i kwiaty, posadzone bezpośrednio w ziemi lub w ozdobnych donicach. Do najczęściej stosowanych należą drzewa i krzewy podatne na formowanie, takie jak: bukszpan, ostrokrzew, klon, grab, cis, świerk, głóg. Kwiaty w tym przypadku odsuwają się na drugi plan i są umieszczane we wnętrzach rabat lub w donicach. W ogrodach francuskich można spotkać między innymi: lawendę, aksamitki, bławatki, goździki, tulipany oraz krokusy.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush