Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Ścieżki w ogrodzie

    Przypnij
    Ścieżki w ogrodzie ułatwiają poruszanie się po terenie łącząc poszczególne zakątki. Wyznaczają kierunek poruszania się i prowadzą do atrakcyjnych miejsc ogrodu. Pełniąc funkcję użytkową jednocześnie zdobią, podkreślając swoim wyglądem charakter przydomowego otoczenia. Jaki wybrać materiał – żwir, drewno, beton … Poznajcie kilka przykładowych rozwiązań. Budowa ścieżek nie jest trudna.
    Rozmieszczenie ścieżek i ich nawierzchnię przewidujemy na początku projektowania ogrodu. Powinny pasować do stylu domu, wielkości działki, roślinności. Zrobienie przejść nie jest skomplikowane i prace te możemy wykonać samodzielnie. Warto pamiętać, że dróżki, które sąsiadują z trawnikiem układamy na równi z murawą, bo to w przyszłości ułatwia koszenie trawy. Ścieżki przylegające do rabat kwiatowych lepiej układać trochę wyżej, zapobiegnie to wypłukiwaniu ziemi z klombów na nawierzchnię podczas podlewania czy deszczu. Planujemy bieg ścieżki i w tym miejscu robimy wykop 20-30 cm głęboki i szeroki na odpowiednią wielkość. Przyjmuje się, że dróżka na dwie osoby powinna mieć 120-150 cm szerokości dla jednej wystarczy 60-70 cm. Boki wykopu warto wzmocnić obrzeżem, np. kostką granitową osadzoną na zaprawie albo specjalnymi listwami z tworzywa sztucznego. Dno wyrównujemy i nadajemy mu lekki spadek poprzeczny ułatwiający odpływ deszczówki. Ścieżki wytyczone prosto, regularnie, pasują do symetrycznych, uporządkowanych ogrodów. W ogrodach wiejskich, rustykalnych można puścić wodze fantazji. Wijące się łagodne łuki pięknie urozmaicą krajobraz.
    s1

    Ścieżki ze żwiru


    Dobrze komponują się z roślinami. Same w sobie skromne nieprzyciągające uwagi a jednocześnie podkreślają walory otoczenia. Wykonuje się je z kruszywa wielkości 5-25 mm o ostrych klinujących się krawędziach. Żwir o krawędziach zaokrąglonych nie jest dobry, bo kamyczki łatwo przemieszczają się i nawierzchnia jest niestabilna. Nie stosuje się również kruszywa ze skał miękkich (wapień, dolomit), bo pod wypływem warunków atmosferycznych szybko niszczeją, lasują się i tworzą zbitą warstwę. Kruszywo rozłożone w przygotowanym wykopie należy dokładnie ubić, od tego zależy trwałość nawierzchni.

    Elementy betonowe


    Różne kształty, wielkość elementów ich bogata kolorystyka, pozwalają dostosować betonową nawierzchnię do domu w stylu tradycyjnym i nowoczesnym. Dostępne są kostki stylizowane na stare, naśladujące bruk, kamień czy piaskowiec. Również z barwionego i odpowiednio fakturowanego betonu produkuje się detale imitujące do złudzenia bruk, deski lub podkłady kolejowe. Materiał charakteryzuje się dużą trwałością, jednak by zmniejszyć wnikanie wody i zanieczyszczeń w jego strukturę stosujmy odpowiednie preparaty impregnujące betonowe ścieżki.
    s2

    Ścieżki drewniane


    Najładniej wyglądają w ogrodach leśnych i wiejskich, nawiązujących do natury. Są jednak stosunkowo nietrwałe, dlatego drewno musimy poddać systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Najdłużej wytrzymują dróżki z dębiny, znacznie krócej sosnowe i świerkowe. Upływ czasu lepiej znoszą ułożone na gruncie przepuszczalnym w słonecznych miejscach. Drewno układane w miejscach wilgotnych, cienistych butwieje i dodatkowo stwarza zagrożenie, ponieważ nawierzchnia ta jest śliska. Do wykonania ścieżek wykorzystuje się również deski budując podesty zamocowane na krawężnikach ułożonych na warstwie tłuczenia.

    Ścieżki z kamienia


    Szlachetne i uniwersalne pasują do każdego otoczenia. Najczęściej stosuje się kostki granitowe bardzo trwałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto wykorzystuje się bazalt, porfit, sjenit o podobnych właściwościach. Ładnie prezentują się przejścia z luźno ułożonych płyt kamiennych, które układa się w odległości dostosowanej mniej więcej do długości kroku. Przestrzenie między nimi można obsadzić trawą, niska roślinnością typu rozchodniki lub wypełnić korą.
    s3

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Ścieżki w ogrodzie

    Komentarze
    Bardzo podobają mi się ścieżki z kamienia ułożonego nieregularnie, dokładnie takie, jak na tym pierwszym zdjęciu. Ale mam obawę, że ciężej będzie zadbać o ich wygląd, bo nie da się chyba po prostu skosić trawy pomiędzy tymi kamieniami i pewnie trzeba to robić ręcznie? To trochę komplikuje sprawę. Chociaż to i tak mniej zachodu niż przy ścieżkach z drewna, z tego co czytam...nawet nie wiedziałam, że są takie!
    2018-09-28 16:03:02
    Ada49


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush