Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Lipiec w ogrodzie

    Przypnij
    W lipcu w pełni korzystamy z dobrodziejstw ogrodu. Kalendarz prac na lipiec wskazuje, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy w tym miesiącu wykonać, aby chronić rośliny przed suszą i szkodnikami. Upał doskwiera nie tylko nam, ale również roślinom, a także dzikim lokatorom zasiedlającym ogród oraz ptakom. Dlatego w tym miesiącu trzeba zadbać o regularne nawadnianie działki i poidełka.

    Walka ze szkodnikami


    Walka ze szkodnikami trwa w zasadzie przez cały sezon, od wiosny do pierwszych jesiennych przymrozków. W lipcu jednak można zauważyć nasilenie aktywności wielu szkodników, zwłaszcza mszyc i przędziorka. Spróbujmy zwalczać je za pomocą sposobów ekologicznych,  a po chemiczne środki sięgać dopiero, gdy te pierwsze zawiodą. Skuteczne środki to roztwór szarego mydła oraz gnojówka z roślin (w szczególności z pokrzywy i czosnku). W centrach ogrodniczych można również nabyć gotowe preparaty oparte na bazie naturalnych produktów. Można stosować je także profilaktycznie – wiele z nich chroni rośliny również przed chorobami grzybowymi. 
    Odrębną uwagę należy poświęcić warzywom. W tym czasie może rozwinąć się m.in. drugie pokolenie bielinka kapustnika – a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Tutaj zastosowanie preparatów ekologicznych jest tym bardziej wskazane, bo ochrona dotyczy roślin jadalnych.

    Odchwaszczanie


    Lipiec często przebiega pod znakiem walki z ekspansją chwastów. Niestety całkowita eliminacja roślin niepożądanych w ogrodzie nie jest możliwa. Ważne, by ograniczyć chwasty do takiego stopnia, aby nie stały się konkurencją dla cenniejszych gatunków. Trzeba je usuwać  zanim wykształcą nasiona (do tego czasu są cennym materiałem na pryzmy kompostowe). Chwasty można eliminować z użyciem herbicydów,  jednak w miarę możliwości warto korzystać z mniej inwazyjnej metody czyli odchwaszczania ręcznego. Głębokie spulchnianie ziemi przy przekopywaniu dodatkowo pomoże ograniczyć szkodniki glebowe. Szczególnie kłopotliwe są chwasty wytwarzające głęboki lub rozległy system korzeniowy. Sprawdzonym sposobem na likwidację chwastów na nawierzchniach i w trudno dostępnych miejscach jest wykorzystanie myjki wysokociśnieniowej. Po oczyszczeniu drobne przestrzenie i zakątki, można wysypać sodą oczyszczoną. To preparat, który ogranicza wzrost roślin.
    lipiec2

    Nawadnianie i nawożenie


    Poszczególne gatunki roślin mają różne zapotrzebowanie na wodę, dlatego jednorodne podlewanie wszystkich nie ma sensu. Drzewa i krzewy ozdobne (zwłaszcza te starsze) raczej dobrze radzą sobie z suszą. Koniecznie natomiast trzeba podlewać warzywniak - brak wody w wielu przypadkach wpływa na łykowatość, włóknistość, gorzki smak i oczywiście wysokość plonów warzywnych. Podobnie postępuje się z roślinami owocujacymi. Strategicznym miejscem w czasie bezdeszczowej pogody jest też trawnik. Mimo wszystko  trawa ma duże wymagania wodne i powinna być regularnie podlewana. Warto zainwestować w automatyczny system nawadniania. To oszczędność czasu i pieniędzy (mniejsze straty wody). W lipcu można z powodzeniem stosować nawozy mineralne .

    Pielęgnacja oczka wodnego


    Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym w oczku wodnym w okresie lata jest walka z glonamii. Aby ograniczyć ich rozwój należy na bieżąco usuwać wszystkie nieczystości (szczególnie z dna zbiornika). Mniejszy problem z zaglonieniem występuje w oczkach mocno porośniętych roślinnością. Ważne jest regularne uruchamianie filtra i pompy napowietrzającej. Zanieczyszczenia z powierzchni lustra wodnego dobrze wyłapuje skimmer. Sojusznikami w walce z glonami są ślimaki. Bezpośrednio glony można zwalczać z użyciem preparatów lub specjalistycznych odkurzaczy. Ze względu na wysokie temperatury w lipcu konieczne może okazać się uzupełnianie poziomu wody.
    lipiec

    Wysiew i rozmnażanie roślin


    Lipiec to dobry miesiąc na rozmnażanie wegetatywne wielu bylin. Pozatym warto produkować nowe sadzonki przez wysiew nasion. Rośliny najlepiej rozmnażać w inspekcie lub pod osłonami. Nie zapominamy wtedy o częstym podlewaniu (codziennie, nawet dwa razy dziennie). W pustych miejscach, które powstały po zbiorze warzyw w warzywniku, warto wysiać nawozy zielone (gryka, facelia, łubin) lub warzywa do zbioru jesiennego (fasola szparagowa, koper, szpinak, sałata, rzodkiewka).
    Cebule roślin cebulowych powinno się wykopać, oczyścić i przenieść do chłodnego pomieszczenia. Można przechowywać je w skrzyniach, np. z umiarkowanie suchym torfem lub piaskiem.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush