Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Przydomowa weranda - sposób na relaks w jesiennych promieniach słońca

    Przypnij
    Przeszkolona weranda, oranżeria czy dawna pomarańczarnia – pomysł zimowego ogrodu nie jest niczym nowym. Dobudowanie ogrodu zimowego do istniejącego budynku to dobry sposób na powiększenie przestrzeni. Wystarczy tylko odpowiednia konstrukcja, by stał się całorocznym pomieszczeniem mieszkalnym. Projekt musi być zgodny nie tylko z naszymi oczekiwaniami, ale także z wymaganiami budowlanymi.
    Pomieszczenie stanowiące przedłużenie salonu, wypełnione egzotycznymi roślinami, pojawiało się już w szlacheckich dworkach. Dziś ogród zimowy najczęściej utożsamiany jest z miejscem, w którym przezimować mogą delikatne rośliny doniczkowe lub werandą, która w okresie wiosenno-letnim przedłuża możliwość wypoczynku. Traktowany czasem jako niepotrzebny wydatek ogród zimowy w rzeczywistości poprawia bilans cieplny budynku, wychwytując ciepło słoneczne i oddaje je do sąsiadujących pomieszczeń w czasie zimy, a latem chroni je przed przegrzaniem, blokując przenikanie upału w głąb domu. Ogród zimowy to również doskonały bufor cieplny dla budynku podczas chłodnego okresu jesienno-zimowego. W obu wypadkach musi być on jednak doskonale zaprojektowany i starannie wykonany.
    aweranda

    Orientacja ogrodu zimowego względem stron świata


    Projektując ogród zimowy musimy określić jego przeznaczenie – bo to warunkuje zarówno jego usytuowanie, jak i zastosowaną technologię. Jeśli głownie zależy nam na „zielonym salonie” i dodatkowym miejscu do wypoczynku czy celebracji wspólnych posiłków, warto zlokalizować go po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Dzięki umiarkowanej ilości, wpadających do wnętrza, promieni słonecznych uchronimy pomieszczenie przed przegrzaniem w godzinach południowych, za to zimą będą w nim panować warunki optymalne do wypoczynku, z temperaturą nieco ponad 20°C.
    Strona południowa to najlepsze położenie, jeśli w ogrodzie zimowym pragniemy urządzić oranżerię, czyli miejsce przeznaczone na hodowlę roślin tropikalnych. Pamiętajmy jednak, że większość z nich nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego w tym wypadku warto pomyśleć o elementach zacieniających.
    Najmniej korzystne jest usytuowanie ogrodu zimowego od strony północnej – będzie tu docierać niewiele światła słonecznego, więc uzyskamy pomieszczenie przez cały rok zacienione i raczej chłodne. To rozwiązanie zapewnia jedynie równomierne i prawie niezmienne rozłożenie światła we wnętrzu, umożliwiające pracę przez cały dzień.

    Projekt i konstrukcja ogrodu zimowego


    Profesjonalny projekt konstrukcji ogrodu zimowego musi uwzględniać wiele czynników, które na nią wpływają. Obfite opady śniegu czy silne podmuchy wiatru nie mogą w żaden sposób jej osłabiać. Nachylenie dachu powinno mieścić się w zakresie 20-45°, aby umożliwiać swobodne osuwanie się śniegu. Nie mniej istotne jest sprawne odprowadza nie wody deszczowej, ta nie może spływać po szklanych ścianach. Najczęściej w projektach uwzględnia się systemy rynnowe ukryte za specjalnymi profilami. Kubatura, proporcje i styl ogrodu zimowego powinny pasować do gabarytów i charakteru domu.
    Konstrukcja powinna być stabilna i wytrzymała. Dostępne na rynku systemy różnią się nie tylko szczegółami konstrukcyjnymi, ale przede wszystkim materiałem użytym do ich produkcji – wykorzystuje się w tym celu drewno, aluminium, stal lub PCV. Lekkie, a przy tym trwałe i odporne na korozję aluminium pozwala na wykonanie wąskich profili i uzyskanie większej powierzchni przeszkleń niż w przypadku drewnianej konstrukcji.
    weranda1

    Przeszklenie ogrodu zimowego


    Ogrody zimowe to przede wszystkim duże przeszklenia, warto więc poświęcić chwilę na wybór odpowiednich szyb. Najczęściej w ścianach pionowych ogrodu osadza się standardowe zestawy szybowe jednokomorowe. W wypadku ogrodów z południową wystawą wskazany jest dobór szyb z powłoką refleksyjną, która odbija promienie słoneczne lub użycie szkła barwionego w masie, by nie dopuścić do nadmiernego przegrzewania pomieszczenia.
    Dach ogrodu zimowego narażony jest na mechaniczne uszkodzenia, spowodowane np. uderzeniami spadających konarów drzew czy kul gradowych. Dlatego najkorzystniej, gdy oszklenie jest ze szkła hartowanego lub laminowanego, które - dzięki umieszczonej między taflami folii - nie rozsypie się przy stłuczeniu. Jeśli powyżej ogrodu zimowego znajduje się połać dachowa, z której mogą spadać zimą płaty śniegu, to konieczne jest zamontowanie na tej połaci płotków przeciwśniegowych.
    weranda2

    Wentylacja i ogrzewanie


    Jednym z rozwiązań, zapewniającym wymianę powietrza w ogrodzie zimowym, są nawiewniki. Dopływ świeżego powietrza powinien być umieszczony przy podłodze, natomiast ujście zużytego - w najwyższym punkcie ogrodu przy kalenicy dachu. Niektórzy producenci oferują profile wentylowane, które są wyposażone w niewielkie szczeliny.
    Ze względu na przeznaczenie, ogrody zimowe dzieli się na tzw. ciepłe - ogrzewane i zimne - nieogrzewane. Jeśli naszym priorytetem jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i niższe rachunki za ogrzewanie, ogród powinien pozostać pomieszczeniem nieogrzewanym. Wówczas nie będziemy mogli korzystać z niego zimą, bo temperatura będzie w nim tylko o ok. 5°C wyższa od temperatury na zewnątrz.
    Jeśli jednak chcemy spędzać w ogrodzie zimowym cały rok, wyposażenie go w instalację grzewczą będzie konieczne. Wówczas do budowy powinniśmy użyć tzw. ciepłych profili konstrukcyjnych i przeszkleń o dobrym współczynniku izolacyjności. W ogrodach zimowych najczęściej zakłada się jeden z trzech rodzajów instalacji grzewczych: ogrzewanie podłogowe wodne, grzejniki kanałowe, grzejniki ścienne.

     

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Przydomowa weranda - sposób na relaks w jesiennych promieniach słońca

    Komentarze
    Pięknie! Tylko mnie by przerażała ta dodatkowa liczba okien do mycia ;)
    2018-09-28 16:03:02
    Bożenna


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush