Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Podstawowe zasady pielęgnacji róż

    Przypnij
    Róże w ogrodach rosną bardzo często, ale nie znaczy to, że mogą się znudzić. O ich renomie decyduje przede wszystkim przepiękny wygląd, bogactwo wielu odmian kolorystycznych i gatunków. Mówi się, że do róż trzeba mieć dobrą rękę, ale te wdzięczne rośliny mogą udać się każdemu ogrodnikowi. Pielęgnacja róż nie jest bardzo skomplikowana, trzeba jednak poznać jej podstawowe prawidła.
    W naturze róże występują na całej północnej półkuli Ziemi, jednak znane są przypadki ich pojawiania się w Południowej Afryce. W stanie dzikim przyjmują postać krzewu o kolczastych pędach, na których licznie pojawiają się wonne kwiaty. Skrętolegle ułożone liście także mogą mieć ostre brzegi, mają ciemnozielony kolor i błyszczącą powierzchnię. Róże ogrodowe (uprawiane przez hodowców) są niezwykle różnorodne i nic dziwnego – nad odmianami pracowali botanicy przez ponad 2000 lat, a wspaniałymi ogrodami różanymi szczycili się niejedni władcy w historii.
    rnawoy

    Dobre stanowisko


    Uprawa róż uda się jedynie na odpowiednio dobranym stanowisku. Przede wszystkim, róże w ogrodzie muszą być posadzone w pełnym słońcu. Niektóre odmiany znoszą delikatny, przejściowy półcień, jednak i tak najlepiej będą kwitły na nasłonecznionym miejscu. Krzewy różane w ogrodzie powinny jednak być zasłonięte przed wiatrem i mrozem. Chociaż większość jest mrozoodporna, zimne i porywiste wiatry są dla tych roślin zabójcze. Uważać trzeba zwłaszcza na delikatne róże pnące, które mają najmniejszą odporność na takie warunki pogodowe.
    Róże w ogrodzie sadzi się do żyznego i przepuszczalnego, optymalnie zasobnego w próchnicę podłoża. pH powinno wynosić od 6 do 7, co jest dość rzadko spotyka się w naszych ogrodach. Jeżeli pH podłoża jest inne, należy kupić trochę ziemi torfowej i wysypać na planowanym miejscu różanej rabaty. Uprawa róż zakłada stosowanie nawozów, jednak warto wiedzieć, że w czasie sadzenia nie wolno dodawać do podłoża obornika – we wczesnym stadium rozwoju jest zabójczy dla korzeni.
    Sadzonki najczęściej występują w balocie lub doniczce – w takiej formie można sadzić je w zasadzie w obojętnym czasie wiosną lub jesienią – nie zaprzestają wegetacji. Jednak w przypadku sadzonek balotowanych, trzeba posadzić je jak najszybciej, tak, by korzenie nie przeschły.
    Róże, które mają odkryte korzenie sadzi się tylko jesienią. W takiej formie najczęściej sprzedawane są odmiany pienne i parkowe. Przed wsadzeniem do gruntu, korzenie należy moczyć przez kilka godzin, a po posadzeniu obficie podlać, dzięki temu sadzonka lepiej się przyjmie. Warto pamiętać także o tym, że nie należy przesadzać starych krzewów. To bardzo ważne, ponieważ nie zawsze się przyjmują, a ich korzenie łatwo uszkodzić. Uprawa róż po przesadzeniu jest znacznie trudniejsza i najczęściej niestety kończy się porażką.

    Jak dbać o róże


    Zwłaszcza młode rośliny wymagają obfitego podlewania, szczególnie w czasie letnich upałów. Warto wiedzieć, że najwięcej wody potrzebują róże okrywowe, szczególnie te, które rosną bardzo gęsto. Jeszcze częściej trzeba nawadniać odmiany pienne uprawiane w pojemnikach, ponieważ podłoże w doniczkach wysycha dużo szybciej. Pozostałe róże w ogrodzie bardzo szybko komunikują (poprzez opuszczenie liści), że brakuje im wody. Pielęgnacja róż zawiera także dużo wskazówek dotyczących nawożenia. Aby kwiaty ładnie wyglądały i długo utrzymywały rozkwit, należy je wspierać wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.  Pamiętajmy o zabezpieczeniu roślin przed częstymi chorobami grzybowymi, w tym celu nie tylko dokarmiamy róże, ale również raz w roku zabezpieczamy je stosując odpowiednie środki ochrony do roślin ozdobnych.W pierwszym roku po posadzeniu nie trzeba dokarmiać kwiatów. Ta pielęgnacja jest przeznaczona dla roślin, które mają wytworzony trwały system korzeniowy. Róże nawozi się od wczesnej wiosny aż do końca okresu wegetacji, rozplanowując tylko 2-3  nawożenia w sezonie.
    croy

    Przycinanie


    Pielęgnacja róż zakłada także regularne przycinanie. Jest to zabieg konieczny, zwłaszcza jeżeli chodzi o róże okrywowe i parkowe, ponieważ mają one tendencję do przerastania i nadmiernego rozrastania. Przez to róże w ogrodzie często zagłuszają inne rośliny.
    Każdy poradnik mówiący o tym, jak dbać o róże, zwróci uwagę na konieczność bardzo mocnego przycinania. I warto wziąć to pod uwagę, ponieważ delikatne skrócenie pędów raczej nic nie da. Przycięta róża może wyglądać nieco mizernie, lecz odpowiednia pielęgnacja sprawi, że szybko odrośnie. Przycinanie przeprowadza się na wiosnę, jesienią usuwa się tylko zwiędłe pędy i odrosty od korzeni. Jesienią lub późnym latem odmiana wielkokwiatowa potrzebuje– usuwania przekwitłych kwiatów. Cięcie przeprowadzamy każdego roku.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Podstawowe zasady pielęgnacji róż

    Komentarze
    No i wszystko jasne. Już wiem, czemu nigdy moje róże nie wyglądają tak, jak bym tego chciała... wszystko to kwestia zacienienia mojego ogrodu. A jakie kawiaty polecacie, które nie wymagają aż takiego nasłonecznienia i będą ozdobą przydomowego ogródka?
    2018-09-28 16:03:02
    Ogrodniczka


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush