Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Przesadzanie i nawożenie roślin doniczkowych

    Przypnij
    Cieszymy się uprawiając w domu piękne i dorodne rośliny, których obecność służy naszemu samopoczuciu. Już pod koniec lutego możemy zacząć prace związane z ich przesadzaniem. To czynność powodująca lepszy wzrost i obfite kwitnienie (oczywiście w przypadku kwitnących okazów). Przesadzanie i nawożenie jest konieczne, gdyż rośliny doniczkowe zużywają substancje pokarmowe znajdujące się w podłożu.
    Wczesna wiosna to czas, kiedy warto poświęcić naszym kwiatom domowym trochę więcej uwagi. Niektóre z nich zapewne trzeba przesadzić do nowych pojemników. Rośliny doniczkowe przesadzamy wtedy, gdy tego potrzebują. Oznaką tego stanu jest zahamowanie wzrostu (nie wypuszczają na wiosnę nowych pędów) lub widoczny brak miejsca w doniczce i wypychanie korzeni. Można również obejrzeć bryłę korzeniową. W tym celu obracamy doniczkę do góry dnem delikatnie opukujemy i ostrożnie wyciągamy roślinę. Jeśli korzenie stworzyły zbitą masę i nie ma już między nimi ziemi to najwyższy czas na zamianę pojemnika
    na większy.   Można również przyjąć zasadę, że rośliny doniczkowe przesadzamy co 2-3 lata. Młode i szybkorosnące nawet, co roku. Zanim zabierzemy się do tej czynności upewnijmy się, że kwiat jest w dobrej kondycji, nie ma oznak chorób. Przesadzanie osłabionej rośliny może być dla niej zbyt dużym szokiem. W przypadku starych, dużych okazów o znacznych rozmiarach i ciężarze wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża.
    doniczkowe

    Przygotowanie do przesadzania|


    Przed przesadzaniem rośliny obficie podlewamy, by podłoże dobrze namokło. Dzięki temu łatwo
    i delikatnie wyciągniemy bryłę korzeniową ze starej doniczki. Rozluźniamy i rozplątujemy poskręcane korzenie. To stymuluje roślinę do wytwarzania nowych pędów. Zbyt długie korzenie skracamy nożyczkami. Usuwamy korzenie suche i te, które przejawiają jakiekolwiek oznaki gnicia.

    Nowy pojemnik na kwiaty

    |
    Szykujemy nowy pojemnik. W przypadku niewielkich roślinek większy o 2-4 cm od poprzedniego
    w przypadku roślin większych większy 5-10 cm. Mamy dwa rodzaje pojemników na rośliny - donice
    z otworami odpływowymi w dnie i osłonki, do których wsadzamy mało ozdobne doniczki. Unikajmy sadzenia kwiatów bezpośrednio do osłonek, z których nadmierna ilość wody nie ma jak odpłynąć. Do wyboru mamy pojemniki różnego typu - ceramiczne, plastikowe, wyplatane, metalowe, drewniane, szklane. Niektóre są sprzedawane z dopasowanymi podstawkami inne bez. Są też takie, które mają wbudowany system nawadniający, który zapewnia stały dopływ wody nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy na dłużej.
    przesadzanie

    Drenaż i podłoże


    Bryła korzeniowa nigdy nie może stać w wodzie. Rośliny gniją od nadmiaru wody. By temu zapobiec na dnie pojemnika układamy 2 cm warstwę drenażu z keramzytu, drobno potłuczonych skorup ceramicznych lub grubego żwiru. Dzięki temu woda nie zalega w strefie korzeniowej i korzenie są dobrze napowietrzone.
    Ziemia z ogródka nie jest dobrym podłożem dla domowych roślin. Może znajdować się w niej wiele patogenów, szkodników i nasion chwastów. Do większości odpowiednia jest uniwersalna ziemia do kwiatów zakupiona na działach ogrodniczych. Gotowa mieszanka jest wcześniej odkażana i specjalnie przygotowana z mieszanką różnych komponentów, dzięki którym kwiaty swobodnie rozrastają się. Roślinę wsadzamy na tej samej wysokości, co rosła wcześniej. Górny poziom podłoża powinien znajdować się ok. 1,5 cm poniżej górnej krawędzi pojemnika.

    Podlewanie i nawożenie


    Również po przesadzeniu intensywnie podlewamy roślinę, pamiętając by nadmiar wody usuwać
    z doniczki. Świeżo przesadzoną, chronimy przez 2-3 tygodnie przed bezpośrednim słońcem. Odczekujemy przynajmniej miesiąc zanim zasilimy roślinę nawozem.  Jako pierwszy stosujemy nawóz organiczny, potem nawozy mineralne.  Nawozy do roślin doniczkowych występują głównie
    w postaci płynnej (płyny, proszki do sporządzenia koncentratu) i stałej (tabletki, pałeczki, granulki). Nawozy płynne rozcieńczamy wodą, gdyż zawierają w swoim składzie mikro i makroelementy
    w dużym stężeniu. Koniecznie stosujmy się do zaleceń producenta. W przeciwnym wypadku możemy przenawozić roślinę, uszkodzić jej korzenie lub spalić liście. Bardzo dobrze jest dobierać płyn przeznaczony do roślin zielonych odpowiadający za soczystą zieleń liści lub nawóz do roślin kwitnących zapewniający bujne kwitnienie. Nawozy stałe o spowolnionym działaniu minimalizują ryzyko przenawożenia zapewniając stopniowe uwalnianie składników pokarmowych do podłoża. Dzięki temu pamiętamy o nawożeniu 2-3 krotnie w sezonie.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush