Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    System nawadniania ogrodu

    Przypnij
    Systematyczne podlewanie ogrodu latem to konieczność, warto więc założyć system nawadniania, który wyręczy nas i podleje rośliny automatycznie. Zaplanowanie i ułożenie systemu nawadniania nie jest skomplikowane. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać to, że woda powinna mieć jak najkrótszą drogę do pokonania od źródła do wylotu – wtedy ciśnienie na końcu przewodu nie będzie mocno obniżone.
    Nawadnianie automatyczne ma sporo zalet. Ogranicza czas przeznaczony na pielęgnacje ogrodu i pozwala na racjonalne jej wykorzystanie. Woda doprowadzana jest bezpośrednio do roślin w ilości takiej jakiej potrzebują. System zaprogramowany na działanie nocą pozwala zaoszczędzić znaczną ilość wody, bo nie wyparowuje ona tak jak za dnia, lecz faktycznie nawilża ziemię, docierając do korzeni. Ponadto nocą nie występuje problem niskiego ciśnienia wody, co często zdarza się wieczorem przy obciążonej sieci wodociągowej. Warto wybrać system nawadniający z urządzeniami sterowniczymi i czujnikami wilgotności lub deszczowymi.
    nawadnianie1

    Projekt systemu


    Na początku nanosimy projekt systemu nawadniania na plan ogrodu. Ustalając rozmieszczenie elementów nawadniających wyznaczamy miejsca na zraszacze i wybieramy sposób ułożenia linii kroplujących lub węży. Pomocna tu będzie orientacja w parametrach urządzenia, które zamierzamy kupić (możemy posłużyć się katalogiem produktu lub informacją sprzedawcy). Następnie posługując się cyrklem, wyznaczamy zasięgi działania zraszaczy, umieszczając je tak, by powierzchnie nawadniane nieco na siebie zachodziły (żadna część ogrodu nie może zostać sucha). Zraszacze dostarczają równą ilość wody jedynie do 60% swojego zasięgu. Poza tą granicą ilość wody jest zbyt mała i zmienna (zależna np. od wiatru). Dlatego maksymalna odległość między zraszaczami nie powinna przekraczać 60% ich średnicy nawadniania.
    System dzielimy na sekcje, które pracują pojedynczo, nawadniając etapami kolejne części ogrodu. Ich liczba zależy od wielkości posesji oraz od tego, jakim dysponujemy ciśnieniem i wydatkiem wody.

    Jaki system wybrać?


    Linia kroplująca – składa się z rur i mikrorurek doprowadzających wodę oraz kroplowników, z których woda nieśpiesznie wycieka wprost pod rośliny lub do korzeni. Instalacja ta wymaga odżelaziania wody i filtrowania jej z większych zanieczyszczeń. Zwykle trzeba zastosować reduktor ciśnienia bo instalacja działa przy ciśnieniu wody 0,5-3,5 bara. W sprzedaży są węże przeznaczone do rozkładania na powierzchni lub do zagłębienia w ziemi na 3-20 cm. Należy uważać by nie uszkodzić instalacji w trakcie prac ogrodowych.
    Instalację nawadniająca tworzą przewody i zraszacze. Zraszacze mogą być wynurzane (ukryte w obudowie zagłębionej w ziemi) oraz niewynurzane montowane na sztywnych rurkach. Zraszacze stateczne wytwarzają stały strumień wody, ruchome poruszają się i nawadniają określony obszar.
    nawadnianie

    Dostosowanie nawadniania


    Zanim założymy system nawadniania rozważmy potrzeby naszego ogrodu i różne oferty producentów. Najlepiej połączyć metody, wybierając najlepsze dla poszczególnych fragmentów ogrodu:
    - trawnik - zraszacze wynurzane
    - krzewy i byliny - zraszacze niewynurzane lub linia kroplująca
    - niskie rabatki, obwódki – linia kroplująca
    - skalniak – minilinia kroplująca
    - warzywniak – zraszacze niewynurzane, linia kroplująca
    Ważnym parametrem decydującym o pracy systemu jest wydajność domowej instalacji wodociągowej. Od tego zależy na ile sekcji podzielimy instalacje, im większe ciśnienie i wydatek wody, tym więcej urządzeń może pracować jednocześnie. Odpowiednie nawodnienie ogrodu to warunek jego dobrego utrzymania. Nie zapominajmy jednak o kosztach i rozsądnym gospodarowaniu wodą. Przy większych działkach dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w stałe, własne ujęcie wody. Studnia dostosowana do potrzeb ogrodu lub całego gospodarstwa domowego uniezależnia właścicieli od sieci wodociągowej i obniża koszty eksploatacji wody.




     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - System nawadniania ogrodu

    Komentarze
    Jak dla mnie must have w dzisiejszych czasach, nawet przy niewielkim ogrodzie. Znacznie oszczędza czas, który można wykorzystać na coś przyjemniejszego!
    2018-09-28 16:03:02
    Andrzejek


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush