Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  System nawadniania ogrodu

  Przypnij
  Systematyczne podlewanie ogrodu latem to konieczność, warto więc założyć system nawadniania, który wyręczy nas i podleje rośliny automatycznie. Zaplanowanie i ułożenie systemu nawadniania nie jest skomplikowane. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać to, że woda powinna mieć jak najkrótszą drogę do pokonania od źródła do wylotu – wtedy ciśnienie na końcu przewodu nie będzie mocno obniżone.
  Nawadnianie automatyczne ma sporo zalet. Ogranicza czas przeznaczony na pielęgnacje ogrodu i pozwala na racjonalne jej wykorzystanie. Woda doprowadzana jest bezpośrednio do roślin w ilości takiej jakiej potrzebują. System zaprogramowany na działanie nocą pozwala zaoszczędzić znaczną ilość wody, bo nie wyparowuje ona tak jak za dnia, lecz faktycznie nawilża ziemię, docierając do korzeni. Ponadto nocą nie występuje problem niskiego ciśnienia wody, co często zdarza się wieczorem przy obciążonej sieci wodociągowej. Warto wybrać system nawadniający z urządzeniami sterowniczymi i czujnikami wilgotności lub deszczowymi.
  nawadnianie1

  Projekt systemu


  Na początku nanosimy projekt systemu nawadniania na plan ogrodu. Ustalając rozmieszczenie elementów nawadniających wyznaczamy miejsca na zraszacze i wybieramy sposób ułożenia linii kroplujących lub węży. Pomocna tu będzie orientacja w parametrach urządzenia, które zamierzamy kupić (możemy posłużyć się katalogiem produktu lub informacją sprzedawcy). Następnie posługując się cyrklem, wyznaczamy zasięgi działania zraszaczy, umieszczając je tak, by powierzchnie nawadniane nieco na siebie zachodziły (żadna część ogrodu nie może zostać sucha). Zraszacze dostarczają równą ilość wody jedynie do 60% swojego zasięgu. Poza tą granicą ilość wody jest zbyt mała i zmienna (zależna np. od wiatru). Dlatego maksymalna odległość między zraszaczami nie powinna przekraczać 60% ich średnicy nawadniania.
  System dzielimy na sekcje, które pracują pojedynczo, nawadniając etapami kolejne części ogrodu. Ich liczba zależy od wielkości posesji oraz od tego, jakim dysponujemy ciśnieniem i wydatkiem wody.

  Jaki system wybrać?


  Linia kroplująca – składa się z rur i mikrorurek doprowadzających wodę oraz kroplowników, z których woda nieśpiesznie wycieka wprost pod rośliny lub do korzeni. Instalacja ta wymaga odżelaziania wody i filtrowania jej z większych zanieczyszczeń. Zwykle trzeba zastosować reduktor ciśnienia bo instalacja działa przy ciśnieniu wody 0,5-3,5 bara. W sprzedaży są węże przeznaczone do rozkładania na powierzchni lub do zagłębienia w ziemi na 3-20 cm. Należy uważać by nie uszkodzić instalacji w trakcie prac ogrodowych.
  Instalację nawadniająca tworzą przewody i zraszacze. Zraszacze mogą być wynurzane (ukryte w obudowie zagłębionej w ziemi) oraz niewynurzane montowane na sztywnych rurkach. Zraszacze stateczne wytwarzają stały strumień wody, ruchome poruszają się i nawadniają określony obszar.
  nawadnianie

  Dostosowanie nawadniania


  Zanim założymy system nawadniania rozważmy potrzeby naszego ogrodu i różne oferty producentów. Najlepiej połączyć metody, wybierając najlepsze dla poszczególnych fragmentów ogrodu:
  - trawnik - zraszacze wynurzane
  - krzewy i byliny - zraszacze niewynurzane lub linia kroplująca
  - niskie rabatki, obwódki – linia kroplująca
  - skalniak – minilinia kroplująca
  - warzywniak – zraszacze niewynurzane, linia kroplująca
  Ważnym parametrem decydującym o pracy systemu jest wydajność domowej instalacji wodociągowej. Od tego zależy na ile sekcji podzielimy instalacje, im większe ciśnienie i wydatek wody, tym więcej urządzeń może pracować jednocześnie. Odpowiednie nawodnienie ogrodu to warunek jego dobrego utrzymania. Nie zapominajmy jednak o kosztach i rozsądnym gospodarowaniu wodą. Przy większych działkach dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w stałe, własne ujęcie wody. Studnia dostosowana do potrzeb ogrodu lub całego gospodarstwa domowego uniezależnia właścicieli od sieci wodociągowej i obniża koszty eksploatacji wody.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - System nawadniania ogrodu

  Komentarze
  Jak dla mnie must have w dzisiejszych czasach, nawet przy niewielkim ogrodzie. Znacznie oszczędza czas, który można wykorzystać na coś przyjemniejszego!
  2018-09-28 16:03:02
  Andrzejek


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas